Wideotest arkuszy 3M Scotch-Brite™ Durable Flex

Arkusze Scotch-Brite™ Durable Flex firma 3M niedawno wprowadziła do swojej oferty. Przyjrzeliśmy się im bliżej w redakcyjnym warsztacie (format filmu: mp4).

 

Narzędzia te przeznaczone są do obróbki ręcznej, głównie miejsc o utrudnionym dostępnie dla szlifierek, a więc różnego rodzaju załamań, kantów, wyżłobień, itp. Wykonano je z włókien nylonowych o większym zagęszczeniu ziaren ściernych, mocno splecionych, aby umożliwić jednorodne szlifowanie. W porównaniu do papierów czy płócien ściernych włóknina nylonowa jest znacznie bardzie elastyczna i do tego daje się dowolnie profilować, co pozwala na dostosowanie kształtu arkuszy do wkłęsłości czy wypukłości obrabianych powierzchni. Stosując ją, nie mamy problemów z ich równomiernym i dokładnym wyszlifowaniem, włóknina bowiem ani nie załamuje się, ani nie tworzy ostrych kantów jak ściernice nasypowe o podkładnie płóciennym lub papierowym.

W arkuszach Scotch-Brite™ Durable Flex firma 3M zastosowała trwałą powłokę specjalną zwiększającą ich odporność na obciążenia i przedłużającą żywotność. Narzędzia te mają dwa wykonania o ziarnistości A Very Fine (arkusze wiśniowe) i S Ultra Fine (szare) i przeznaczone są do przygotowania powierzchni do gruntowania i malowania, jak też do szlifowania, czyszczenia i ręcznego ścierania. Arkusze wiśniowe o grubszym ziarnie polecane są szczególnie do przygotowania powierzchni do nałożenia podkładu pod farby czy lakier, zaś szare o drobniejszym ziarnie – do przygotowania powierzchni do nałożenia powłoki barwnej.

W czasie redakcyjnych testów sprawdzaliśliśmy przydatność arkuszy Scotch-Brite™ Durable Flex w operacjach szlifowania zakamarków karoserii samochodowej. Uzyskane efekty były bardzo zadowalające pod względem uzyskanej jakości, łatwości, jak szybkości szlifowania. Nie mieliśmy problemów z formowaniem arkuszy w celu dostosowania ich do obrabianych kantów, rogów czy załamań. Zauważyliśmy przy tym zwiększoną gęstość rysy, co daje – naszym zdaniem – bardziej intensywną obróbkę i większą jej wydajność. Arkusze są bardzo delikatne dla dłoni operatora i nie powodują żadnych ich otarć. Nie są też śliskie, a więc nie ma problemów z ich prowadzeniem.

Reasumując, testy pokazały, że arkusze Scotch-Brite™ Durable Flex nie tylko dają bardzo dobre rezultaty w szlfowaniu, ale są też wydajne i wygodne w codziennym użytkowaniu. Stanowią one, naszym zdaniem, konieczne uzupełnienie narzędzi ściernych napędzanych mechanicznie znajdujących się na wyposażeniu każdego warsztatu blacharsko-lakierniczego czy zakładu zajmującego się produkcją i montażem mebli o pokryciu wysokopołyskowym.

 

 

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments