Wideotest szlifierki mimośrodowej Stayer RO150E

Stayer RO150E to szlifierka mimośrodowa z tzw. niewymuszonymi obrotami stopy, którą niedawo Północna Grupa Narzędziowa wprowadziła na polski rynek. W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy jej możliwości robocze (format filmu: mp4).

 

 

 

Szlifierka została wyposażona w system regulacji prędkości pracy (dokładnie mówiąc: obrotów silnika o mocy 450 W) w zakresie 4000-13.000 min-1. Służy do tego celu włącznik główny z pokrętłem, za pomocą którego ustawia się głębokość wciśnięcia jego przycisku. Im głębiej jest wciśnięty, tym maszyna szybciej pracuje. To rozwiązanie pozwala optymalnie dostosować parametry działania szlifierki do rodzaju pracy i materiału.

Standardowo Stayer RO150E ma okrągłą stopę o średnicy to 150 mm, która przystosowana jest do szlifowania krążkami ściernymi 150 mm. Mocuje się je do stopy na rzep. Wykonano w niej otwory służące do odsysania pyłu powstającego podczas szlifowania. Ich rozmieszczenie jest standarowe, co pozwala stosować szeroko dostępne krążki z papierów i płócien ściernych. Pył podczas szlifowania trafia do pojemnika na pył znajdującego się na standardowym wyposażeniu szlifierki. Do elektronarzędzia można też podłączyć wąż odkurzacza i odysanie pyłu prowadzić za pomocą tego urządzenia (potrzebny jest do tego odpowiedni adapter).

Szlifierka wyposażona jest w trzy uchwyty. Pierwszy to rękojeść główna ze zintegrowanym włącznikiem głównym. Drugi stanowi odpowiednio wyprofilowana górna część obudowy. Zaś trzeci to składana rękojeść dodatkowa. Umożliwia ona silne i pewne trzymanie szlifierki w trakcie obróbki zgrubnej, podczas której występują duże opory skrawania. Użytkownik w przypadku szlifowania w ciasnych zakamarkach może rękojeść dodatkową złożyć, co pozwala zmniejszyć wymiary szlifierki. Dwa pierwsze uchwyty pokryto antypoślizgowym materiałem soft grip, który pochłania również wibracje.

W testach praktycznych przeprowadziliśmy szlifowanie powierzchni klocka sosonowego o dużej chropowatości (spod piły trakowej) papierami o gramaturze 40, 80, 120 i 240. W efekcie wykonanych prób uzyskaliśmy powierzchnię o wysokiej jakości nadającą się pod lakiery o wysokim połysku. Szlifowanie odbywało się sprawnie. Elektronarzędzie generuje nieduże wibracje o małej sile, nadaje się więc do długiej pracy. Jeśli chodzi o skuteczność odpylania z podłączonym odkurzaczem, to pod tym względem, zgodnie z naszą oceną jakościową, Stayer RO150E nie ustępuje podobnym urządzeniom renomowanych marek profesjonalnych.

LP

 

 

Dane techniczne szlifierki mimośrodowej Stayer RO150E

Moc nominalna

450 W

Prędkość obrotowa

4000-13000 min-1

Mimośrodowość

2,4 mm

Wielkość papieru

150 mm (średnica)

Waga

2,4 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar