Wideotest szlifierki kątowej DeWALT DWE4599

Jednym z najważniejszych aspektów pracy dużą szlifierką jest bezpieczeństwo operatora. Im maszyna lepiej wyposażona mechanicznie i elektronicznie, tym ryzyko wypadku przy pracy mniejsze (format filmu: mp4).

 

Żółte maszyny DeWALT to nieczęsty gość na łamach naszej gazety. Jeśli jednak się już pojawia w redakcyjnym warsztacie jakaś maszyna tego producenta, to jest sprzęt warty uwagi i prezentacji. Nie inaczej było też i tym razem. Do testów otrzymaliśmy jedną z najlepszych dużych szlifierek kątowych z oferty DeWALT, którą oznaczono jako DWE4599.

Jest to maszyna, która ma wszystkie rozwiązania mechaniczno-elektroniczne, które stosuje się w szlifierkach kątowych segmentu premium. Mamy tu potężny silnik o mocy 2600 W, który przez przekładnię generuje 6500 obr./min, i elektromechaniczne sprzęgło przeciążeniowe, które odłącza napęd od tarczy w momencie jej zakleszczenia się, uniemożliwiając zablokowanie wirnika, czego konsekwencją jest spalenie jednostki napędowej, i zapobiegając wyrwaniu szlifierki z rąk operatora. Jest to więc rozwiązanie, które znacznie podnosi bezpieczeństwo cięcia i trwałość maszyny.

Ze sprzęgłem mocno związane jest zabezpieczenie przeciążeniowe. Jeśli silnik zostanie przeciążony, to następuje automatyczne jego wyłącznie. Można szlifierkę włączyć, gdy tylko nastąpi schłodzenie jego uzwojeń. Zarówno zadziałanie sprzęgła, jak i systemu przeciążeniowego jest sygnalizowane świecącą diodą LED umieszczoną na górze obudowy szlifierki. W konstrukcji szlifierki DeWALT DWE4599 znajdziemy jeszcze dwa przydatne systemy elektroniczne – układ łagodnego rozruchu, który łagodnie rozpędza tarczę tnącą, i wyzwalacz zanikowy, który zabezpiecza przed samoczynnym uruchomieniem maszyny po wcześniejszej przerwie w dopływie energii.

W szlifierce DeWALT DWE4599 zastosowano także elementy decydujące o wygodzie pracy. Na pierwszym miejscu należy tutaj postawić system antywibracyjny. Składa się on z trzech elementów – elastycznego połączenia rękojeści głównej (tylnej) z resztą obudowy szlifierki i uchwytu pomocniczego również z elastycznym systemem mocowania oraz z autobalansera przeciwdziałającego niewyważeniu tarcz. Wszystkie części chwytne pokryte są antypoślizgową okładziną, która również redukuje drgania przenoszone na ręce operatora.

O wygodzie w codziennej pracy szlifierką DeWALT DWE4599 decydują także systemy mocowania tarczy 230 mm do wrzeciona i sposób obsługi osłony ściernicy. Osprzęt przykręca się do wrzeciona za pomocą szybkozaciskowej nakrętki SDS. Do jej zakręcania i odkręcania nie trzeba używać klucza. Tak samo beznarzędziowo zmieniamy pozycję osłony. Mocuje się ją do kołnierza za pomocą zaciskowej klamry mimośrodowej.

Patrząc na szlifierkę kątową DeWALT DWE4599, ma się wrażenie, że jest to sprzęt pancerny. Niewiele szlifierek na rynku ma tak „muskularne” obudowy z elementami wydłużającymi ich trwałość. Mowa tutaj chociażby o wypustkach w górnej części obudowy, które służą jako podstawki do „parkowania” nieużywanej maszyny. Jak wiadomo, jednym z najbardziej newralgicznych elementów konstrukcji każdej szlifierki jest kabel zasilający. Ten w modelu DeWALT to TOUGHCORD, czyli pancernie zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne szlifierki kątowej DeWALT DWE4599

Moc

2600 W

Obroty na biegu jałowym

6500/min

Średnica tarczy szlifierskiej

230 mm

Waga

6,2 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments