Wideotest akumulatorowej pilarki tarczowej Metabo KSA 18LTX

Wszystkie narzędzia akumulatorowe łączy jedna wspólna cecha – są bardzo wygodne w obsłudze i codziennym korzystaniu w miejscach, gdzie nie ma dostępu do stałego źródła zasilania. Pilarka Metabo zasilana akumulatorem Li-Ion jest doskonałym tego przykładem (format filmu: mp4).

 

 

 

 

 

Metabo KSA 18LTX to sprzęt charakteryzujący się dużą mobilnością i sporym zapasem mocy wystarczającym do cięcia niezbyt grubych i twardych elementów drewnianych i drewnopodobnych. Sprzęt ten zasilany jest bowiem z wydajnego i trwałego akumulatora Li-Ion o napięciu 18 V i pojemności 2,6 Ah. Baterie, żeby zapewnić im jak najdłuższą żywotność, zabezpieczone są elektronicznymi systemami chroniącymi pojedyncze ogniwa przed przeciążeniem. Maszyna jest natychmiast wyłączana, kiedy piła nie daje sobie rady z obróbką ciętego materiału. Wbudowany czujnik temperatury zapobiega także przegrzaniu. Z kolei technologia AIR COOLED (chłodzenie akumulatorów) zapewnia krótkie i optymalne ładowanie. Akumulatory posiadają wskaźnik napełnienia energią, który pozwala w odpowiednim momencie zmienić baterię na pełną, a pustą podłączyć do ładowarki.

Pilarka charakteryzuje się maksymalną prędkością obrotową 2700 obr./min. Nie jest to dużo, jednak wystarczająco, by radzić sobie z każdym materiałem i zapewnić odpowiednio dużą wydajność pracy i akceptowalną jakość cięcia. Silnik wyposażony jest w elektryczny hamulec, który zatrzymuje w ciągu sekundy wirującą tarczę. Pozwala on odłożyć nieużywany sprzęt właściwie natychmiast po zakończeniu cięcia. Hamulec to także element bezpieczeństwa obsługi elektronarzędzia. Drugim jest z kolei podwójny włącznik zasilania – trzeba wcisnąć jeden, by drugim uruchomić piłę.

Testowana piła akumulatorowa Metabo przystosowana jest do obsługi tarczy o średnicy 165 mm, która mocowana jest do wrzeciona za pomocą standardowej śruby zakręcanej kluczem imbusowym. Tarcza jest praktycznie w całości schowana w metalowej osłonie, której dolna część odkrywa ostrze w trakcie cięcia. W górnej części osłony znajduje się z kolei krócieć do podłączenia odkurzacza przemysłowego odsysającego wióry.

Stopa pilarek tarczowych do drewna to także bardzo interesujący element. Ta w Metabo KSA 18LTX to konstrukcja nieodbiegająca od normy. Wykonano ją z lekkiego magnezu i wyposażono w mechanizm regulacji kąta pochylenia piły w zakresie 0-50º z czytelną podziałką. Stopa zapewnia także regulację zagłębienia ostrza piły w ciętym materiale. Można do niej zamontować przydatną prowadnicę równoległą i wykonywać dokładne cięcia elementów o stałej szerokości. Umieszczona w przedniej części stopy podziałka milimetrowa ułatwia ustawienie maszyny do cięć powtarzalnych. Posiada ona czytelny wskaźnik linii ułatwiają cięcia (rzazu). Dobrą jej widoczność zapewnia dioda LED. Ustawiając piłę prostopadle do obrabianego materiału przetniemy obiekty o maksymalnej grubości 53,5 mm, a po pochyleniu elektronarzędzia o 45º – 42 mm.

Testowaną piłę, zresztą jak wszystkie maszyny Metabo, wykonano wzorowo. Nie ma tutaj miejsca na jakieś niedoróbki czy oszczędności na materiale. Wszystkie elementy chwytne (rękojeść główna i pomocnicza) pokryte są antypoślizgową gumą, która zapobiega zsuwaniu się dłoni podczas cięcia. Na wygodę pracy ma także pozytywny wpływ niewielka waga maszyny, która wynosi 4,3 kg.

Zawsze nas ciekawi, jak dają sobie radę w prawdziwych warunkach elektronarzędzia zasilane akumulatorem, które przecież konstrukcyjnie wiele się nie różnią od pełnowartościowych maszyn „sieciowych”. To także dowód na to, że wciąż podchodzimy sceptycznie do rozwiązań bezprzewodowych, nie ufając ich możliwościom praktycznym. Odpowiedzią na te wątpliwości niech będzie test praktyczny Metabo KSA 18LTX, w którym cięliśmy na czas 60-centymetrowej długości fragment płyty wiórowej o grubości 30 mm. Trwało to 7 s. Szybciej się już nie dało, ponieważ mocniejsze przyciśnięcie maszyny powodowało blokowanie się piły i natychmiastowe odcinanie zasilania. System chroniący akumulatory nie pozwalał właściwie na pracę blisko granicy możliwości pilarki, chroniąc ją w ten sposób przed uszkodzeniem i wydłużając jej trwałość.

Marek Pudło

 

Dane techniczne pilarki tarczowej Metabo KSA 18LTX

Prędkość obrotowa

2700 min-1

Głębokość cięcia przy 0°/45°

53,5/42 mm

Średnica piły tarczowej

165 mm

Nastawianie skosu 0°-50°

+

Rodzaj baterii/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/2,6 Ah

Waga (kg)

4,3 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar