Wideotest akumulatorowej wkrętarki udarowej Metabo SSD 18 LT

  Akumulatorowe wkrętarki udarowe to urządzenia, które pozwalają w łatwy i bezpieczny sposób wykonywać duże połączenia gwintowe. Jest to też główna przyczyna ich popularności wśród fachowców zajmujących się montażem i serwisem maszyn oraz różnego typu instalacji (format filmu: mp4).

 

Udarowe wkrętarki akumulatorowe z kowadełkowym mechanizmem udarowym, takie jak Metabo SSD 18 LT, pozwalają bezwisiłkowo pracować jedną ręką z osprzętem największego kalibru. Elektronarzędziem takim zarówno zamontujemy duży wkręt ciesielski w drewnie, wykonamy kilkunastomilimetrowe twarde połączenie gwintowe, a nawet możemy nim wywiercić zgrubnie spory otwór w drewnie lub materiałach drewnopochdnych. Warto tu zwrócić uwagę, że wszystkie te operacje łatwo i bez wysiłku oraz bezpieczenie wykonamy jedną ręką. Jak wiadomo, często zdarzają się sytuacje, np. montaż w ograniczonych przestrzeniach czy praca na drabinie, kiedy nie możemy użyć dwóch dłoni. W takich przypadkach próba zamocowania zwykłą wkrętarką czy wiertarką wkrętu o 10 x 300 mm jest niemożliwa lub może zakończyć się wypadkiem w pracy.

Dlaczego wkrętarki udarowe umożliwiają aplikację dużych sił i nie wymagają od operatora siłowania się z nimi? Odpowiedź jest prosta: całą pracę za operatora wykonuje udar. Testowana przez nas wkrętarka udarowa Metabo SSD 18 LT ma wydajny 4-polowy silnik komutatorowy prądu stałego, przekładnię planetarą (maks. obroty – 2500/min) i kowadełkowy mechanizm udarowy (maks. częstotliwość udarów – 3300/min). Parametry pracy maszyny reguluje się płynnie za pomocą włącznika spustowego od wartości zerowej. Aby ułatwić wykonywanie mniejszych połączeń gwintowych, czyli głównie uniemożliwić ich zrywanie lub zbyt mocne dokręcenie, jak też wyeliminować uszkodzenia mocowanych elementów, Metabo w swojej wkrętarce zastosowało 3-stopniowy elektroniczny regulator jej parametrów pracy. Na pierwszym stopniu (MAX) pracujemy z pełną mocą oraz maksymalnymi obrotami i udarami (150 Nm, 2500/min, 3300/ min), na drugim (MED) – ze średnią mocą, obrotami i udarami (120 Nm, 1850/min, 2750/min), a na trzecim (MIN) – z małą mocą, obrotami oraz udarami (75 Nm, 1000/min, 2100/min). Poszczególne stopnie wybiera się podświetlanym przyciskiem znajdującym się na dole rękojeści na tzw. mocowaniu akumulatora obok diody LED służącej do oświetlania miejsca pracy. Warto tu zwrócić uwagę, że osobny rodzaj podświetlenia tego przycisku jest przypisany do poszególnych stopni pracy, dzięki czemu operator wie, którego w danym momencie używa. I tak brak podświetlenia oznacza 1. stopień (MAX), podświetlenie migające – stopień 2. (MED), podświetlenie stałe – stopnień 3. (MIN). Rozwiązania (głównie napęd, kowadełkowy mechanizm udarowy i elektronika) wykorzystane we wkrętarce Metabo SSD 18 LT pozwalają nią realizować połączenia gwintowane do 14 mm.

Jak wiadomo, w nowoczesnej profesjonalnej wkrętarce udarowej nie można użyć innej technologii zasilania niż litowo-jonowa. Metabo poszło jeszcze o krok dalej i zastosowało w niej najnowocześniejsze akumulatory Metabo Li-Power Extreme o pojemności 4,0 Ah (o tej technologii piszemy wyczerpująco w niniejszym numerze „Gazety Narzędziowej” w artykule pt. „Test wiertarko-wkrętarki Metabo BS 14,4 LT”) i napięciu 18 V.

Metabo SSD 18 LT wyposażono w gniazdowy sześciokątny uchwyt 1/4”. Pozwala on szybko i wygodnie zmieniać osprzęt – wystarczy odciągnąć tuleję, wsunąć narzędzie do gniazda i zwolnić nią, by po sekundzie móc rozpocząć pracę ze zmienionym bitem czy wiertłem. Z ciekawszych rozwiązań podnoszących komfort pracy znajdziemy w SSD 18 LT wspomnianą już diodę oświetlającą miejsce pracy. Zapala się ona automatycznie w momencie wciśnięcia włącznika spustowego wkrętarki. Sprzęt wyposażony jest również w system monitorowania stanu naładowania baterii i ostrzegania o niskim poziomie energii (diodowy wskaźnik znajduje się na baterii). Charakteryzuje się nowoczesnym designem, kompaktową budową i niską masą oraz perfekcyjnym wyważeniem.

 

MP

Dane techniczne akumulatorowej wkrętarki udarowej Metabo SSD 18 LT

Akumlator

Li-Ion 18 V/4,0 Ah

Obroty (stopień 1./2./3.)

0-1000 /0-1850/0-2500 min-1

Maks. częstotliwość udarów (stopień 1./2./3.)

2100/2750/3300 min-1

Maks. moment obrotowy  (stopień 1./2./3.)

75/120/150 Nm

Uchwyt

gniazdowy 1/4”

Masa z baterią

1,6 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments