Wideotest szlifierki do rur Celma DSMa 30ES

 Szlifierka Celma DSMa 30 ES jest przeznaczona do szlifowania, satynowania lub polerowania wyrobów wykonanych z rur, w tym balustrad, poręczy itp. Kształt i wymiary nasadki sprawiają, że szlifierką można obrabiać rury i inne powierzchnie walcowe o średnicy do 140 mm, ale najlepszą wydajność osiąga się, szlifując rury o średnicy do 60 mm (format filmu: mp4).

 

Narzędziami roboczymi w szlifierce Celma DSMa 30 ES są taśmy ścierne o podłożu elastycznym tzw. bezkońcowe. Mogą być wykonane z papieru lub płótna ściernego o różnej granulacji. Ich szerokość to maksymalnie  30 mm, a długość – 680 mm. Szlifierka ma silnik o mocy 1010 W. Napęd z silnika przenoszony jest przez przekładnię kątową na wrzeciono i rolkę napędową taśmy szlifierskiej. Prędkość przesuwu taśmy ściernej wynosi 2,6-6,4 m/s. Szlifierka waży 3,4 kg. W komplecie użytkownik oprócz maszyny otrzymuje dwa pasy ścierne, płaskie klucze: S17 i S22 niezbędne do montażu przystawki oraz rękojeść. Całość jest umieszczona w walizce wykonanej z tworzywa sztucznego.

Na górnej powierzchni korpusu szlifierki znajduje się włącznik. Jego obsługa nawet w rękawicach roboczych nie przysparza kłopotu. W szlifierce zastosowano elektronikę. Jej zadaniem jest ustawienie prędkości pracy (za pomocą pokrętła), zapewnienie łagodnego rozruchu silnika, stabilizacja obrotów i zabezpieczenie antyprzeciążeniowe. Maszynę wyposażono też w elektroniczne zabezpieczenie przed samoczynnym załączeniem się jej w takim przypadku, gdy podczas pracy zaniknie napięcie w sieci zasilającej urządzenie. Po ponownym pojawieniu się napięcia szlifierka samoczynnie się nie uruchomi nawet wówczas, gdy włącznik jest ustawiony w pozycji „włączenia”. O wszystkich stanach szlifierki informuje użytkownika podświetlane pokrętło regulacji prędkości obrotowej. Zielone światło oznacza podłączenie do zasilania i gotowość do pracy oraz poprawną pracę szlifierki. Czerwone pulsujące światło sygnalizuje zadziałanie zabezpieczenia przeciążenia prądowego lub pojawienie się napięcia po jego zaniku w sieci (przy załączonym włączniku) lub podłączenie szlifierki do zasilania przy włączniku pozostającym w pozycji „włączony”. Ciągłe czerwone światło sygnalizuje zadziałanie zabezpieczenia termicznego. Producent uprzedza, że bez regulatora elektronicznego szlifierki nie można używać.

Elektronarzędzie do pracy przygotowuje się szybko i można powiedzieć intuicyjnie. Ergonomicznie ukształtowany korpus oraz dodatkowa rękojeść sprawiają, że szlifierkę podczas pracy trzyma się w rękach pewnie. Dzięki temu można precyzyjnie wykonywać zamierzone prace. Jego stosunkowo niewielka masa pozwala nawet na dłuższą pracę bez zmęczenia. Przystawka jest tak skonstruowana, że można dotrzeć z obróbką spoin położonych nawet w wąskich zakamarkach.

Szlifierka bardzo dobrze sprawdzała się przy usuwaniu ognisk korozji znajdujących się na zewnętrznych powierzchniach rur. Oprócz usuwania korozji obrabialiśmy pospawane rury wykonane ze stali nierdzewnej. Po pracy uzyskaliśmy wyrównaną, jednolicie obrobioną powierzchnię. Po wykonaniu próbnej pracy możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że szlifierka do rur Celma DSMa 30ES będzie z pewnością bardzo przydatna w zakładach ślusarskich, instalatorskich, a także na budowach i innych profesjonalnych zastosowaniach.

Tomasz Jagiełło

 

 

Dane techniczne szlifierki do rur Celma DSMa 30ES

Moc znamionowa

1010 W

Zasilanie

230 V/50Hz

Prędkość przesuwu taśmy ściernej

2-4 m/s

Maks. szer. x dł. taśmy ściernej

30 x 680 mm

Maks. średnica obrabianych rur

140 mm

Wymiary gabarytowe

555 x 220 x 155mm

Waga

3,4 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments