Wideotest szlifierki kątowej DWT WS08-125 TV

Małe szlifierki kątowe z regulacją prędkości obrotowej trafiają w ręce użytkowników zajmujących się obróbką specyficznych materiałów. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się szlifierce DWT WS08-125 TV (format filmu: mp4).

 

Chyba najbardziej wymagającym jest tutaj stal nierdzewna. Ten bardzo popularny materiał musi być obrabiany właściwymi metodami i odpowiednimi narzędziami. Gdy np. do szlifowania użyjemy narzędzia o zbyt dużej prędkości obrotowej, to łatwo przegrzejemy stal, zniszczymy jej strukturę i pozbawimy ją elementów odporności antykorozyjnej. Przegrzane fragmenty przebarwiają się i tracą swoją estetykę. Podobnie trudnym w obróbce materiałem jest kamień. Jego szlifowanie także odbywa się szlifierkami o regulowanej prędkości obrotowej. W przypadku szlifowania czy polerowania kamienia liczy się delikatność i precyzyjne prowadzenie narzędzia, które można osiągnąć tylko z minimalną prędkością obrotowa tarczy szlifierskiej.

 

Właśnie dla zakładów ślusarskich specjalizujących się w stali nierdzewnej i zakładów kamieniarskich przeznaczona jest szlifierka DWT WS08-125 TV. Maszyna ta jest wręcz stworzona do zadań szlifierskich. Wyposażono ją w silnik o mocy 860 W, który współpracując z przekładnią zapewnia maksymalnie aż 11.000 obr./min. Prędkość obrotowa jest płynnie regulowana za pomocą pokrętła.

DWT to maszyna należąca do segmentu małych szlifierek kątowych. Obsługuje ona osprzęt o średnicy 125 mm. Ściernice mocuje się na wrzecionie z gwintem M14. Przy zmianie osprzętu pomocna jest blokada wrzeciona w postaci przycisku umieszczonego na obudowie głowicy. Tarcza tnąca osłonięta jest metalową obudową, która mocowana jest do kołnierza za pomocą śruby imbusowej. Osłona spełnia europejskie wymogi bezpieczeństwa i chroni operatora przed obrażeniami w momencie rozerwania tarczy.

Szlifierka kątowa DWT WS08-125 TV ma wszystkie cechy, którymi charakteryzuje się wygodne w obsłudze elektronarzędzie. Uchwyt główny (tylny) jest dobrze wyprofilowany, świetnie leży w dłoni. Pewny chwyt ułatwia miękka okładzina antypoślizgowa. Włącznik główny umieszczono pod palcem wskazującym, a blokowanie go do pracy ciągłej odbywa się dodatkowym przyciskiem (jak w wiertarkach). W górnej części rękojeści umieszczono pokrętło regulacji prędkości obrotowej, które można obsługiwać kciukiem bez odrywania dłoni. Do cięższych zadań szlifowania czy cięcia pomocna będzie na pewno rękojeść pomocnicza. Wkręca się ją w głowicę z jej prawej, lewej lub górnej strony. Podczas pracy oburącz operator praktycznie nie odczuwa masy całkowitej szlifierki (2,1 kg).

W teście sprawdziliśmy, korzystając z maksymalnych obrótów i mocy szlifierki, wydajność cięcia podczas obróbki dwóch prętów zbrojeniowych (każdy o średnicy 20 mm) i dwóch profili stalowych (każdy o wymiarach 20 x 30 x 2 mm). W pierwszej próbie (pręty zbrojeniowe) uzyskliśmy czas 19,15 s, a w drugiej (profile) – 7,88 s. Jak widać, szlifierka poradziła sobie wzorowo w tych zadaniach. Oznacza to, że nie tylko możemy ją stosować do delikatnych zadań szlifowania stali nierdzewnej, ale także korzystać z pełni jej możliwości roboczych.

Marek Pudło, pins

 

 

Dane techniczne szlifierki kątowej DWT WS08-125 TV

Moc

860 W

Obroty na biegu jałowym

0-11.000/min

Średnica tarczy szlifierskiej/gwint wrzeciona

125 mm/M14

Waga

2,1 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments