Wideotest wiertarki wysokoobrotowej Kress 500 BS
Do czego może służyć 500-watowa wiertarka przypominająca wielkością wkrętarkę akumulatorową? Jeśli jest ona – jak w przypadku Kressa 500 BS – modelem wysokoobrotowym, to na pewno do wydajnego wiercenia osprzętem o niewielkich średnicach, a także do wydajnego wkręcania.
Wiertarki wysokoobrotowe są elektronarzędziami przeznaczonymi do dość wąskiego grona odbiorców i realizuje się nimi bardzo specyficzne prace. Sprzęt taki znajdzie uznanie w oczach głównie specjalistów zajmujących się niewielkimi otworami, przeważnie w miękkim materiale. Są to więc ślusarze, stolarze, monterzy mebli itp. – wszyscy, którzy w codziennej pracy mają do czynienia z drewnem, miedzią, aluminium, mosiądzem czy niezbyt grubą stalą. Wiertarka ta powinna także trafić w ręce tych, którzy wykonują precyzyjne otwory.
Kress 500 BS jest doskonałym przykładem wiertarki wysokoobrotowej – niewielka moc silnika (500 W), jednobiegowa przekładnia zapewniająca bardzo wysoką prędkość obrotową 3000 obr./min i wyjątkowo niewielkie rozmiary. To wszystko sprawia, że maszyną tą będzie się pracowało szybko, wydajnie i nadzwyczaj wygodnie. Komfort pracy i użytkowania podnosi dodatkowo jednoczęściowy uchwyt narzędziowy 10 mm, który obsługuje się jedną ręką. Jego smukły kształt pozwala pracować narzędziem w najciaśniejszych zakamarkach. Prezentowanym urządzeniem wywiercimy więc otwory o maksymalnych średnicach 16 mm (drewno), 10 mm (aluminium) i 6 mm (stal).
Wiertarka Kress 500 BS to bardzo prosta konstrukcja. Ze względu na swoje specyficzne zastosowania nie posiada ona żadnych mechanicznych i elektronicznych fajerwerków. Jedno przełożenie pozwoliło zredukować jej wymiary i wagę. Uchwyt z plastikowym futerkiem to także ukłon w stronę tych, którzy bardzo dużo wiercą i potrzebują narzędzia lekkiego. Użytkownik może jedynie sterować płynnie obrotami za pomocą, wybierać kierunek wirowania wrzeciona za pomocą przełącznika słupkowego i ewentualnie zablokować obroty do pracy do wiercenia ciągłego.
Znakiem firmowym elektronarzędzi Kress jest sposób doprowadzenia zasilania. Firma od lat stosuje we wszystkich swoich narzędziach sieciowych kable, które montuje się do nich systemowym złączem zatrzaskowym. Jeden przewód wystarczy, by zasilać naprzemiennie wszystkie narzędzia Kress w warsztacie czy na budowie. Warto też dodać, że Kress 500 BS posiada kabel o 4-metrowej długości. Niektóre narzędzia innych firm o wyższej mocy często nie mogą pochwalić się takim wyposażeniem.
W tym artykule wrażenia z testów rozpoczniemy nie jak zwykle od wielkości mierzalnych, ale od odczuć subiektywnych. Wiertarka Kress 500 BS urzeka swoimi gabarytami – mała, poręczna, ze świetnie wyprofilowaną rękojeścią i obudową. Choć producent nie zastosował antypoślizgowych okładzin (gumowy element użyto tylko na włączniku spustowym), to maszyna i tak nie wysuwa się z dłoni za sprawą użycia porowatego plastiku. Rzadko spotykany w tej klasie narzędzi uchwyt wiertarski z automatyczną blokadą wrzeciona jest niezaprzeczalnym atutem tego modelu.
W testach praktycznych potwierdziły się obietnice producenta o wyjątkowej szybkości wiercenia i wkręcania. Możliwości Kressa 500 BS sprawdziliśmy mocując w sosnowej belce wkręt z niepełnym gwintem o średnicy 8 mm i długości 250 mm. Czynność ta zajęła maszynie zaledwie 4 s. Z kolei w próbie wiercenia 3-ostrzowym wycinakiem 20 mm wiertarka osiągnęła doskonały czas 3,5 s (głębokość otworu 92 mm).
Marek Pudło
Dane techniczne wiertarki wysokoobrotowej Kress 500 BS
Moc | 500 W |
Obroty na biegu jałowym | 3000 min-1 |
Maks. średnica wiercenia w drewnie/aluminium/stali | 16/10/6 mm |
Uchwyt | 1-częściowy 10 mm |
Waga | 1,6 kg |