Wideotest odkurzacza przemysłowego Kraenzle VENTOS 20 E/L

Odkurzacz przemysłowy Kränzle VENTOS 20 E/L to urządzenie do usuwania pyłów szkodliwych dla zdrowia klasy L. Oznacza to, że może on pochłaniać cząsteczki kurzu o najwyższym dopuszczalnym stężeniu wynoszącym 1 mg/m3 (format filmu: mp4).

 

 

Ta specyfika zależy ściśle od konstrukcji odkurzacza, a w szczególności od zastosowanego w nim filtra. W odkurzaczu Kränzle wykonany jest on z włókniny poliestrowej, która przepuszcza do otoczenia zaledwie 1% całej objętości kurzu. Największą zaletą filtra jest jego kształt i sposób zamocowania. W większości podobnych odkurzaczy stosuje się filtry umieszczane wewnątrz pojemnika na nieczystości. Ograniczają one w ten sposób efektywną pojemność zbiornika. W prezentowanej maszynie filtr jest okrągły i stosunkowo płaski (tak jak samochodowy), mocuje się go na zewnątrz pojemnika (w górnej części pokrywy), przez co worek filtracyjny może wykorzystać maksymalnie objętość zbiornika (17 l). Warto dodać, że włóknina poliestrowa sprawia, że filtr jest wielokrotnego użytku – można go myć, płukać, szczotkować. Warto jednak pamiętać, że po odkurzaniu nieczystości płynnych filtr traci swoje parametry nieprzepuszczalności pyłu i należy go wymienić.

Dzięki zastosowaniu filtra wysokiej klasy prezentowany odkurzacz Kränzle może być wykorzystywany nie tylko jako narzędzie do sprzątania za pomocą zestawu węży, rur, szczotek i innych końcówek, ale również stosowany w warsztatach, fabrykach i na placach budowy do współpracy z elektronarzędziami w celu usuwania pyłów czy zwiercin z pól czy miejsc obróbki. Do gniazdka 230 V w przednim panelu odkurzacza można podłączać elektronarzędzia o maksymalnej mocy 2400 W.

Odkurzacz Kränzle dysponuje silnikiem o mocy 1200 W. Wytwarza on podciśnienie o maksymalnej wartości 20 kPa, zapewniając przy tym przepływ powietrza o strumieniu 50 l/s. Mało tego – siła ssania jest płynnie regulowana za pomocą pokrętła na panelu sterowania. Użytkownik może więc sterować tym parametrem, dobierając go właściwie do rodzaju zasysanych nieczystości. Często nie trzeba używać pełnej mocy silnika, by posprzątać z podłogi drobne wióry. A z kolei maksymalny „ciąg” jest niezbędny przy współpracy z elektronarzędziami, które wytwarzają duże wióry.

Odkurzacz jest bezpieczny w pracy, gdyż ma m.in. elektroniczną kontrolę poziomu zasysanej cieczy (jej czujnikami są specjalne elektrody), a do tego niezwykle prosty w obsłudze. Na panelu sterowania znajdziemy bowiem tylko dwa pokrętła – jedno do zmiany siły ciągu i drugie do włączania urządzenia (w trybie odkurzania zwykłego i automatycznym, w którym urządzenie jest włączane przez podpięte do jego gniazdka elektronarzędzie). Warto podkreślić, że odkurzacz ma funkcję opóźniającą, która podtrzymuje jego pracę jeszcze przez chwilę po wyłączeniu współpracującego z nim elektronarzędzia (np. szlifierki), co pozwala na odciągnięcie resztek pyłu czy zwiercin. Gniazdko przyłączeniowe na panelu odkurzacza może być także wykorzystane jako przedłużacz. Podłączone do niego radio czy lampa dzięki temu otrzymują potrzebne napięcie.

Odkurzacz Kränzle VENTOS 20 E/L jest konstrukcją bardzo przyjazną użytkownikowi. I nie chodzi tutaj tylko o wysoką jakość materiałów użytych do jego budowy, które gwarantują dużą trwałość maszynie, ale o inne istotne parametry. Choćby niewielkie rozmiary i waga (8,5 kg), które mają wpływ na łatwość transportowania sprzętu na kolejne place budowy czy miejsca pracy. Już na miejscu przemieszczanie narzędzia to istna fraszka – dzięki czterem kółkom (dwóm dużym i dwóm małym skrętnym). Wygodę sprzątania zapewnia także sługi kabel przyłączeniowy (8,5 m) oraz giętki wąż ssący. W zestawie znajdziemy także komplet rur i szczotek do tradycyjnego odkurzania.

Testy odkurzacza zostały przeprowadzone w zestawie ze szlifierką mimośrodową. Wykonywaliśmy nią szlifowanie elementu drewnianego ściernicą o granulacji 36. Podczas tej czynność powstaje sporo pyłu i nie każda szlifierka daje sobie radę z odprowadzeniem nieczystości do worka. Natomiast podłączony odkurzacz Kränzle VENTOS 20 E/L praktycznie w 100% odsysał kurz. Bardzo podobała nam się funkcja opóźnienia wyłączania. Nie trzeba więc pamiętać, by choć przez kilka sekund po zakończeniu obróbki materiału nie wyłączać maszyny i dać odkurzaczowi szansę na „posprzątanie” otoczenia. Urządzenie zrobi to za nas.

Marek Pudło

 

Dane techniczne odkurzacza przemysłowego Kränzle VENTOS 20 E/L

Moc znamionowa

1200 W

Strumień powietrza

50 l/s

Podciśnienie

20 kPa

Pojemność pojemnika

17 l

Waga

8,5 kg

Moc współpracującego elektronarzędzia

2400 W

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar