Wideotest mikrofrezarko-wiertarki Hitachi GP 10 DL

Wbrew nazwie tego elektronarzędzia, mikrofrezarko-wiertarka Hitachi nie jest li tylko elektronarzędziem dla modelarzy czy innych specjalistów zajmujących się obróbką precyzyjną. Siła i potencjał szlifierki prostej tkwi nie w niej samej, ale w osprzęcie, który stanowi jej standardowe wyposażenie (format filmu: mp4).

 

 

Przekornie, zacznijmy jednak od przedstawienie samego elektronarzędzia. Hitachi GP 10 DL, pod względem konstrukcyjnym, jest w rzeczywistości mikroszlifierką prostą, w której wrzeciono jest przedłużeniem osi wirnika. Do tego urządzenie ma podłużny kształt i tuleję zaciskową (możliwość sotoswania tulejek o różnych rozmiarach) służącą do montażu osprzętu. Z tyłu mikroelektronarzedzia znajduje się z kolei gniazdo na akumulator. Bo nie wspomnieliśmy na początku, że Hitachi GP 10 DL to urządzenie bezprzewodowe, zasilane akumulatorem litowo-jonowym o napięciu 10,8 V i pojemności 1,5 Ah. Cała obudowa mikrofrezarko-wiertarki pełni właściwie rolę uchwytu. Dużą jej część pokryto antypoślizgową okładziną gwarantującą pewny chwyt jednorącz. Do obsługi Hitachi GP 10 DL przewidziano właściwie dwa elementy – znajdujące się w tylnej części pokrętło do uruchamiania narzędzia i zmiany prędkości obrotowej oraz umieszczony przy samym uchwycie narzędziowym przycisk blokady wrzeciona używanej podczas wymiany osprzętu. Całość konstrukcji to zaledwie kilkanaście centymetrów długości i niespełna kilogram wagi z akumulatorem. Urządzenie sprawia niepozorne wrażenie, jednak w niektórych zadaniach wymagających precyzji może być jedynym sensownycm rozwiązaniem.

Akcesoria będące w wyposażeniu standardowym prezentowanej mikrofrezarko-wiertarki można z pewnością porównać do kół w samochodzie – bez nich jazda nie byłaby możliwa. Tak też jest w przypadku Hitachi – to osprzęt decyduje o wielozadaniowości mikroelektronarzędzia i pozwala pokazać wszystkie jego możliwości. Akcesoria więc to zestaw 40 różnych końcówek, które pozwalają elektronarzędziem ciąć, szlifować, polerować, frezować, a nawet wiercić. Komplet akcesoriów umieszczono w specjalnej skrzynce narzędziowej z przezroczystymi ściankami, które pozwalają bez konieczności otwierania pudełka zerknąć w wyposażenie i wstępnie ocenić przydatność każdego do wykonania konkretnego zadania.

Co więc mamy w magicznym pudełku z osprzętem? Są przede wszystkim tuleje zaciskowe o różnych średnicach, które pozwalają mocować w gnieździe różnej wielkości osprzęt. Wśród nich znajdziemy na przykład komplet wierteł do wykonywania otworów w drewnie i w sklejce. Z kolei tarcze tnące pomogą nam w skrawaniu warstwami lub cięcia cienkich prętów i rur z metalu i tworzywa sztucznego. Frezy szybkobieżne są do grawerowania, szlifowania i wykonywania rowków w drewnie, plastiku i metalach miękkich. Taśmy ścierne mocowane na trzpieniu bębnowym nadają się do kształtowania drewna i prac wykończeniowych. W komplecie są ściernice o różnej ziarnistości. Na zakończenie prac można użyć filcowych tarcz polerskich do nadawania lustrzanego połysku biżuterii i metalom.

W ramach redakcyjnego testu wykonaliśmy kilka podstawowych zadań. Cięliśmy rurę PE, szlifowaliśmy i frezowaliśmy aluminium, a także polerowaliśmy element z metalu. Wszystkie operacje wykonaliśmy bezproblemowo, zgodnie z założeniami jakościowymi. Hitachi GP 10 DL to szlifierka zarówno dla hobbystów, którzy bawią się modelarstwem, jak i zawodowców, którzy zajmują się precyzyjną obróbką różnego rodzaju materiałów.

Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne szlifierki prostej Hitachi GP 10 DL

Maks. obroty

5000-35.000/min

Uchwyt narzędzia z tuleją zaciskową

3,2 mm

Maksymalna średnica ściernicy

50 mm

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/10,8 V/1,5 Ah

Waga

0,48 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments