Wideotest młotka pneumatycznego Hitachi DH 28PC

Nieduże młotki pneumatyczne z funkcją wiercenia i podkuwania są bardzo popularnymi narzędziami i stanowią wyposażenie praktycznie każdej ekipy budowlanej. Dlatego producenci prześcigają się w ich udoskonalania i starają się, by były one jak najmniejsze i najlżejsze, a zarazem wydajne i niezawodne (format filmu: mp4).

 

 

 

 

 

Świetnym przykładem takiego elektronarzędzia jest młotek obrotowy Hitachi DH 28PC SDS-plus. Spełnia on praktycznie wszystkie wymagania stawiane przez specjalistów budowlanych. Przede wszystkim jest to narzędzie niewielkie, kompaktowe, o niskiej masie (3,5 kg) i wymiarach. Elektronarzędzie charakteryzuje się „zwartą” budową – jest krótkie, a przez to łatwo nim manewrować w ciasnych zakamarkach. Ten efekt osiągnięto, umieszczając silnik nie w osi przekładni, a prostopadle do niej. Hitachi ma więc kształt litery „L” z zamkniętą rękojeścią główną typu „D”. Taka klasyczna i sprawdzona konstrukcja wpływa dodatkowo na prawidłowe wyważenie maszyny.

Jednostka napędowa ma moc 720 W. Oznacza to, że Hitachi DH 28PC należy do grupy najmniejszych młotków pneumatycznych klasy 3,5 kg. Okazuje się jednak, że jednostka napędowa to taki wilczek w owczej skórze – niepozorna, a jednak z dużym potencjałem. Prędkość obrotowa wrzeciona to maksymalnie 1050 obr./min i jest ona płynnie regulowana za pomocą włącznika spustowego. Efektywny mechanizm udaru pneumatycznego wytwarza do 4000 uderzeń/min (częstotliwość zmienia się wraz z regulacją obrotów), każde z energią 3,5 J. Warto też wspomnieć, że sprzęt został wyposażony w mechanizm zapobiegający „pustym uderzeniom” – udar zaczyna pracować w momencie przyciśnięcia wiertła lub dłuta do obrabianej powierzchni. Jest to rozwiązanie zmniejszające zużycie się podzespołów udaru pneumatycznego. Testowanym elektronarzędziem wywiercimy w betonie otwór o maksymalnej średnicy 28 mm (wiertło SDS-plus) lub 80 mm (korona), w stali 13 mm, a w drewnie 32 mm.

Hitachi DH 28PC wyposażone zostało w najodpowiedniejszy do tej klasy młotków uchwyt narzędziowy typu SDS-plus. Pozwala on szybko i beznarzędziowo zmieniać osprzęt. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie to jest na tyle delikatne, że młotkiem z takim uchwytem nie powinniśmy wykonywać długotrwałego kucia. Uchwyt SDS-plus umożliwia lekkie i krótkotrwałe podkuwanie. Uchwyt w maszynie Hitachi do zamocowania osprzętu w gnieździe wymaga od operatora odciągnięcia pierścienia blokującego.

Japończycy – jak zawsze w Hitachi – dopracowali kwestie bezpieczeństwa pracy i wygody prawie do perfekcji. Nie można pominąć tutaj zastosowania w mechanizmie napędowym sprzęgła przeciążeniowego – zablokowane wiertło powoduje natychmiastowe odłączenie napędu, chroniąc w ten sposób operatora przed urazami spowodowanymi ewentualnym obróceniem się całego elektronarzędzia. Świetnie wyprofilowana rękojeść główna z okładziną antypoślizgową, zintegrowanym dużym włącznikiem spustowym i przełącznikiem kierunku obrotów gwarantują komfort całodziennej pracy. Rękojeść boczna (pomocnicza) mocowana tuż przy uchwycie narzędziowym jest także antypoślizgowa. Zintegrowano w niej ogranicznik głębokości wiercenia. Wybór trybu pracy młotka – wiercenie udarowe, wiercenie bezudarowe i podkuwanie – odbywa się za pomocą dużego pokrętła umieszczonego z boku obudowy. Jego czwarte położenie pozwala swobodnie obracać zamocowane w uchwycie dłuto i dopasowywać jego kątowe ustawienie względem obrabianej powierzchni.

W redakcyjnym warsztacie przeprowadziliśmy praktycznie kompletny test Hitachi DH 28PC. Najpierw wykonaliśmy wiercenie w drewnie wycinakiem 1-ostrzowym 57 mm. Głębokość otworu 59 mm osiągnęliśmy w 6 s. Zamocowanie w sosnowej belce wkrętu 10 x 300 mm (niepełny gwint) trwało zaledwie 7 s. Z kolei wiercenie udarowe w betonie B45 (głębokość 120 mm) wykonaliśmy dwoma wiertłami 20 i 28 mm. Pierwszym w 28 s, a drugim – w 69 s.

Marek Pudło

 

Uwagi edytorskie

Wstawić zdjęcia, pliki: zamieścić zdjęcia zawarte w katalogu artykułu!!!!!!!!!

 

Dane techniczne młotka pneumatycznego Hitachi DH 28PC

Moc

720 W

Maks. prędkość obrotowa

1050 min-1

Maks. liczba udarów

4000 min-1

Energia pojedynczego udaru

3,5 J

Maks. średnica wiercenia w betonie/stali/drewnie

28/13/32 mm

Maks. średnica wiercenia koroną w betonie

80 mm

Waga

3,5 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments