Wideotest klucza udarowego DWT SS09-24

Duży sieciowy klucz udarowy to narzędzie przede wszystkim dla warsztatów samochodowych, mechanicznych i ślusarskich służące do wykonywania twardych połączeń maszynowych, jak też dla fachowców zajmujących się specjalistycznym montażem na budowach, m.in. obiektów infrastrukturalnych, konstrukcji stalowych itp. (format filmu: mp4).

 

Warsztaty samochodowe – małe i duże – wykorzystują przeważnie pneumatyczne klucze udarowe. Głównie dlatego, że są to narzędzia mało awaryjne, ale jednak dość kosztowne w zakupie i eksploatacji. Gdy jednak zdarzy się awaria układu powietrznego lub kompresora, chętnie korzystają z modeli elektrycznych – często większych i mniej poręcznych, jednakże godnie zastępujących modele „pneumatyczne”.

Niewątpliwą zaletą elektrycznego klucza pneumatycznego jest także możliwość używania go w „terenie”, poza obiektami z instalacją pneumatyczną. Trudno sobie bowiem wyobrazić montera rusztowań ciągnącego za sobą kompresor. Dużo łatwiej ….. poruszać się z cienkim kablem zasilającym niż z wężem od sprężarki.

Do redakcyjnych testów trafił sieciowy klucz udarowy DWT SS09-24. To znana na polskim rynku marka, której główna siedziba mieści się w Szwajcarii. Testowane elektronarzędzie wyposażone zostało w silnik o mocy 900 W. Współpracuje on z 1-biegową przekładnią i mechanizmem udarowym. Narzędzie dysponuje maksymalnymi obrotami 2700/min i częstotliwością udaru 2700 min-1. Najważniejszym jednak parametrem jest moment obrotowy – monstrualne 320 Nm to gwarancja zapasu mocy w każdej sytuacji terenowej. Możliwości DWT SS09-24 to obsługiwanie połączeń gwintowych w zakresie M8-M24.

Żeby przenieść tak duże momenty obrotowe i wytrzymać największe przeciążenia, w testowanym kluczu udarowym zastosowano klasyczny zabierak kwadratowy 1/2”. Do współpracy z nim należy stosować specjalne nasadki typu udarowego.

Amatorzy gadżetów nie będą pocieszeni, kupując klucz udarowy DWT SS09-24. Elektronarzędzie to posiada tylko jeden przełącznik. Jest nim przycisk uruchamiający klucz. Nie jest to zwykły włącznik spustowy, ale jego specjalna wersja dwukierunkowa. Wciskając go do góry lub do dołu, wybieramy automatycznie kierunek obracania się wrzeciona. Dzięki temu uproszczono obsługę klucza, ale przede wszystkim sprawiono, że operator może bez użycia drugiej dłoni (trzymającej np. wkręt) zmieniać kierunek obrotów.

Testy praktyczne klucza udarowego DWT SS09-24 pokazały, że narzędziem takim zrealizujemy nie tylko połączenia gwintowe, ale również wywiercimy duży otwór w drewnie czy osadzimy w nim wkręt. W pierwszej próbie postanowiliśmy użyć dużego wycinaka 1-ostrzowego 65 mm. Wykonaliśmy nim w belce sosnowej otwór o głębokości 61 mm w 21 s. Z kolei w próbie montażowej w tym samym materiale osadziliśmy wkręt o średnicy 11 mm i długości 300 mm. Maszyna uporała się z tym zadaniem w 54 s. Obu trudnym próbom klucz udarowy DWT SS09-24 sprostał bez problemowo, pokazując swoje duże możliwości robocze. Wyczuwało się duży zapas mocy. Dlatego postanowiliśmy go wypróbować w specjalistycznym montażu stalowego hartowanego wkrętu 7,5 x 130 mm w beton B40. DWT SS09-24 wykonał to zadanie błyskawicznie w 2 s. Przeprowadzone próby pokazały, że narzędzie może być stosowane do różnego typu trudnych prac montażowych. Nie zawiedzie użytkownika brakiem siły, a przy tym zapewni mu dużą wydajność pracy. Jedyną niedogodnością w jego codziennej obsłudze jest chyba spora masa – żeby utrzymać 3,5-kilogramową maszynę w pozycji poziomej albo nad głową, trzeba mieć dobrze wyrobiony biceps. Ale to wada wszystkich podobnych kluczy udarowych.

Marek Pudło, pins

 

 

Dane techniczne klucza udarowego DWT SS09-24

Moc

900 W

Obroty na biegu jałowym

2100/min

Częstotliwość udarów

2700 min-1

Maks. moment obrotowy

320 Nm

Zakres obsługiwanych połączeń gwintowych

M8-M24

Waga

3,5 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments