Wideotest brzeszczotów Bosch Speed for Metal

Nie mniej ważny niż maszyna jest osprzęt. Jest to podstawowa prawda, o której zapomina większość użytkowników elektronarzędzi. Dlatego postanowiliśmy się przyjrzeć nowym brzeszczotom Bosch Speed for Metal przeznaczonym do stosowania w wyrzynarkach (format filmu: mp4).

 

Brzeszczoty Bosch Speed for Metal to klasyczne brzeszczoty bimetalowe (BIM). Ich uzębienie wykonano ze stali szybkotnącej (HSS) i zgrzano elektronowo z korpusem wykonanym ze stali narzędziowej (HCS). Właściwości i cechy użytkowe tych narzędzi wynikają z zastosowanych rodzajów stali. HCS zapewnia im dużą elastyczność, która jest ważna podczas cięcia metalu wyrzynarką, gdyż narzędzie to jest narażone duże naprężenia, które mogą być przyczyną jego złamania. Natomiast uzębienie wykonane z HSS-u jest odporne na ścieranie, jak też charakteryzuje się dość dużą wytrzymałością na wysokie temperatury generowane podczas cięcia metali. Kombinacja wspomnianych właściwości HSS-u i HCS-u kilkakrotnie wydłużyła żywotność brzeszczotów bimetalowych Bosch Speed for Metal w porównaniu do najpopularniejszych tego typu narzędzi HSS.

 

Jak wiadomo, kluczowym czynnikiem wyznaczającym jakość narzędzi skrawiających jest ich geometria. W nowych brzeszczotach Bosch Speed for Metal zastosowano zoptymalizowaną formę zębów – są one ułożone naprzemiennie i bardziej agresywne, czyli o większym kącie natarcia niż zęby w standardowych brzeszczotach do metalu. Ich kąty natarcia i przyłożenia, wielkość, progresywna podziałka, szerokość oraz rozwarcie zapewniają wykonywanie bardzo szybkiego cięcia małym wiórem w twardych materiałach przy zachowaniu wysokiej jakości krawędzi obrabianego elementu. Narzędzia te przy tym zachowują wysoką trwałość. Duża efektywność pracy jest konsekwencją niewielkiej grubości brzeszczotów, a dokładniej mówiąc – niewielkich oporów skrawania w porównaniu do standardowych tego typu narzędzi.

Bosch oferuje brzeszczoty Speed for Metal w następujacych rozmiarach:

  • T121GF – do bardzo cienkich metalowych arkuszy, długość 92 mm, wysokość zęba 0,8 mm;
  • T121AF – do cienkich metalowych arkuszy i arkuszy dziurkowanych, długość 92 mm, wysokość zęba 1,2 mm;
  • T121BF – do średniej grubości metalowych arkuszy oraz arkuszy dziurkowanych, długość 92 mm, wysokość zęba 2,0 mm;
  • T 321 AF – do cienkich rur i profili, długość 132 mm, wysokość zęba 1,2 mm;
  • T 321 BF – do grubych rur i profili, długość 132 mm, wysokość zęba 2,0 mm.

 

Testom poddaliśmu brzeszczot Bosch Speed for Metal oznaczony jako T 321 AF. Wykonaliśmy nim cięcia prostokątnego profilu stalowego o wymiarach 3 x 1,8 cm (grubość ścianki: 2,5 mm) i rurki miedzianej o średnicy 2,8 mm (grubość ścianki: 1,2 mm), a więc operacje, do których ten brzeszczot jest przeznaczony. Do napędu brzeszczotu użyliśmy dwóch modeli wyrzynarek Boscha: GST 140 BCE Professional (moc: 720 W, prędkość skokowa bez obciążenia: 800-3100 min-1, długość skoku: 26 mm) i GST 25 Metal (moc: 670 W, prędkość skokowa bez obciążenia: 500-2600 min-1, długość skoku: 24 mm). Podczas cięcia profilu stalowego uzyskaliśmy następujące wyniki: ok. 6 s (GST 140 BCE Professional) i ok. 8 s (GST 25 Metal), zaś rurki miedzianej – ok. 2 s (GST 140 BCE Professional) i ok. 3 s (GST 25 Metal). Jak widać, brzeszczot w przypadku zastosowania go w wyrzynarkach Bosch GST 140 BCE Professional i GST 25 Metal pokazał pełnię swoich możliwości, czyli dużą wydajność cięcia oraz optymalne dostosowanie do cięcia rur i profili metalowych. Podczas przeprowadzonych prób testowane narzędzie radziło sobie bardzo dobrze zarówno w trakcie cięcia wzdłuż powierzchni profilu, jak i prostopadle do niej. Świadczy to o jego dużej agresywności, która wynika z odpowiedniego dobrania geometrii zębów oraz ich kątów natarcia i przyłożenia. Naszym zdaniem, brzeszczoty bimetalowe Bosch Speed for Metal wyznaczają nowe standardy wydajności brzeszczotów do wyrzynarek służących do obróbki metalu i jako takie mogą stanowić pod tym względem płaszczyznę odniesienia do konkurencyjnych podobnych produktów.

LP

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar