Wideotest piły ukośnicy DWT KGS16-210P
Średniej wielkości piła ukośnica z funkcją posuwu to propozycja dla fachowców montujących wszelkiego rodzaju stolarkę drewnianą, którzy już na placu budowy potrzebują narzędzia do szybkiego i precyzyjnego przycinania mocowanych elementów (format pliku: mp4).
Taką ciekawą propozycją może być jedna z dziewięciu pił ukośnic znajdujących się w ofercie firmy DWT Model testowany przez nas w redakcji oznaczony został symbolem „KGS16-210P” i wyposażony jest w funkcję posuwu. Jak już wspomnieliśmy, jest to elektronarzędzie należące do klasy średnich pił ukośnic, o średnicy piły tarczowej 210 mm z otworem mocującym 30 mm. Jednostka napędowa w prezentowanym narzędziu to silnik o mocy 1600 Wi maksymalnych obrotach 4800/min. Oba parametry piły ukośnicy DWT KGS16-210P (moc i obroty) decydują o jej podstawowych możliwościach roboczych. Ukośnicą tą przetniemy więc element o maksymalnych wymiarach 305 x 65 mm wykonany z drewna twardego czy miękkiego lub materiałów drewnopochodnych.
Funkcja posuwu w ukośnicy DWT KGS16-210P znacząco zwiększa możliwości piły w zakresie cięcia wzdłużnego. Cała głowica tnąca mieszcząca napęd i piłę tarczową porusza się wzdłużnie po dwóch szynach o przekroju kołowym. Jest to rozwiązanie nie tylko bardzo wygodne w codziennym użytkowaniu elektronarzędzia, ale również zdecydowanie rozszerzające funkcjonalność sprzętu.
Piła DWT KGS16-210P posiada, oprócz funkcji posuwu, mechanizmy do regulacji głębokości i kątów cięcia. Piła wraz z silnikiem może być obracana wokół osi prowadnic w zakresie 0-45°, co pozwala realizować cięcia skośne. W ustawianiu tego parametru pomocna jest czytelna podziałka kątowa. Z kolei płyta obrotowa podstawy umożliwia regulowanie poziomych kątów cięcia w zakresie ±45-60°. Na podziałce zdefiniowane są stałe punkty ustalające (0°, ±22,5°, ±45°) najczęściej używane kąty cięcia. Pośrednie wartości blokuje się zaciskiem w rękojeści.
W stole roboczym można zainstalować z obu jego boków poszerzenia. Wysuwane elementy pomagają ułożyć na blacie elementy dłuższe niż nominalna szerokość podstawy. Do unieruchamiania ciętego materiału służy imadłowy zacisk, którym przykręca się element do stołu roboczego.
Choć na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że obsługa piły ukośnicy DWT KGS16-210P jest skomplikowana, to jednak w rzeczywistości jest na odwrót. Sprzęt jest skonstruowany z dużą dbałością o ergonomię codziennego użytkowania. Chociażby pokolorowane na czerwono mechanizmy regulacyjne w pile – włączniki, zaciski, pokrętła, blokady – sięgamy po nie intuicyjnie, z łatwością znajdując właściwy przełącznik.
Uchwyt główny w kształcie litery „D”, pokryty miękką okładziną, gwarantuje pewny chwyt podczas cięcia najgrubszych elementów wymagających mocnego docisku. Zintegrowany w rękojeści przycisk włącz/wyłącz jest tak położony, że umożliwia pracę jedną ręką. Gdy przyciśniemy przycisk „włącz”, zostaje on zablokowany, przez co cięcie staje się bardziej wygodne.
Ostrze tarczy jest w całości schowane pod dwuelementową osłoną (metalowo-plastikową), która odkrywa ostrze tuż przed zetknęciem się piły z obrabianym materiałem. Obie części pokrywy stanowią element systemu odsysania wiórów. Króciec do podłączenia odkurzacza przemysłowego umieszczono w tylnej części osłony. Podłączenie zewnętrznego urządzenia odsysającego nieczystości gwarantuje najwyższy poziom czystości w miejscu pracy.
Podczas testów sprawdziliśmy jakość cięcia elementów z drewna sosnowego i laminowanej płyty wiórowej, które cięliśmy zarówno po katem (w stosunku do pionu), jak i prostopadle. Testy pokazały, że ukośnica DWT KGS16-210P radzi sobie wyśmienicie z tymi materiałami, zapewniając wysoką jakość obróbki. Oznacza to, że nie musimy dodatkowo obrabiać, np. szlifować, docinanych elementów. Ukośnicą DWT KGS16-210P nie tylko więc szybko skrócimy listwy, cokoły czy blaty kuchenne, ale także nasz czas pracy, co oznacza wymierne oszczędności i zadowolenie klientów z usługi wykonanej przed terminem.
Marek Pudło, pins
Dane techniczne piły ukośnicy DWT KGS16-210P
Moc | 1600 W |
Obroty | 4800/min |
Średnica piły/otworu mocującego | 210/30 mm |
Nastawianie cięcia kątowego | od -45° do +60° |
Nastawianie cięcia skośnego | 0˚ do +45° |
Głębokość x szerokość cięcia (kąt x skos) 0° x 0°/0° x 45°/45° x 0°/45° x 45° | 305 x 65/305 x 35/210 x 65/210 x 35 mm |
Waga | 20 kg |