Wideotest akumulatorowej piły łańcuchowej Ryobi RPP 1820 LI

Akumulatorowa pilarka łańcuchowa do drewna nie jest żadną nowością. Od dawna można kupić takie narzędzie do gospodarstwa domowego. Jednak taka sama maszyna na długim wysięgniku do obcinania gałęzi to nowa jakość w tego typu maszynach (format filmu: mp4).

 

Ryobi RPP 1820 LI jest właśnie taką konstrukcją. W niej typowa piła łańcuchowa została rozczłonkowana na trzy podstawowe elementy – silnik elektryczny zasilany akumulatorem, głowicę tnąca z przekładnią, prowadnicą i łańcuchem oraz łączącą te dwa elementy tyczkę teleskopową z umieszczonym wewnątrz wałkiem do przenoszenia napędu z silnika do prowadnicy. Tyczka przy maksymalnym rozsunięciu pozwala ciąć gałęzie na wysokości nawet 4 m.

Teraz trochę technicznych danych. Prowadnica ma długość 200 mm. Łańcuch porusza się po niej z prędkością 5,5 m/s. Głowicy towarzyszy zbiornik na olej, który jest niezbędny do smarowania ruchomych mechanizmów prowadnicy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że głowicę można pochylać w zakresie 15°, tak by dopasować ułożenie prowadnicy do kształtu, grubości i umiejscowienia gałęzi na drzewie. Ciekawym rozwiązaniem jest beznarzędziowe napinanie łańcucha. Otrzymujemy w ten sposób szybkie i łatwe regulowanie tego elementu maszyny. Ważącą zaledwie 4,1 kg piłą można bardzo bezpiecznie i skutecznie ciąć gałęzie, stojąc na stabilnym podłożu, bez potrzeby stosowania dodatkowych akcesoriów (drabin, rusztowań itp.). Wygodne trzymanie narzędzia osiągnięto dzięki zastosowaniu ergonomicznie wyprofilowanego uchwytu głównego pokrytego antypoślizgową okładziną ze zintegrowanym włącznikiem spustowym.

Piła łańcuchowa Ryobi RPP 1820 LI czerpie energię z nowoczesnego akumulatora litowo-jonowego o napięciu 18 V. Mocowany on jest do rękojeści głównej maszyny. Bateria występuje w dwóch wersjach Li-Ion – 1,4 lub 2,4 Ah. Może być również zasilana tańszym akumulatorem NiCd 18 V/1,7 Ah. System elastycznego stosowania różnych baterii nazywa się ONE+ i obejmuje ok. 40 maszyn Ryobi, między którymi można swobodnie wymieniać akumulatory Li-Ion lub NiCd i stosować jedną wspólną ładowarkę sieciową.

Podczas prób cieliśmy gałęzie o grubości do 4 cm. Ryobi RPP 1820 LI spisywało się bez zarzutu, co oznacza, że doskonale wypełnia funkcje, do których zostało przeznaczone. Pamiętajmy, że nie wszystkie narzędzia DIY tak się sprawują i zamiast ułatwiać nam pracę, przysparzają dodatkowych kłopotów z ich obsługą.

Marek Pudło, pins

 

 

 

Dane techniczne akumulatorowej piły łańcuchowej Ryobi RPP 1820 LI

Prędkość przesuwu łańcucha

5,5 m/s

Długość prowadnicy

200 mm

Rodzaj baterii/napięcie/pojemność

Li-Ion lub Ni-Cd/18 V/1.4, 1.7 lub 2.4 Ah

Waga (kg)

4,1 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments