Wideotest akumulatorowej zakrętarki udarowej Hitachi WH 18DBDL

Na rynek zakrętarek udarowych wprowadzane są właśnie prawdziwe monstra akumulatorowe. Do redakcji trafiły dwa nowe modele Hitachi wyposażone w baterie o pojemności 4,0 Ah (format filmu: mp4).

 

 

 

Zakrętarki akumulatorowe Hitachi WH 18DBDL i WR 18DBDL to siostrzane konstrukcje. Pierwsza jest klasyczną wkrętarką udarową z małym uchwytem narzędziowym 1/4”. Druga z kolei to typowy klucz udarowy z kwadratowym zabierakiem 1/2”. Oba elektronarzędzia łączy wspólna „platforma” silnikowa i źródło zasilania. Najpierw jednak o motorze. Jednostka napędowa w prezentowanych wkrętarkach to super nowoczesna konstrukcja bezszczotkowa. Silnik brushless nie ma szczotek ani komutatorów i jest bezobsługowy. Z jego konstrukcji usunięto bowiem elementy, które ulegają najszybszemu zużyciu i częstym awariom. Ale to nie wszystko. Iskrzenie powstające na styku szczotek i komutatora jest źródłem strat energii. Silnik bezszczotkowy jest więc dużo sprawniejszy od komutatorowego, co przekłada się na mniejsze zużycie energii. Konstrukcje te są również mniejsze i lżejsze.

Jedną z największych zalet silników bezszczotkowych Hitachi jest zastosowana w nich elektronika. Specjalny układ (chip) daje możliwość bardzo precyzyjnego sterowania obrotami, momentem obrotowym czy hamulcem elektronicznym. Oprócz płynnego sterowania prędkością obrotową za pomocą włącznika spustowego, w prezentowanych wkrętarkach udarowych Hitachi WH 18DBDL i WR 18DBDL znajdziemy aż cztery elektronicznie regulowane przełożenia (z maksymalnymi obrotami odpowiednio 900, 1400, 2000 i 2600/min) oraz dwa tryby pracy układu udarowego – ciągły (maks. częstotliwość – 3200 uderzeń/min) i pojedynczy. Ten pierwszy stosuje się podczas osadzania największych wkrętów, podczas gdy drugi – przy małym obciążeniu, gdzie mechanizm udarowy załącza się na kilka końcowych obrotów i pomaga dokręcić osadzany wkręt. Ustawienia parametrów pracy wkrętarek zmienia się przyciskami na gnieździe akumulatora, a wybór biegu i trybu pracy mechanizmu udarowego sygnalizowany jest wskaźnikami diodowymi. Oba narzędzia dzięki precyzyjnej regulacji elektronicznej gotowe są do wykonywania połączeń o różnym stopniu twardości (WH – 160 Nm, WR – 250 Nm).

We zakrętarkach udarowych Hitachi WH 18DBDL i WR 18DBDL zastosowano najnowocześniejsze źródło zasilania – ogniwa litowo-jonowe o napięciu 18 V. Choć oba modele są standardowo zasilane akumulatorami 3,0 Ah, to jednak w ofercie Hitachi są dostępne baterie o napięciu 4,0 Ah. I te drugie właśnie zasilały testowane w redakcji maszyny. Wciąż niewielu producentów oferuje 4-amperogodzinne akumulatory, a jak pokazały nasze niedawne testy, zapewniają one maszynom nie tylko większą wydajność działania, ale także znacznie dłuższy czas pracy. Japończycy zastosowali w obu wkrętarkach układy elektroniczne chroniące urządzenia przed nadmiernym chwilowym obciążeniem i zbyt gwałtownym poborem prądu z akumulatorów, co pozwala aktywnie chronić ogniwa baterii przed uszkodzeniami. Zaś w ładowarkach wykorzystali system zabezpieczający akumulator przed nadmiernym rozładowaniem lub przeładowaniem.

Jak już wspomnieliśmy na początku, w obu zakrętarkach zastosowano różne uchwyty narzędziowe. W modelu oznaczonym WH jest mały uchwyt 1/4”. Obsługuje się go beznarzędziowo, a mocowanie osprzętu sprowadza się do odciągnięcia tulei blokującej i wsunięcia w gniazdo bitu lub wiertła. Z kolei w modelu WR znajdziemy kwadratowy zabierak 1/2” obsługiwany też beznarzędziowo. W przypadku klucza udarowego, żeby wykorzystać pełną moc udarów i momentu obrotowego, należy stosować specjalnie wzmacniane nasadki udarowe. Właśnie rodzaj uchwytu narzędziowego i maksymalny moment obrotowy maszyn wpływają na zakres zastosowań obu maszyn. Wkrętarką zrealizujemy połączenia o średnicach M6-M14, podczas gdy klucz przeznaczony jest do cięższych zadań z zakresu M10-M16.

W redakcyjnym teście wykonaliśmy kilka naprawdę ciekawych prób praktycznych. Przed ich przedstawieniem jednak trzeba napisać, że wkrętarki udarowe Hitachi WH 18DBDL i WR 18DBDL są chyba wzorem do naśladowania pod względem gabarytów – we wręcz miniaturowych maszynach drzemie duża moc i możliwości. Mechanizm udarowy, który wykonuje za operatora najcięższą pracę, sprawił, że nie trzeba tutaj stosować dodatkowych uchwytów pomocniczych. Sprzęt jest więc krótki i może być używany w ciasnych miejscach jednorącz.

W próbach wierciliśmy w drewnie (choć zakrętarki udarowe przeznaczone są do wykonywania połączeń twardych i nie powinno się ich używać do pracy w miękkim materiale) i osadzaliśmy w sosnowej belce wkręty. W pierwszych próbach (udar ciągły, IV bieg) użyliśmy wycinaka 1-ostrzowego 54 mm (WR) i wiertła 3-ostrzowego 30 mm (WH). Przewierciliśmy nimi sosnową belkę o grubości 70 mm odpowiednio w 52 i 23 s. W próbach wkręcania osadziliśmy dwa różne wkręty – o średnicy 7 mm i długości 270 mm (pełny gwint, WR) oraz o średnicy 5 mm i długości 400 mm (niepełny gwint, WH). Czasy to odpowiednio 20 i 12 s (próby wykonane na IV biegu i z udarem ciągłym). W przedostatnim teście osadzaliśmy mniejsze wkręty o średnicy 4 i 5 mm i długości odpowiednio 80 i 120 mm. Biegi w obu maszynach przestawiliśmy na II. Model WH uporał się z mniejszym wkrętem w 3 s, a WR z większym w 8 s. W ostatnim teście sprawdzaliśmy skuteczność trybu z pojedynczym udarem. W tym celu osadzaliśmy małe wkręty o średnicy 5 mm i długości 40 mm. Rzeczywiście cały wkręt był osadzony bez wykorzystania udaru, a tylko w ostatniej fazie załączał się mechanizm udarowy, by dokręcić wkręt.

Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne zakrętarek udarowych Hitachi WH 18DBDL i WR 18DBDL

Model

WH 18DBDL

WR 18DBDL

Obroty na I/II/III/IV biegu

900/1400/2000/2600/min

Częstotliwość udarów

3200/min

Maks. moment obrotowy (Nm)

160

250

Zakres obsługiwanych połączeń gwintowych

M6-M14

M10-M18

Uchwyt

6-kątny 1/4”

zabierak kwadratowy 1/2”

Typ akumulatora/napięcie (V)/pojemność (Ah)

Li-Ion/18/4

Waga (kg)

1,7

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments