Wideotest pilarki tarczowej Metabo KS 55 FS

Ręczną pilarką tarczową Metabo KS 55 FS można wykonywać bardzo dokładne cięcia, gdyż przystosowano ją do współpracy z szynami prowadzącymi. Ta funkcjonalność niewątpliwie wyróżnia tę pilarkę w grupie podobnych konkurencyjnych urządzeń mających klasyczną konstrukcję (format filmu: mp4).

 

Metabo KS 55 FS napędzane jest wydajnym i odpornym na przeciążenia silnikiem o mocy nominalnej 1200 W (moc użyteczna – 670 W). Zamocowana na wrzecionie przekładni tarcza tnąca może być rozpędzana do maksymalnie 5600 obr./min (pod obciążeniem – 4400 obr./min). To prędkość optymalna dla tarcz o średnicy 160 mm, które obsługuje KS 55 FS (średnica otworu montażowego – 30 mm). Zatem, biorąc pod uwagę ten parametr, można stwierdzić, że testowaną pilarką wykonamy w drewnianym materiale cięcia zgrubne, jak też wysokiej jakości, tzw. czyste.

Tarczę w pilarce montuje się na wrzecionie (po jego zablokowaniu) za pomocą śruby. Piła tarczowa schowana jest pod dwiema aluminiowymi osłonami, które zapewniają bezpieczeństwo pracy. Dolna osłona jest ruchoma i odsłania tarczę tylko w momencie wprowadzania jej w obrabiany materiał. Metalowe wykonanie obu osłon gwarantuje dużą odporność na uszkodzenia i zapewnia maszynie trwałość, a jej użytkownikowi wysoki poziom bezpieczeństwa pracy. Ponieważ pilarka jest przystosowana do współpracy z szynami prowadzącymi (o czym poniżej), nie wyposażono jej w klin rozdzielający. Jak wiadomo, uniemożliwia on cięcie nią wzdłuż szyny. Warto tu wspomnieć także, że w takim wypadku ryzyko zaklinowania tarczy przez ściśnięcie jej przez rozcinany materiał jest praktycznie zerowe, co czyni klin elementem zbędnym.

Stopę KS 55 FS, wykonaną z odlewu aluminiowego, przystosowano do wykonywania cięć nie tylko pod kątem 0°, ale także ukośnych do 45°, zaś po usunięciu blokady – do 47°. Położenie piły w stosunku do obrabianego materiału może być płynnie regulowane w zakresie 0-45° (47°). Przy położeniu prostopadłym maszyna przetnie element o maksymalnej grubości 55 mm. W położeniu 45° będzie to 39 mm. Użytkownik ma też do dyspozycji regulację zagłębienia piły, konieczną do wykonywania prawidłowego cięcia. Jak wiadomo, co najmniej 3 zęby piły powinny się znajdować w ciętym materiałe, aby obróbka była wykonywana stabilnie.

W stopie wykonano specjalne wycięcia (kanały) pozwalające na zamontowanie KS 55 FS na szynach prowadzących standardu Tooltechnic Systems. Inżynierowie z Metabo nie zapomnieli o śrubowych mechanizmach usuwających luzy spasowania pilarki i szyny, co jest konieczne dla dokładnego wykonywania cięć. Jak już wspominaliśmy, dzięki współpracy KS 55 FS z szynami prowadzącymi można tą pilarką wykonywać precyzyjne i czyste cięcia materiału drewnianego. Warto tu wspomnieć, że w stopie KS 55 FS można zamocować też prowadnicę równoległą, która znajduje się na wyposażeniu standardowym elektronarzędzia. Pozwala ona wykonywać cięcia seryjne.

Testowana pilarka ma także króciec do odprowadzenia wiórów do pojemnika odkurzacza przemysłowego. Za bezpieczeństwo i wygodę pracy nią odpowiadają miękkie okładziny antypoślizgowe, którymi są wyłożone uchwyt główny i pomocniczy, jak też włącznik uniemożliwiający przypadkowe jej uruchomienie.

 

LP

 

Dane techniczne pilarki tarczowej Metabo KS 55 FS

Moc nominalna/użyteczna

1200/670 W

Prędkość obrotowa luzem/pod obciążeniem

5600/4400 min-1

Głębokość cięcia przy 0°/45°

55/39 mm

Średnica piły tarczowej/średnica otworu mocującego

160/20 mm

Waga

4,0 kg 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments