Wideotest tarczy diamentowej Stayer Granite

 

 

Tarcza diamentowa Stayer Granite to narzędzie do cięcia twardych materiałów budowlanych, takich jak granit, kwarco-granit, łupki, gres itp.. W redakcyjnym teście sprawdziliśmy możliwości tego narzędzia, obrabiając nim granit (format filmu: mp4).

 

Testowane narzędzie należy do serii tarcz diamentowych Stayer Granite. Wchodzące w jej skład tarcze to tzw. dyski segmentowe o średnicach 115, 125, 150, 180 i 230 mm, a więc przeznaczone do stosowania w małych (115 i 125 mm), średnich (150 mm) oraz dużych (230 mm) szlifierkach kątowych. Częścią roboczą tarcz, czyli biorącą bezpośredni udział w cięciu, jest segment diamentowy o wysokości 7 mm (jedno z wykonań tarcz Stayer Granite o średnicy 230 mm ma segmenty 10-milimetrowe). Spoiwo segmentów zaliczane jest do tzw. spoiw miękkich, co określa wyżej wspomniane przeznaczenie materiałowe tarcz Stayer Granite. Segmenty zamocowane są do stalowego dysku metodą spawania laserowego. Prezentowane narzędzia przeznaczone są do cięcia na sucho i mokro.

Podczas przeprowadzonych testów tarczy Stayer Granite o średnicy 125 mm wykonywaliśmy  odcięcie elementu granitowego o wymiarach 5,7 x 3,05 cm i bruzdę w bloczku granitowym o długości 30,2 cm i głębokości 2,6 cm. W pierwszej próbie uzyskaliśmy czas ok. 10 s, a w drugiej – 30 s. Do napędu tarczy użyliśmy szlifierki kątowej Stayer SAB731 o mocy 730 W i prędkośći obrotowej 11.000 min-1.

Nasze wrażenia z testów są następujące: tarcza szybko zagłębia się w materiał i tnie efektywnie, o czym mówią podane czasy. Narzędzie dobrze znosi mocny dociski i szybki posuw, a przy tym szlifierka o małej mocy (tu: 730 W) bezproblemowo radzi sobie z wytworzonymi oporami cięcia, co oznacza, że tarcza Stayer Garnit posiada segmenty o wysokiej jakości.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments