Wideotest pilarki tarczowej Perles KS 170

Pilarka tarczowa Perles KS 170 to duże elektronarzędzie o mocy 1500 W obsługujące tarcze o średnicy do 200 mm. Niedawno mieliśmy okazję przetestować je w redakcyjnym warsztacie (format filmu: mp4).

 

 

Perles KS 170 jest narzędziem do cięcia drewna i materiałów drewnopodobnych o grubości do 70 mm (piła pod kątem 90° do powierzchni obrabianego elementu) lub 49 mm (45°). Sprzęt nawet w przypadku dużych i twardych elementów nie powinien mieć żadnych problemów z ich przecięciem. To zasługa silnika o mocy aż 1500 W (maksymalnie obroty – 4000/min).

Jak wspomnieliśmy we wstępie, duże możliwości cięcia piła Perles zawdzięcza tarczy o średnicy 200 mm. Mocuje się ją do wrzeciona w tradycyjny sposób, zakręcając nakrętkę za pomocą klucza imbusowego. Tarcza ukryta jest pod metalową obudową, która się rozsuwa i odkrywa ostrze w momencie rozpoczynania cięcia. W tylnej części producent zastosował klin rozszczepiający, który zapobiega zaklinowaniu się tarczy w czasie pracy. Jest to bardzo ważny element konstrukcji, który zapewnia bezpieczeństwo pracy.

Konstrukcja stopy ślizgowej to również klasyczne podejście do zagadnienia. Wykonana została ona z aluminium, przez co nie powiększa znacząco masy całkowitej pilarki (6,3 kg). Zastosowano w niej mechanizm przechylania piły do wykonywania cięć skośnych (do 45°) wyposażony w podziałkę ułatwiającą ustawianie właściwego kąta. Do stopy można przykręcić prowadnicę równoległą, która jest pomocna przy realizowaniu prostych cięć wzdłuż istniejącej krawędzi i wykonywaniu powtarzalnych cięć o takiej samej szerokości. Oczywiście w konstrukcji Perlesa KS 170 nie może zabraknąć dźwigni do zmiany głębokości cięcia.

W redakcyjnym warsztacie wykonaliśmy kilka cięć testowych na różnych materiałach. Na uwagę zasługują szczególnie dwie próby przeprowadzone na laminowanych płytach wiórowych o grubości 16 mm. Podczas pierwszej skracaliśmy dwie takie płyty złożone w sandwich o łącznej grubości 32 mm i długości 650 mm, zaś w trakcie drugiej – 3 (o łącznej grubości 48 mm i tek samej długości). W obu przypadkach cięty sandwich nie był żadnym „przeciwnikiem” dla Perlesa. Różnice w czasach cięć były minimalne (odpowiednio 3,5 s i 4 s), ale w przypadku testowanej pilarki ważniejszy jest zapas mocy i świadomość, że „wystarczy” jej na przecięcie naprawdę grubych przedmiotów.

Marek Pudło, pins

 

 

Dane techniczne pilarki tarczowej Perles KS 170

Moc

1500 W

Obroty

4000/min

Głębokość cięcia 90°/45°

70/49 mm

Średnica piły tarczowej

200 mm

Waga

6,3 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments