Wideotest piły szablastej Milwaukee SSPE 1300 QX

Piła szablasta Milwaukee SSPE 1300 QX jednoznacznie wyznacza trendy rozwoju technologicznego tego typu urządzeń. Dlatego przyjrzeliśmy się jej bliżej i poddaliśmy wymagającym testom w redakcynym warsztacie.

 

 

 

 

 

Milwaukee SSPE 1300 QX jest jedną z najsilniejszych pił szablastych na rynku. Urządzenie zostało bowiem wyposażone w nowoczesny i wydajny silnik o mocy 1300 W. Współpracuje on z przekładnią, która zamienia ruch obrotowy na posuwisto-zwrotny o maksymalnej częstotliwości 3000 min-1. Warto dodać, że skok brzeszczotu to 32 mm. Analizując te trzy parametry dojdziemy do wniosku, że Milwaukee dysponuje ogromnym zapasem mocy i możliwościami, które umożliwiają cięcie najgrubszych elementów z drewna, najtwardszej stali (także nierdzewnej), metali kolorowych. ale także delikatnych tworzyw sztucznych. W tym ostatnim zadaniu – cięciu z dużą dokładnością – na pewno pomoże elektronika zastosowana w układzie sterowania pracą silnika. Producent wprowadził bowiem nie tylko płynne sterowanie obrotami za pomocą włącznika spustowego, ale także 5-stopniowe pokrętło do wstępnej regulacji maksymalnej częstotliwości posuwów. Ten drugi system umożliwia pracę ze stabilnie ustawioną prędkością obrotową jednostki napędowej.

Ale to nie wszystkie rozwiązania techniczne zastosowane w Milwaukee SSPE 1300 QX. Kolejnym jest mechanizm oscylacji brzeszczotu. Jest to rozwiązanie podobne do tego stosowanego w wyrzynarkach. Powoduje ono, że brzeszczot może poruszać się nie tylko po linii prostej, ale również po łuku. Mechanizm podcinania stosuje się, wykonując cięcia zgrubne, kiedy nie zależy nam na jakości pracy, a na szybkości wykonania zadania. Do mechanizmu przekładni wprowadzono także system zabezpieczający ją przed uszkodzeniem w momencie zaklinowania się brzeszczotu.

Piła szablasta Milwaukee SSPE 1300 QX posiada system beznarzędziowej wymiany brzeszczotów nazwany Fixtec. Brzeszczot mocuje się w gnieździe po przekręceniu specjalnego pierścienia blokującego. Dzięki zastosowaniu regulacji wysunięcia i kąta pochylenia zderzaka oporowego użytkownik może łatwo ustawiać poziom zagłębienia brzeszczotu w obrabianym materiale. Zderzak oporowy pozwala stabilnie dociskać piłę do ciętego elementu.

Inżynierowie odpowiedzialni w firmie Milwaukee za konstruowanie nowoczesnych elektronarzędzi postarali się, żeby piła szablasta SSPE 1300 QX była także wzorem wygody i bezpieczeństwa pracy. Niech świadczy o tym chociażby zastosowanie systemu antywibracyjnego AVS. To zestaw przeciwwag, które minimalizują drgania powstające w wyniku ruchu posuwisto-zwrotnego wrzeciona. Do elementu tego systemu można zaliczyć również miękkie okładziny softgrip na rękojeści głównej, które pochłaniają część wibracji.

Na komfort pracy ma duży wpływ świetne wyprofilowanie rękojeści głównej (w kształcie litery „D”). Użytkownik może obracać ją wokół osi narzędzia w zakresie 360° i ustawiać w pozycji odpowiedniej do wykonywanego zadania. Uchwyt można zablokować w 8 pozycjach (co 45°). Warto wspomnieć, że obrót rękojeści można wykonać jednoręcznie bez odrywania dłoni od uchwytu. To zasługa odpowiednio umieszczonego przycisku (w zasięgu kciuka) zwalniającego blokadę oraz ułożyskowania mechanizmu obrotowego, który działa bardzo płynnie, praktycznie bez żadnego oporu.

Kabel zasilający wykonany został w technologii QUIK-LOK. Przewód można odpiąć od piły i szybko wymienić w przypadku uszkodzenia. Jest to rozwiązanie systemowe i w warsztacie lub na placu budowy jeden kabel w może być stosowany wymiennie do różnych elektronarzędzi Milwaukee. W standardowym wyposażeniu piła Milwaukee SSPE 1300 QX posiada przewód o długości 4 m, ale można dokupić kable 6-, a nawet 10-metrowe.

Jak pracuje Milwaukee SSPE 1300 QX, mogliśmy się przekonać w redakcyjnych testach praktycznych. Maszyną cięliśmy duży element z drewna sosnowego (klocek o wymiarach 180 x 80 mm piła przecięła w 13 s, zastosowaliśmy posuw wywierany obciążnikiem 5 kg). Z kolei skrócenie dwóch profili stalowych (31 x 18 x 3 mm) złączonych ze sobą dłuższymi bokami zajęło pile Milwaukee zaledwie 14 s (posuw wywierany obciążnikiem 5 kg).

Obok naprawdę imponujących możliwości prezentowanego narzędzia na pochwałę zasługuje sposób wykonania maszyny. Producent zadbał o wszystkie detale – sposób obsługi poszczególnych przycisków i pokręteł, ergonomiczne ich rozmieszczenie na obudowie i dobór materiałów, które zapewnią pile Milwaukee odporność na bezpardonowe traktowanie na placu budowy.

Marek Pudło

 

Dane techniczne piły szablastej Milwaukee SSPE 1300 QX

Moc

1300 W

Częstitliwość suwów

0-3000/min

Skok brzeszczotu

32 mm

Waga

4,2 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments