Wideotest młota kująco-wiercącego Milwaukee K 540 S
Milwaukee K 540 S to młot klasy 6 kg. Testowaliśmy możliwości tego młotka w redakcyjnym warsztacie (format filmu: mp4).
Młot kująco-wiercący Milwaukee K 540 S to model wyposażony w uchwyt SDS-max. Należy on do grupy najlżejszych i najmniejszych młotków z takim uchwytem. Waży zaledwie 6,3 kg. Urządzenie to realizuje dwa podstawowe zadania – wierci z udarem i kuje. W obu zadaniach wykorzystuje nowoczesny silnik o mocy 1100 W, który współpracuje z mechanizmem udaru pneumatycznego. Ten duet potrafi wiele zdziałać – przy maksymalnej prędkości obrotowej 430 obr./min wytwarza 3000 udarów, każdy dysponujący energią 7,5 J. Takie parametry przekładają się na możliwości praktyczne. Młotkiem Milwaukee wywiercimy w betonie otwory o maksymalnych średnicach 65 (wiertło) lub 105 mm (korona). Warto tutaj wspomnieć, że przekładnia główna chroniona jest w pełni metalową obudową, która zwiększa żywotność młota i umożliwia efektywne odprowadzanie ciepła podczas pracy, a funkcja wyłączania udaru na biegu jałowym chroni uchwyt narzędziowy przed szybkim zużyciem.
Mechanizmowi układu napędowego w młocie kująco-wiercącym Milwaukee K 540 S towarzyszy układ elektroniczny miękkiego startu, który chroni jednostkę napędową przed przeciążeniami podczas rozruchu. Trzeba też wiedzieć, że prezentowany młot jest bezpieczny – dba o to sprzęgło przeciążeniowe, które rozłącza napęd w momencie zakleszczenia się osprzętu. Chroni ono operatora przed ewentualnymi obrażeniami ciała.
Milwaukee K 540 S ma rękojęść główną z amortyzatorem, który potrafi wytłumić większość drgań powstających w mechanizmie udarowym i przenoszonych na ramiona operatora. Zintegrowano w niej pokaźnych rozmiarów włącznik główny. Zmiana funkcji pracy odbywa się za pomocą dużego pokrętła w górnej części obudowy (wiercenie, kucie i pozycja do swobodnego obracania dłuta w uchwycie). Beznarzędziowy uchwyt SDS-max to wersja automatyczna – nie wymaga odciągania tulei przy osadzaniu osprzętu w gnieździe. Po prostu wciskamy wiertło i czekamy na kliknięcie. W pewnym prowadzeniu młotka i kontroli nad nim pomocna jest rękojeść boczna, którą można obracać dookoła osi elektronarzędzia.
W próbach praktycznych postanowiliśmy powiercić w twardym betonie (B45). W pierwszej próbie użyliśmy 4-ostrzowego wiertła cylindrycznego o średnicy 40 mm. Przewierciliśmy nim na wylot krawężnik o grubości 120 mm w 39 s. Z kolei wywiercenie w tym samym materiale otworu o głębokości 60 mm koroną 50 mm zajęło Milwaukee 43 s.
Marek Pudło, pins
Dane techniczne młota kująco-wiercącego Milwaukee K 540 S
Moc/energia pojedynczego udaru | 1100 W/7,5 J |
Maks. średnica wiertła | 65 mm |
Maks. średnica koronki rdzeniowej | 105 mm |
Częstotliwość udarów | 3000/min |
Obroty na biegu jałowym | 430/min |
Waga | 6,3 kg |
Z tego co się orientuję wiertarka powinna wiercić swoją waga, a nie calym ciężarem człowieka
Teoretycznie ma Pan rację – ale jeżeli udar jest duży, a maszyna lekka, to wtedy skacze. Trzeba więc cisnąć. Tak jest w przypadku wielu modeli młotowiertarek SDS-max i w wypadku testowanego Milwaukee. Mocniejsze dociśnięcie młotowiertarki, chociaż może tłumić nieco udar i w niewielkim stopniu spowalniać pracę, stabilizuje proces wiercenia.
Pozdr. portalnarzedzi.pl