Wideotest tarczy diamentowej Stayer Turbo Básico

Tarcza diamentowa Stayer Turbo Básico to tzw. narzędzie ogólnego stosowania, przeznaczone do cięcia średnio twardych i miękkich materiałów budowlanych, takich jak granit, beton, piaskowiec. W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy możliwości robocze tego narzędzia (format filmu: mp4).

 

Stayer Turbo Básico to narzędzia z grupy tarcz diamentowych z wieńcem tnącym. Omawiana tarcza ma cztery wykonania o średnicach 115, 125, 180 i 230 mm. Przeznaczone są one do stosowania w szlifierkach kątowych małych (115 i 125 mm) i dużych (180 i 230 mm). Tarcze Stayer Turbo Básico mają wieniec diamentowy o wysokości 7 mm typu turbo, czyli ryflowany. Ryflowania służą do zawirowywania powietrza, a więc zwiększają chłodzenie narzędzia, zmniejszają tarcie w strefie obróbki i pozwalają na efektywniejsze usuwanie urobku. W stalowym korpusie tarcz wykonane są okrągłe otwory służące jak ryflowania do wprawiania powietrza w ruch i zwiększania efektywności chłodzenia narzędzia podczas cięcia. Takie wykonanie tarczy diamentowej zapewnia jej przede wszystkim bardzo dużą szybkość cięcia. Twardość spoiwa wieńca z diametami jest odpowiednio zopotymalizowana do przeznaczenia narzędzia (średnio twarde i miękkie materiały budowlane). Tarcze Turbo Básico przeznaczone są do cięcia na sucho i mokro.

Podczas przeprowadzonych testów tarczy Stayer Turbo Básico o średnicy 125 mm wykonaliśmy obróbkę trzech różnych materiałów. Do napędu tarczy wykorzystaliśmy szlifierkę kątową Stayer SAB731 o mocy 730 W i prędkości obrotowej 11.000 min-1. Element w kształcie walca o średnicy 4,5 cm z betonu B40 przecięliśmy w czasie ok. 8 s, element granitowy o grubości 3 cm i długości 5,6 cm – w ok. 6 s, zaś bruzdę w piaskowcu o głębokości 3 cm i długości 24,5 cm wykonaliśmy w ok. 11 s.

Nasze wrażenia z testów są następujące: tarcza bardzo szybko zagłębiała się w przecinane materiały i cięła nadzwyczaj efektywnie, o czym mówią podane czasy. Podczas testów zauważyliśmy, że w zasadzie nie ma dużej różnicy w szybkości cięcia materiałów twardych i miękkich. Świadczy to o dobrym zoptymalizowaniu spoiwa wieńca tarczy.

Reasumując, tarcza Stayer Turbo Básico to narzędzie dla tych fachowców, którzy chcą pracować wydajnie i szybko. Narzędziem tym przetną większość materiałów obecnie stosowanych w naszym budownictwie. Jak wiemy, eliminuje to konieczność częstej wymiany tarcz w szlifierkach i pozwala zaoszczędzić na czasie obsługi maszyn.

LP

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments