Wideotest mieszarki Hitachi UM 16VST

Hitachi dość późno wprowadziło do swojej oferty mieszarkę do mas budowlanych. Ale jak już się taka maszyna znalazła w portfolio japońskiego producenta, to można ją uznać za bardzo dobrą konstrukcję (format filmu: mp4).

 

Czego spodziewa się przeciętny użytkownik od tego typu elektronarzędzia? Przede wszystkim dużej mocy – mieszarkami urabia się przeważnie zaprawy cementowe. Każdy, kto choć raz próbował wymieszać kilkulitrowe wiaderko takiej masy zwykłą wiertarką, wie, że nie jest to sprawa prosta. A na dłuższą metę takie zadanie potrafi całkowicie zniszczyć elektronarzędzie. Dodatkowo ekipy zawodowo zajmujące się pracami budowlanymi (układaniem glazury, ocieplaniem budynków, murowaniem) używają mieszarek praktycznie non stop. Muszą być więc one wydajne, a w przypadku przygotowywania zapraw pod słowem „wydajność” kryje się silna jednostka napędowa.

Silna, czyli o dużej mocy i współpracująca z odpowiednio zestopniowaną przekładnią. W Hitachi UM 16VST zastosowano silnik 1500-watowy. Motor współpracuje z dwubiegową przekładnią. Na poszczególnych biegach osiąga niewielkie prędkości obrotowe (300 i 650 ob./min odpowiedni na I i II biegu). Ale dzięki temu dysponuje potężnymi momentami obrotowymi, które pozwalają bezproblemowo rozmieszać suchą zaprawę w kilkudziesięciolitrowym pojemniku. Szybsze przełożenie można z kolei stosować do przygotowania mas o płynnej konsystencji (np. mas bitumicznych, farb, lakierów).

W mieszarce Hitachi UM 16VST zastosowano dwa elektroniczne systemy wspomagające pracę maszyną. Pierwszym jest układ łagodnego rozruchu. W przypadku mieszarek jest on niezwykle ważnym elementem, ponieważ pozwala delikatnie rozpocząć mieszanie bez rozchlapywania urabianej zaprawy. Drugim jest elektroniczne sterowanie maksymalną prędkością obrotową. Nie jest one realizowana płynnie za pomocą spustu, ale pokrętłem umieszczonym w uchwycie (podobne do spotykanego w wiertarkach pokrętła wstępnej regulacji obrotów).

W mieszarce Hitachi UM 16VST mieszadło mocuje się bezpośrednio na wrzecionie. Wkręca się je ręką na gwint M14 bez użycia dodatkowych narzędzi, użycie klucza płaskiego jest konieczne dopiero przy demontażu osprzętu. Urządzenie obsługuje mieszadło o średnicy aż 50 cm. Zapewnia ono doskonałą wydajność mieszania, ale wymaga mocnego silnika, a taki jest właśnie w Hitachi.

Silnik umieszczono pionowo w stosunku do pracy urządzenia. Wokół obudowy jednostki napędowej zastosowano bardzo wygodną w obsłudze rękojeść przypominająca wolant w pulpicie samolotu. W jego prawej części po palcem wskazującym umieszczono włącznik zasilania (z blokadą do pracy ciągłej), a w lewej – wspomniane wcześniej pokrętło regulacji prędkości obrotowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu operator może sterować mieszarką bez przerywania jej pracy. W dolnej części uchwytu zastosowano specjalny zderzak metalowy, który służy jako podstawa dla nieużywanej maszyny. Uchwyt wykonany jest w całości z materiału, który nie ślizga się w mokrych dłoniach, a kontakt z wodą w takich pracach jest dość częsty.

W redakcyjnym teście mieszaliśmy gotową zaprawę murarską. W 20-litrowym wiaderku rozrabialiśmy ok. 10 kg suchego materiału z niedużą ilością wody. Maszyna – ze swoim potężnym, jak na tego typu elektronarzędzia, silnikiem i dużej średnicy mieszadłem (50 cm) była praktycznie nie do zatrzymania. Śmiało więc da sobie radę z jeszcze większymi ilościami materiału.

Marek Pudło

 

 

Dane techniczne mieszarki Hitachi UM 16VST

Moc nominalna

1500 W

Obroty na biegu jałowym (I/II bieg)

150-300/300-650 min-1

Mocowanie mieszadła

M14

Maksymalna średnica mieszadła

160 mm

Waga

5,6 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments