Wideotest młotowiertarki Kress 550 PH

Kress w swojej ofercie posiada nie tylko duże i profesjonalne młotki SDS-plus, ale także mniejsze modele przeznaczone do lżejszych prac (format filmu: mp4).

 

 

 

Przykładem takiego narzędzia jest testowany przez nas w redakcyjnym warsztacie jest Kress 550 PH. To zdecydowanie sprzęt do lekkich prac związanych z wierceniem w materiale betonowo-kamiennym. Z powodzeniem wywiercimy nim otwory w drewnie czy metalu, a nawet zamocujemy spory wkręt. To wszystko za sprawą wydajnej jednostki napędowej, która – choć o niewielkiej mocy 550 W i maksymalnej prędkości obrotowej 1000 obr./min – jest nad wyraz skuteczna. W wierceniu w twardym materiale pomaga jej udar pneumatyczny, który generuje do 4950 uderzeń na minutę, każde z energią 2 J. Z silnikiem współpracuje jednobiegowa przekładnia, w której zainstalowano sprzęgło przeciążeniowe. Rozłącza ono napęd w chwili zaklinowania się wiertła w otworze. Użytkownik może być więc spokojny o swoje bezpieczeństwo. W prezentowanym Kressie producent zastosował oczywiście standardowy do tego typu maszyn uchwyt narzędziowy SDS-plus. Jest to konstrukcja dwuczęściowa. Oznacza to, że do zamontowania osprzętu w gnieździe trzeba odciągnąć do tyłu tuleję blokującą. Kliknięcie oznacza poprawne osadzenie wiertła. Tak skonstruowanym młotkiem Kress 550 PH wywiercimy wiertłem w twardym betonie otwór o maksymalnej średnicy 20 mm, a w bardziej miękkim koroną nawet 68 mm.

Kress 550 PH jest niewielkim urządzeniem, ma klasyczną budowę pistoletową z uchwytem typu „D”. Dzięki temu, praca młotkiem, obsługa i transport są bardzo wygodne. Zintegrowany w rękojeści włącznik spustowy pełni funkcję płynnego regulatora prędkości obrotowej silnika. Kierunek obracania się wiertła wybiera się, zmieniając położenie szczotkotrzymaczy. To informacja, która powinna cieszyć – narzędzie posiada bowiem identyczną moc zarówno przy obrotach w prawo, jak i w lewo (przy wykręcaniu). Zmiana trybu pracy (wiercenie, wiercenie z udarem) odbywa się z kolei za pomocą dużego i wygodnego pokrętła umieszczonego z boku obudowy. Wygodny jest również uchwyt dodatkowy, pokryto go miękką okładziną antypoślizgową. Na pochwałę zasługuje bezpieczny system jego rękojeści dodatkowej – ząbki po wewnętrznej stronie mocowania i wypust na obudowie młotka zapobiegają obracaniu się jej podczas wiercenia.

Testy praktyczne potwierdziły nasze przewidywania, że Kress 550 PH to urządzenie do lekkich aplikacji. W próbie wiercenia w drewnie młotek poradził sobie z wycinakiem 1-ostrzowym 50 mm, a wywiercenie nim w belce sosnowej otworu o głębokości 64 mm trwało ok. 6 s. Próby wiercenia osprzętem 57- i 65-milimetrowym kończyły się natychmiastową reakcją sprzęgła przeciążeniowego, co oznacza, że urządzenie jest bardzo bezpieczne w pracy. Z kolei w zadaniu montażu wkrętów młotek poradził sobie z wkrętem 8 x 180 mm (niepełny gwint) w czasie ok. 3,5 s. W próbie udarowej wykorzystaliśmy 2-ostrzowe wiertło SDS-plus o średnicy 20 mm. Bloczek betonowy B40 o grubości 120 mm przewierciliśmy w 1 min 32 s.

Marek Pudło

 

Dane techniczne młotka udarowego Kress 550 PH

Moc/energia pojedynczego udaru

550 W/2,0 J

Maks. średnica wiercenia w betonie

20 mm (wiertło), 68 mm (korona)

Częstotliwość udarów

5200/min

Obroty na biegu jałowym

1050/min

Rodzaj uchwytu

SDS-plus

Waga

2,7 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments