Wideotest tarczy diamentowej SANKYO RSNE045J

Technika produkcji tarcz diamentowych jest ciągle udoskonalana. Jednym z ostatnich jej osiągnięć jest opracowanie tarczy 115 mm o grubości zaledwie 0,9 mm. Dokonała tego japońska firma SANKYO należąca do koncernu Hitachi (format filmu: mp4).

 

Do redakcyjnego warsztatu trafiła innowacyjna tarcza diamentowa SANKYO RSNE045J nazywana także DRY TILE PRO MASTER. Ma średnicę 4,5” (115 mm) i niewielką grubość 0,9 mm, co oznacza, że jest ona najcieńszą tarczą dostępną na rynku europejskim. Narzędzie spełnia wymagania norm unijnych, które zakładają, że grubość tarczy diamentowej nie może być mniejsza nić 0,7 mm. W DRY TILE PRO MASTER jako ostrze zastosowano diamentowy wieniec ryflowany typu turbo o grubości 0,9 mm i wysokości 7 mm. W korpusie tarczy wykonano otwory wentylacyjne, służące do jej chłodzenia w trakcie cięcia. Narzędzie ma innowacyjny stabilizator (antywibracyjny system), opatentowany przez SANKYO, który znacznie redukuje drgania narzędzia podczas cięcia. Tarcza jest przeznaczona do szybkiego cięcia na sucho ceramiki, gresu, granitu, marmuru pod kontem prostym.

Warto zwrócić uwagę, że tak cienka tarcza ma pewną ważną zaletę, a mianowicie wytwarza niewielkie opory cięcia i może być stosowana w szlifierkach kątowych o mniejszej mocy, np. 600 W. W konsenwencji tego mamy też mniejszą ilość urobku, który jest zeszlifowany w trakcie cięcia. Nasza praca więc jest też znacznie czyściejsza, chociaż pomimo tego powinno stosować się podczas obróbki specjalne adaptery do odsysania kurzu. Należy tu też zauważyć, że mniejszą ilość urobku łatwiej jest usuwać z pola pracy wspomnianym adapterem podłączonym do odkurzacza przemysłowego.

Do testów tarczy DRY TILE PRO MASTER używaliśmy 1500-watowej szlifierki kątowej Hitachi G 13VA mającej maksymalne obroty 10.500 min-1. Najpierw przy użyciu tarczy Sankyo wykonaliśmy bruzdę w granicie o głębokości 2,1 cm i długości 14 mm w czasie 13 s. Z tym dość ciężkim zadaniem tarcza poradziła sobie wyśmienicie, uzyskując krótki czas. Następnie zadaliśmy jej łatwiejsze zadanie, a mianowicie przecięcie płytki gresowej o długości 14,5 cm i grubości 0,8 cm. Tarcza wykonała to zadanie w 7 s. Uzyskaliśmy w obu próbach dobrą jakość cięcia. Przycinane elementy wymagały tylko niewieliego doszlifowania. Jest to m.in. efekt zastosowania antywibracyjnego stabilizatora. Jak wiadomo, wibracje mają negatywny wpływ na jakość cięcia. Tarcza podczas pracy wymagała niewielkiego docisku, co oznacza, że nie powoduje ona szybkiego zmęczenia operatora.

Reasumując, testowana tarcza SANKYO RSNE045J to narzędzie łączące dwie bardzo istotne cechy: stosunkowo dużą szybkość cięcia, wynikającą z jej niewielkiej grubości, z dobrą jego jakością, co jest konsekwencją zastosowania innowacyjnego stabilizatora. Naszym zdaniem, narzędzie sprawdzi się szczególnie w pracach wykonywanych przez glazurników (układanie płytek cermicznych i gresowych oraz elementów z granitu czy marmuru).

LP

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments