Wideotest tarczy diamentowej Stayer Intercooler Formula
Tarcza diamentowa Stayer Intercooler Formula to narzędzie uniwersalne, przeznaczone do cięcia twardych materiałów, takich jak granit czy beton, jak też abrazywnych, np. piaskowca. W redakcyjnym teście sprawdziliśmy możliwości tej tarczy narzędzia, obrabiając nią dużą paletę materiałów o zróżnicowanych właściwościach (format filmu: mp4).
Testowane narzędzie należy do grupy tarcz diamentowych Stayer Intercooler Formula. Wchodzące w jej skład narzędzia to tzw. tarcze segmentowe o średnicach 115, 125, 180 i 230 mm. Jak ich średnice wskazują, dyski te są przeznaczone do stosowania w małych (115 i 125 mm) i dużych (180 i 230 mm) szlifierkach kątowych. Narzędzia te mają segmenty diamentowe o wysokości 12 mm z wykonanymi prostopadle do obwodu tarczy nacięciami, które służą do zawirowywania powietrza, a więc zwiększają chłodzenie narzędzia w strefie obróbki, oraz pozwalają efektywniej usuwać urobek. Warto tu także wspomnieć, że w stalowym korpusie tarcz wykonane są okrągłe otwory służące, podobnie jak nacięcia w segmentach, do wprawiania powietrza w ruch, co w efekcie zwiększa efektywność chłodzenia narzędzia podczas cięcia. Takie wykonanie tarczy diamentowej zapewnia jej zarówno dużą żywotność, jak wysoką wydajność pracy. Spoiwo segmentów jest odpowiednio zopotymalizowane do ich uniwersalnego przeznaczenia. Nie jest więc ono ani za miękkie, ani za bardzo twarde. To pozwala ciąć tymi tarczami szeroką gamę materiałów od twardych do abrazywnych (miękkich). Segmenty zamocowane są do stalowego dysku metodą spawania laserowego. Tarcze Stayer Intercooler Formula przeznaczone są do cięcia na sucho i mokro.
Podczas przeprowadzonych testów tarczy Stayer Intercooler Formula o średnicy 125 mm (grubość segmentu – 2 mm) wykonywaliśmy cięcie pięciu różnych materiałów. Do napędu tarczy użyliśmy szlifierki kątowej Stayer SAB731 o mocy 730 W i prędkości obrotowej 11.000 min-1. Element w kształcie walca o średnicy 4,5 cm z betonu B40 przecięliśmy nią w czasie ok. 9 s, element granitowy o grubości 2,7 cm i długości 14,4 cm – w ok. 14 s, dachówkę o grubości 1,5 cm i długości 18 cm – w ok. 8 s, płytkę z twardego gresu o grubości 1 cm i długości 20,3 cm – w ok. 15 s, zaś bruzdę w piaskowcu o głębokości 3 cm i długości 24,5 cm wykonaliśmy w ok. 8 s.
Nasze wrażenia z testów są następujące: tarcza szybko zagłębiała się w przecinane materiały o zróżnicowanych właściwościach i cięła efektywnie, o czym mówią podane czasy. Podczas testów zauważyliśmy, że w przypadku obróbki twardych materiałów, np. gresu, może dojść do stępienia tarczy, o czym świadczy zmniejszenie jej wydajności i pojawienie się dużej ilości iskier podczas cięcia. Wtedy tarczę należy naostrzyć, przecinając ją materiał abrazywny, np. w piaskowiec. Wystarczy wykonać maksymalnie 2 cięcia ostrzące, aby narzędzie spowrotem uzyskało swoją maksymalną wydajność. Reasumując, tarcza Stayer Intercooler Formula to bardzo przydatne narzędzie na budowie czy podczas remontu i bardzo wygodne w pracy oraz wydajne – korzystając z niego, nie musimy dokonywać zmian tarcz w przypadku cięcia różnych materiałów, dzięki czemu oszczędzamy m.in. na czasie obsługi szlifierek kątowych, który może w przypadku niektórych ich modeli być bardzo długi. W efekcie szybciej wykonujemy pracę, co oznacza wzrost jej wydajności, czyli niższe koszty wykonania usługi czy inwestycji, i w konsekwencji większy zysk.
LP