Wideotest wiertarki Metabo BE 1300 Quick z przystawką PowerX3

Żeby wywiercić w drewnie wiertarką otwór o średnicy 40 mm, trzeba mieć nie byle jaką maszynę. Firma Metabo ma w swojej ofercie ciekawe rozwiązanie, które w ciągu kilku sekund zmienia klasyczną wiertarkę 1300 W w potwora o momencie obrotowym ok. 160 Nm (format filmu: mp4).

 

Metabo BE 1300 Quick jest klasyczną wiertarką dwubiegową z silnikiem 1300 W. To, co odróżnia ją od innych podobnych maszyn, to system szybkiej i beznarzędziowej wymiany uchwytów narzędziowych. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu możemy zdjąć z wrzeciona uchwyt wiertarski i w jego miejsce zamocować specjalną przystawkę Power X3. W redakcji nazwaliśmy ją „replikatorem mocy”. Przystawka Power X3 to specjalna przekładnia służąca do 3-krotnego zwiększania momentu obrotowego wiertarki. Odbywa się to poprzez 3-krotną redukcję prędkości obrotowej urządzenia. Metabo BE 1300 Quick nominalnie dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 46 Nm (I bieg), po zastosowaniu Power X3 zmienia się w monstrum dysponującym momentem obrotowym na poziomie 140 Nm.

Przystawkę mocuje się beznarzędziowo na wrzecionie wkrętarki z 6-kątnym uchwytem 1/4” po wcześniejszym zdjęciu tradycyjnego uchwytu narzędziowego (w tym celu odciąga się tuleję blokującą i zsuwa uchwyt wiertarski). Przystawkę unieruchamia się we wkrętarce za pomocą klamry mimośrodowej. PowerX3 ma specjalny uchwyt narzędziowy, tzw. kwadratowy zabierak 1/2”, stosowany w kluczach udarowych. Takie rozwiązanie pozwala stosować różny osprzęt: nasadki, jak też oraz bity zamocowane na specjalnych adapterach. Żeby można było okiełznać wiertarkę podczas wykonywania najcięższych zadań, wyposażono ją w wydłużoną rękojeść boczną. Dzięki niej praca jest bezpieczna i nie zagraża naszemu zdrowiu. Na wyposażeniu znajduje się też standardowa rękojeść boczna służąca do pracy bez replikatora momentu.

Wiertarka Metabo BE 1300 Quick jest dostarczana w zestawie z jeszcze trzema dodatkowymi uchwytami narzędziowymi. Pierwszy to 6-kątny uchwyt 1/4” z systemem szybkiego mocowania z blokadą w postaci tulei. Jest on przeznaczony do stosowania bitów do wkręcania czy wierteł przystosowanych do tego systemu narzędziowego. Drugi uchwyt to klasyczny uchwyt wiertarski 13 mm z automatyczną blokadą wrzeciona. Ostatnim jest uchwyt kątowy, zwany także przystawką kątową. Mocuje się go do kołnierza wiertarki za pomocą klamry mimośrodowej (beznarzędziowo). Można go obracać swobodnie wokół osi maszyny. Wrzeciono uchwytu kątowego zakończone jest uchwytem 6-kątnym, w którym można bezpośrednio zamocować bit lub jeden z uchwytów narzędziowych (1/4” lub wiertarski).

Źródłem mocy w wiertarce Metabo BE 1300 Quick jest nowoczesny silnik Metabo Marathon o mocy 1300 W. Współpracuje on z dwubiegową przekładnią ze sprzęgłem bezpieczeństwa S-automatic. Rozłącza ono napęd w momencie zakleszczenia się wiertła i w ten sposób chroni operatora przed obrażeniami. Maksymalne obroty na I i II biegu to odpowiednio 1000 i 3100/min. Urządzeniem wywiercimy otwory w drewnie o średnicy 40 mm, a w stali 16 mm. Parametry pracy jednostki napędowej sterowane są płynnie za pomocą włącznika spustowego i pokrętła do wstępnej regulacji prędkości obrotowej. Elektronika VTC gwarantuje utrzymanie obrotów na stałym poziomie w pełnym zakresie obciążenia. Warto też dodać, że kierunek obrotów wrzeciona wybiera się poprzez zmianę pozycji szczotkotrzymaczy. Oznacza to, że wiertarka dysponuje pełną mocą zarówno podczas wiercenia, jak i wykręcania zakleszczonego wiertła.

 

Marek Pudło, pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar