Wideotest młotowiertarki Milwaukee M12 H

Do oferty Milwaukee weszła akumulatorowa młotowiertarka M12 H zasialana z batertii 12 V. Przetestowaliśmy ją wszechstronnie w warsztacie redakcyjnym (format filmu: mp4).

 

 

 

Milwaukee produkuje narzędzia akumulatorowe w technologii 28, 18, 12, 14 i 12 V. Młotowiertarka której poświęcony jest niniejszy artykuł, należy do grupy narzędzi najmniejszych, zasilanych napięciem 12 V i jest jednym z dwóch takich młotków elektropneumatycznych dostępnych obecnie na rynku. Oczywiście, jej możliwości robocze są skromniejsze od narzędzi akumulatorowych zasilanych wyższymi napięciami 18 i 28 V, jednakże na tyle duże, co pokazały testy, że ma ona dość spore walory użytkowe. Jej niepodważalną zaletą jest niewielka masa i kompaktowe rozmiary. M12 H, gdy zasilana jest akumulatorem o pojemności 1,5 Ah, waży zaledwie 1,6 kg, zaś w przypadku użycia baterii 3,0 Ah, jej masa wzrasta do 1,8 kg. Te walory na pewno docenią pracownicy, którzy mają do wywiercenia w betonie setki mniejszych otworów, niekiedy w trudno dostępnych miejscach. Brak przewodów zasilających, niewielkie gabaryty i względnie mały ciężar urządzenia, to zalety w takich warunkach nie do przecenienia. Bezpośrednio przekładają się one na wydajność pracy i jej wygodę.

Nad pracą młotowiertarki czuwa zaawansowany układ elektroniczny sterujący działaniem silnika i baterii. Urządzenie wyposażono w udar pneumatyczny, który generuje od 0 do 5350 udarów/min o sile 0,9 J przy obrotach 0-800/min. Ma ono dwa tryby pracy: wiercenie (1) udarowe i (2) bezudarowe. Młotowiertarka czerpie energię z wydajnych litowo-jonowych akumulatorów „Redlithium-Ion”, które są w stanie działać nawet w temperaturze -18°C. Każde z ogniw baterii jest monitorowane indywidualnie przez elektronikę. Urządzenie wyposażono także w diodowy wskaźnik naładowania baterii oraz szybkomocujący uchwyt SDS-plus.

Tomasz Jagiełło, pins

 

Dane techniczne młotowiertarki akumulatorowej Milwaukee M12 H

Napięcie zasilania

12 V

Maks. średnica wiercenia w betonie/drewnie/stali

13/10/8 mm

Obroty bez obciążenia

0-800/min

Częstotliwość udaru przy obciążeniu maks.

0-5350/min

Energia pojedynczego udaru

0,9 J

Rodzaj uchwytu

SDS-plus

Średnica szyjki uchwytu

43 mm

Moment obrotowy (z Li-Ion 1,5/3,0 Ah)

32/40 Nm

Masa (z Li-Ion 1,5/3,0 Ah)

1,6/1,8 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar