Wideotest akumulatorowej wyrzynarki DeWALT DCS331M2

Pierwsze wrażenie po obejrzeniu wyrzynarki akumulatorowej DeWALT DCS331M2 jest takie, że to maszyna z amerykańską duszą, a więc do bólu praktyczna i pełna rozwiązań, które ułatwiają codzienną pracę tego typu elektronarzędziami (format filmu: mp4).

 

Wyrzynarka DeWALT DCS331M2 to maszyna bardzo zwarta w swojej konstrukcji, świetnie wyważona, a tym samym wygodna w pracy i transporcie. Duże w tej maszynie jest to, co ma być duże, czyli wszystkie elementy, który odpowiadają za obsługę wyrzynarki i pozytywnie wpływają na ergonomię pracy. Jej konstrukcja podporządkowana jest więc temu, aby maszynę można było obsługiwać w rękawicach. W oczy rzuca się przede wszystkim duża dźwignia zwalniająca blokadę brzeszczotu w gnieździe. Umieszczono ją z przodu obudowy i dzięki niej wymiana osprzętu w rękawicach nie stanowi żadnego problemu. Podobnie rzecz się ma z mechanizmem blokującym zmianę kąta cięcia. Nie jest to jakaś dźwigienka czy nakrętka z gniazem na klucz imbisowy, ale solidna dźwignia. Podobnie rzecz się ma z przełącznikiem poziomu podcinania i włącznikiem głównym – oba na tyle duże, że nie ma żadnego problemu z ich przełączaniem. Wyrzynarka jest obsługiwana całkowicie beznarzędziowo.

Oprócz typowo praktycznych rozwiązań zastosowanych w wyrzynarce DeWALT DCS331M2 znajdziemy tutaj solidną konstrukcję mechaniczną. W układzie napędowym zastosowano chociażby 3-stopniową regulację promienia podrzynania, co umożliwia bardziej optymalne dobranie parametrów cięcia do obrabianego materiału i założonej jakości cięcia w drewnie lub materiałach drewnopochodnych. Przypomnijmy, gdy pracujemy w drewnie i nie zależy nam na precyzji, lecz na szybkości cięcia, należy ustawić maksymalny poziom podcinania. Wtedy brzeszczot przesuwa się po większym łuku i jest najbardziej efektywny w cięciu. W przypadku obróbki metali funkcja podrzynania powinna być wyłączona. Jednostka napędowa zapewnia wyrzynarce prędkości skoku brzeszczotu na biegu jałowym wynoszącą 3000/min. Długość tego skoku to 26 mm. Parametry pracy silnika są regulowane płynnie za pomocą włącznika spustowego. Wyrzynarką DeWALTmożna ciąć drewno o grubości 135 mm, a miękkie metale o średnicy do 10 mm.

Energia dla silnika w wyrzynarce DeWALT DCS331M2 pochodzi z akumulatora XR Lithium Ion. Jak sama nazwa wskazuje, są to ogniwa litowo-jonowe. Ich pojemność to aż 4,0 Ah, a napięcie 18 V. Naprawdę dobre parametry „prądowe” akumulatora i jego właściwości (brak efektu pamięci, możliwość doładowywania w dowolnym momencie, dłuższa żywotność od baterii starszego typu) sprawiają, że można oczekiwać od tej wyrzynarki naprawdę dużych możliwości cięcia.

Warto wspomnieć, na spodzie stopy zastosowano plastikową nakładkę, która chroni jednocześnie cięty materiał przed zarysowaniami lub ścieraniem. Oprócz cięcia prostopadłego stopa pozwala wykonywać cięcia pod kątem do 45°. W tylnej części podstawy znajdziemy przyłącze do odkurzacza, który podłączamy za pośrednictwem specjalnego adaptera. Jeśli nie korzystamy z zewnętrznego odsysacza wiórów, możemy włączyć funkcję nadmuchu na linię cięcia, która oczyszcza „przedpole” materiału, zapewnia dobrą widoczność i tym samym pozwala precyzyjnie prowadzić maszynę.

 

Marek Pudło, pins

 

 

Dane techniczne akumulatorowej wyrzynarki DeWALT DCS331M2/N*

Prędkość skokowa

0-3000 min-1

Skok brzeszczotu

26 mm

Maks. głębokość cięcia drewna/aluminium

135/10 mm

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/4,0 Ah

*Wersja N dostępna bez akumulatora i ładowarki

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar