Wideotest klucza udarowego Celma WAK-Li 14DM
Akumulatorowe klucze udarowe to urządzenia mające zapewnić bezpieczny montaż dużych śrub i wkrętów w miejscach, gdzie możliwa jest obsługa wkrętarki tylko jedną ręką. W redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej tego typu urządzeniu Celmy onzaczonemu jako WAK-Li 14DM (format filmu: mp4).
Na czym polega przewaga małej wkrętarki udarowej nad klasyczną wkrętarką lub chociażby wkrętakiem czy kluczem płaskim, oczkowym czy nasadowym? Oczywiście, w możliwościach montażowych. Są one znacznie większe niż w przypadku narzędzi ręcznych, bo wkrętakiem czy kluczem nie zakręcimy tak dużej śruby czy wkrętu jak wkrętarką udarową, a dodatkowo potrzebujemy do wykonania tej czynności dużo więcej i siły, i miejsca. W przypadku wiertarko-wkrętarki klasycznej różnice w zakresie realizowanych połączeń nie są już tak duże, ale przewaga klucza udarowego objawia się w sposobie jego obsługi – wystarczy jedna ręka, by bezpiecznie montować wkręty o dużych średnicach. Całą pracę wykonuje tutaj za operatora udar.
Celma WAK-Li 14DM to własnie taki niewielki klucz udarowy. Jednostka napędowa tego elektronarzędzia generuje przez przekładnię maksymalne obroty wynoszące 2600/min. Ważniejsza jednak w przypadku tego typu elektronarzędzia jest częstotliwość udarów, która wynosi w tym przypadku do 3200 uderzeń/min. Celma WAK-Li 14DM dysponuje przy tym 135 Nm momentu obrotowego. Taka konstrukcja pozwala realizować połączenia twarde i miękkie do M12.
Wszystkie parametry pracy klucza reguluje sie płynnie za pomocą włącznika spustowego. Oprócz niego i przełącznika kierunku obrotów, Celma nie posiada żadnych dodatkowych przełączników regulacyjnych, przez co jest wyjątkowo łatwa i przyjemna w codziennej obsłudze.
Jak przystało na klasyczny klucz udarowy, tak i w Celmie WAK-Li 14DM zastosowano kwadratowy zabierak 1/2”. Tylko on i odpowiednie nasadki zagwarantują maksymalną skuteczność przenoszenia momentu obrotowego, a tym pozwalają osiągnąć maszynie maksymalną wydajność.
Za efektywność działania klucza odpowiada również solidny układ zasilania. W prezentowanym elektronarzędziu zastosowano litowo-jonowy akumulator o napięciu 14,4 V i dość nietypowej pojemności 2,8 Ah. Nowoczesna szybka ładowarka napełnia puste ogniwa w niespełna 30 min.
Praktyczne testy potwierdziły, że klucz udarowy Celma WAK-Li 14DM jest modelem, w którym w niewielkiej obudowie drzemią dość spore możliwości. Sprzęt ten radził sobie z zadaniami montażowymi, których nie powstydziłaby się wykonania klasyczna wkrętarka 32-woltowa. Na przykład w sosnowym drewnie wykonaliśmy Celmą otwór o średnicy 20 mm (wycinak 3-ostrzowy, głębokość 64 mm) w 16 s. I choć ten typ elektronarzędzia nie jest przeznaczony do wiercenia, to okazuje się, że można nim z powodzeniem wykonać i takie zadania. Z kolei wkręcenie w ten sam materiał wkrętu o średnicy 10 mm i długości 130 mm (niepełny gwint) trwało tylko 25 s. Tutaj maszyna pokazała swoje możliwości. Dlatego wyznaczyliśmy jej trudne zadanie wkręcenia specjalnego stalowego hartowanego wkrętu 7,5 x 130 mm w beton B40. Celma zadanie to wykonała w 8 s.
Reasumując, Celma WAK-Li 14DM pod względem siły to nie ułomek. Maszyna doskonale radzi sobie z trudnymi zadaniami. Dlatego, naszym zdaniem, sprawdzi się zarówno w warsztacie mechanicznym oraz ciesielskim, jak i na budowie podczas montażu różnego typu elementów do betonowych wporników, ścian itp.
Marek Pudło, pins
Dane techniczne klucza udarowego Celma WAK-Li 14DM
Obroty na biegu jałowym | 2600/min |
Częstotliwość udarów | 0-3200/min |
Maks. moment obrotowy | 135 Nm |
Zakres obsługiwanych połączeń gwintowych | do M12 |
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemność | Li-Ion/14,4 V/2,8 Ah |
Waga | 1,9 kg |