Wideotest szlifierki kątowej Perles HSW 3115

W redakcyjnym warsztacie mieliśmy okazję testować małą szlifierkę Perles. To podstawowy model przeznaczony do obróbmki mniejszych elementów (format filmu: mp4).

 

Perles HSW 3115 to szlifierka, po której nie należy się spodziewać dużych możliwości cięcia głównie ze względu na ograniczenia wynikające z obsługiwanych tarcz. Prezentowany model współpracuje z osprzętem o średnicy 115 mm, a to oznacza maksymalną głębokość cięcia ok. 20-30 mm. Dużo lepiej Perles będzie się za to sprawdzał w zadaniach związanych ze szlifowaniem. Dużą prędkość obrotową i wystarczający zapas mocy do takich zadaniach zapewnia maszynie jednostka napędowa o mocy 1010 W (12 000 obr./min). To bardzo wydajny silnik o ciekawej charakterystyce pracy.

Za tym, by Perlesa stosować do prac szlifierskich, przemawiają również gabaryty elektronarzędzia. I nawet nie chodzi tutaj głównie o dość niską masę (2,4 kg), ale o całkowite wymiary maszyny. Niewielka długość, smukła głowica, obwód obudowy pasujący do dłoni – to elementy, które decydują o wygodzie codziennego posługiwania się szlifierką. Nie wolno też zapominać o rękojeści pomocniczej – bardzo grubej, masywnej, pokrytej okładziną antypoślizgową, absorbującej dużą część wibracji – którą można zamocować z prawej lub lewej strony głowicy.

Perles ma beznarzędziowo obsługiwaną osłonę tarczy. Jej położenie do szlifowania i cięcia zmienia się szybko, bez potrzeby korzystania z wkrętaka czy innego klucza nimbusowego. System ząbków i zapadek gwarantuje przy tym dużo wyższy poziom bezpieczeństwa pracy niż to ma miejsce w szlifierkach z osłoną mocowaną na głowicy za pomocą pierścienia dociskowego. Producenci powoli przyzwyczajają nas do obecności systemu beznarzędziowego nawet w najtańszych szlifierkach. Po części jest to ukłon w stronę samych użytkowników, którym trzeba zwiększać wygodę pracy, ale też po części wymóg unijnych przepisów BHP.

W redakcyjnym warsztacie wykonaliśmy trzy testy Perlesa HSW 3115. W pierwszym obciążyliśmy maszynę prawie maksymalnie, przecinając dwa złożone ze sobą żebrowane pręty stalowe o średnicy 20 mm każdy. Choć dla Perlesa była to graniczna grubość cięcia, to maszyna zaskakująco dobrze poradziła sobie z tym zadaniem (18 s). Jeszcze lepiej szlifierka wyglądała w próbie cięcia stalowego profilu o wymiarach 31 x 18 x 3 mm. Element ten skróciliśmy wręcz ekspresowo (4 s). Jednak najbardziej sprzęt podobał nam się w zadaniach szlifierskich. gdzie na pierwszy plan wysunęły się wszystkie najlepsze cechy elektronarzędzia – szybka jednostka napędowa zapewniająca dużą skuteczność pracy, niska masa i niewielkie wymiary urządzenia.

Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne szlifierki kątowej Perles HSW 3115

Moc

1010 W

Obroty na biegu jałowym

12.000/min

Średnica tarczy szlifierskiej/otworu mocowania

115 mm/M14

Waga

2,4 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar