Wideotest narzędzia tnąco-szlifującego DWT AMS-10,8 Li

Nasz test

Akumulatorowe narzędzia tnąco-szlifujące stają się coraz popularniejsze. Dowodem na to jest fakt, że coraz więcej firm posiada je w swoich ofertach. Do tego grona dołącza DWT z modelem AMS-10,8 Li (format filmu: mp4).

 

 

Wielofunkcyjne narzędzie tnąco-szlifujące DWT AMS-10,8 Li to specyficzna maszyna, która wykorzystuje tzw. oscylację osiową. Nie ma więc tu mimośrodu stosowanego w szlifierkach delta, a jest za to obustronny ruch obrotowy o bardzo małym przesunięciu kątowym. Ta właściwość w połączeniu z bardzo dużą częstotliwością oscylacji (do 16.000 min-1) sprawiają, że narzędziem tym wykonamy zarówno szlifowanie, jak i cięcie. Warto tutaj wspomnieć jeszcze o elektronicznej regulacji prędkości obrotowej silnika, co oznacza możność ustawiania częstotliwości oscylacji. Użytkownik może więc w dużym zakresie (od 5000 min-1) zmieniać parametry pracy maszyny i dobierać je do wykonywanego zadania, osprzętu i rodzaju obrabianego materiału.

O tym, do czego w danej chwili będziemy używali urządzenia DWT AMS-10,8 Li, decyduje rodzaj zastosowanego osprzętu. Mocuje się go na wrzecionie za pomocą śruby imbusowej i można go obracać wokół osi co 3°. Funkcja ta pozwala wykonywać cięcia i szlifowania w nietypowych pozycjach i w ciasnych miejscach, gdzie nie zrealizowalibyśmy tych prac żadnych innym elektronarzędziem. Na wrzecionie można więc montować wszelkiego rodzaju brzeszczoty (do drewna, metalu, gipsu, plastiku czy glazury) czy stopy szlifujące (np. trójkątną z papierami ściernymi do drewna czy metalu) – nie tylko wytwarzane przez DWT, ale także innych producentów. Różnorodność stosowanego osprzętu do maszyny DWT AMS-10,8 Li pozwala realizować nią takie operacje jak: szlifowanie, precyzyjne i gładkie cięcia wgłębne, przycinanie elementów na równi z powierzchnią bez ryzyka uszkodzenia powierzchni, precyzyjne cięcia wystających elementów (niedużych gwoździ, rurek metalowych i PCV, listewek, płyty gipsowej itp.). W tym miejscu warto wspomnieć o jednym rozwiązaniu, które odróżnia DWT od podobnych narzędzi na rynku – do głowicy urządzenia można zamocować przystawkę do odsysania kurzu powstającego podczas szlifowania. Będąc wyposażona w króciec, pozwala stosować podczas czynności szlifierskich zewnętrzny odkurzacz przemysłowy, który skutecznie pochłania większość pyłu.

Bardzo ważną zaletą testowanego wielofunkcyjnego narzędzia tnąco-szlifującego DWT AMS-10,8 Li jest oczywiście system zasilania. Urządzenie czerpie bowiem energię z nowoczesnej i wydajnej baterii litowo-jonowej. Jej napięcie 10,8 V i pojemność 1,3 Ah mogą sugerować niewielkie możliwości. Nic bardziej mylącego – elektronarzędzie działa wyśmienicie, nawet podczas cięcia naprawdę twardych materiałów. Problemem może być jedynie czas pracy przy maksymalnym obciążeniu. Jednak tutaj sprawę rozwiązuje szybka ładowarka, która napełnia puste ogniwa w zaledwie 30 minut. Ważne są też wymiary akumulatora, który praktycznie w całości mieści się w obudowie szlifierki, nie wystając poza jej obrys.

W testach praktycznych sprawdzaliśmy zarówno możliwości DWT AMS-10,8 Li zarówno w zakresie cięcia, jak i szlifowania. W pierwszej próbie wycinaliśmy w panelu podłogowym z jotoby niewielki element o prostokatnym kształcie. Sprzęt poradził sobie z tym zadaniem bardzo szybko, przy zachowaniu zadowalającej jakości obróbki materiału. Prezentowana maszyna jest więc świetnym narzędziem do wycinania otworów w środku elementu – praktycznie żadnym innym elektronarzędziem nie zrobilibyśmy tego tak dokładnie i estetycznie. W drugiej próbie z kolei zamocowaliśmy na wrzecionie szpachelkę, którą usuwaliśmy z powierzchni drewnianej stary silikon. W ostatnim zadaniu z kolei wykonaliśmy szlifowanie sosnowej deski z wykorzystaniem stopy trójkątnej, przystawki odsysającej i odkurzacza przemysłowego. Uzyskany efekt to bardzo dobre efekty rezultaty (wysoka gładkość powierzchni) i czyste otoczenie. Szlifowanie niewielkich elementów to więc kolejny obszar zastosowań, w którym doskonale sprawdza się wielofunkcyjne narzędzie tnąco-szlifujące DWT AMS-10,8 Li.

Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne wielofunkcyjnego narzędzia tnąco-szlifującego DWT AMS-10,8 Li

Częstotliwość oscylacji

5000-16 000 min-1

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/10,8 V/1,3 Ah

Waga

0,77 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments