Wideotest młotka udarowo-obrotowego Keyang RHD-263

Na naszych łamach prezentujemy wyniki testów drugiego elektronarzędzie koreańskiej firmy Kyang. Tym razem sprawdzaliśmy możliwości młotka udarowo-obrotowego SDS-plus popularnie zwanego młotowiertarką oznaczonego jako RHD-263 (format filmu: mp4).

 

 

W ofercie koreańskiego producenta elektronarzędzi, znajdziemy pełną gamę młotków elektropneumatycznych z uchwytem SDS-plus. Jest więc wśród nich bardzo poręczny i uniwersalny model 2-kilogramowy (o którym piszemy w dalszej części tekstu). Bardzo ciekawie prezentują się dwa modele 3-kilogramowe (PHD-30 i PHD-30A), które wykonane w technologii „L” charakteryzują się nie tylko świetnymi parametrami technicznymi (800 W; 2,9 J), ale także zostały skonstruowane zgodnie ze wszystkimi panującymi trendami technologicznymi. Oba 3-kilogramowe urządzenia Keyang zostały wyposażone w zaawansowaną technologię VCS redukcji drgań. Zapewnia ona niski poziom wibracji i hałasu dzięki zastosowaniu mechanizmu tłumienia. Narzędzie posiada przesuwny uchwyt zaciskowy, który jednym ruchem pozwala na łatwy montaż i demontaż wiertła/dłuta. Dodatkowo model PHD-30 został wyposażony w system QCDC (Quick Change Drill Chuck) szybkiej wymiany uchwytu narzędziowego z SDS-plus na tradycyjny uchwyt wiertarski. System zmiennego blokowania obraca i osadza dłuto w 16 różnych pozycjach. Narzędzie jest idealne do wykonywania różnorodnych prac. Dzięki dużej i wygodnej rękojeści głównej w kształcie litery „D” i pomocniczego uchwytu obracanego o 360° wokół osi maszyny młotek PHD-30 jest bardzo wygodny w obsłudze i przystosowany do długotrwałego kucia i wiercenia.

Keyang RHD-263 należy do klasy najmniejszych młotków elektropneumatycznych klasy 2 kg. Maszyna przeznaczona jest zarówno to pracy udarowej – wiercenia i lekkiego podkuwania, jak i do zadań niewymagających używania udaru – wiercenia w stali czy w drewnie. Tryb pracy młotka wybiera się za pomocą pokrętła umieszczonego z boku obudowy.

Zastosowane w Kayangu RHD-263 rozwiązania mechaniczne sprawiają, że młotek jest nie tylko bardzo skuteczny, ale także trwały i wygodny w codziennym użytkowaniu. Jego jednostka napędowa to silnik o mocy 800 W, współpracujący z jednobiegową przekładnią, w której zastosowano sprzęgło bezpieczeństwa. Rozłącza ono napęd w momencie zakleszczenia się wiertła, chroniąc w ten sposób operatora przed urazami. Warto w tym miejscu napisać, że silnik jest bardzo dobrze zabezpieczony przed przedostawaniem się do wnętrza kurzu. Jednostka napędowa zapewnia maksymalną prędkość obrotową do 1100 obr./min. Mechanizm udaru pneumatycznego generuje do 5200 uderzeń na minutę. Każde z nich posiada energię 2,3 J, co powinno wystarczyć do sprawnego wiercenia nawet w najtwardszym betonie wiertłami o średnicy 26 mm.

Parametrami pracy młotka steruje się płynnie za pomocą włącznika spustowego. Kierunek obrotów zmienia się przełącznikiem umieszczonym nad spustem, który można także zablokować do pracy ciągłej. Jeśli mowa o wygodzie pracy, nie wolno zapominać, że w Keyang RHD-263 pokrętło trybów pracy ma ustawienie, które umożliwia swobodne obracanie zamocowanego w uchwycie dłuta i optymalnie dostosowanie jego położenie do obrabianego materiału.

Koreański młotek został wyposażony w najbardziej odpowiedni do tej klasy młotków uchwyt narzędziowy SDS-plus, w wersji jednoczęściowej. Zatem do zamocowania osprzętu nie trzeba odsuwać pierścienia blokującego – wystarczy po prostu wcisnąć wiertło w gniazdo, a kliknięcie oznacza jego poprawne osadzenie.

Młoto-wiertarka Keyang RHD-263 to konstrukcja pistoletowa. Silnik, mechanizm udarowy, przekładnię i wrzeciono ułożono w jednej linii. Pistoletowy uchwyt w dużej części został pokryty antypoślizgową okładziną, która zapewnia pewny chwyt. Do wykonywania najcięższych wierceń przydatna jest rękojeść pomocnicza, którą mocuje się na kołnierzu uchwytu narzędziowego. Można ją swobodnie obracać wokół osi maszyny. W uchwycie pomocniczym możemy zamocować ogranicznik głębokości, który pomoże w wierceniu otworów o stałych parametrach.

Marek Pudło, pins

 

 

Dane techniczne młotka udarowo-obrotowego Keyang RHD-263

Moc/energia udaru

800 W/2,3 J

Obroty bez obciążenia

0-1100/min

Częstotliwość udarów

0-5200 min-1

Maks. średnica wiercenia w betonie

26 mm (wiertło)

Rodzaj uchwytu

SDS-plus

Waga

2,5 kg

 

Dane techniczne młotowiertarek Keyang PHD-30A i PHD-30

Model

PHD-30A

PHD-30

Moc nominalna (W)

800

800

Tryby pracy

Wiercenie udarowe/bezdarowe/kucie

Wiercenie udarowe/bezdarowe/kucie

Wymienne uchwyty SDS-plus/wiertarski

+

Obroty bez obciążenia (min-1)

0-1200

0-1,200

Częstotliwość udarów (min-1)

0-5555

0-5555

Energia pojedynczego udaru (J, wg EPTA)

0-2,9

0-2,9

Maks. średnica wiercenia w betonie/drewnie/stali (mm)

28/30/13

28/30/13

Waga (kg)

3,5

3,6

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments