Wideotest młotka udarowo-obrotowego Stayer HD3K

Stayer HD3K to młotek udarowo-obrotowy klasy 3 kg o klasycznej budowie w kształcie litery „L”. Narzędzie mieliśmy okazję przetestować w redakcyjnym warsztacie (format filmu: mp4).

 

W Stayer HD3K silnik o mocy 710 W umieszczony jest prostopadle do osi obrotu wrzeciona. Taka konstrukcja daje bardzo dobre wyważeniem urządzenia i w konsekwencji dużą wygodę pracy. Zespół napędowy osiąga maksymalnie 5000 obr./min i generuje do 900 udarów/min (każdy z energią 2,2 J). Oba parametry są regulowane płynnie za pomocą dużego, dwupalcowego włącznika głównego. Wybór trybu pracy (wiercenie, wiercenie z udarem, kucie) odbywa się za pomocą przełącznika umieszczonego z boku obudowy. Ma on czwarte ustawienie służące do pozycjonowania (obracania) dłuta.

Warto wspomnieć, że w konstrukcji przekładni zastosowano sprzęgło przeciążeniowe. Odłącza ono napęd w momencie zakleszczenia się wiertła i chroni w ten sposób użytkownika oraz narzędzie przed negatywnymi skutkami takiej sytuacji. Dodatkowo zoptymalizowany przepływ powietrza zmniejsza ilość pyłów podczas pracy elektronarzędziem nad głową, np. podczas wiercenia w suficie, i chroni w ten sposób użytkownika przed nadmiernym kontaktem ze szkodliwymi drobinami kurzu.

Młotek ma pochłaniające wibracje okładziny softgrip na uchwycie głównym i pomocniczym. Użytkowanie Stayer HD3K ułatwia uchwyt narzędziowy SDS-plus (podczas zamocowania wiertła w gnieździe trzeba odciągnąć tuleję blokującą). Drugim elementem jest dodatkowy uchwyt boczny, który można obracać wokół osi młotka i dopasowywać jego położenie do specyfiki zadania. Można w nim dodatkowo zamocować ogranicznik głębokości wiercenia. I na koniec – bezstresowe przemieszczanie się po pomieszczeniu ułatwia 4-metrowy kabel zasilający.

Stayer poradził sobie z 28-milimetrowym wiertłem SDS-plus i betonem B40. Otwór o głębokości 10 mm wywierciliśmy w nim w 1 min 42 s. Następnie wykonaliśmy bardziej typowe zadanie dla młotków SDS-plus, zakładając wiertło 20 mm. 100-milimetrowy otwór wykonaliśmy w tym samym klocku betonu B40 w czasie 37 s. Sprawdizliśmy jeszcze zdolność wiercena bezudarowego w drewnie, zakładając wycinak jednosotrzowy o średnicy 57 mm. Wywierciliśmy nim otwór o głębokości 66 mm w czasie 8 s. Reasumując, niewielkie rozmiary narzędzia – waga 2,9 kg i całkowita długość 320 mm – mogą zmylić, bo jednak w urządzeniu tym drzemią naprawdę spore możliwości, co pokazały nasze testy.

Marek Pudło

 

 

Dane techniczne akumulatorowego młotka udarowego Stayer HD3K

Moc

710 W

Maks obroty

900/min

Maksymalna częstotliwość udarów

5000/min

Energia pojedynczego udaru

2,2 J

Maks. średnica wiercenia wiertłami w betonie/stali/

26/13 mm

Waga

2,9 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments