Wideotest akumulatorowego klucza udarowego Milwaukee HD 18 HIW

 

Do redakcyjnego warsztatu trafił akumulatorowy klucz udarowy Milwaukee HD 18 HIW. Narzędzie można nazwać Goliatem wśród kluczy bezprzewodowych, gdyż generuje ono moment aż 610 Nm (format filmu: mp4).

Bez zbytniej emfazy można powiedzieć, że największym problemem technicznym i wyzwaniem dla inżynierów konstruujących akumulatorowe klucze udarowe jest dobór źródła zasilania o wysokiej efektywności energetycznej. Elektronarzędzie takie jest bowiem dość energożerne – głównie ze względu na moc, jaką musi generować, aby podołać stawianym mu zadaniom. Akumulator musi więc być jak najlepszy – i to zarówno pod względem napięcia, pojemności, jak i technologii wykonania.

W Milwaukee HD 18 HIW można stosować dwa różne akumulatory litowo-jonowe o napięciu 18 V i pojemnościach 3,0 lub 4,0 Ah. Ich nowoczesne ogniwa wykonano w technologii REDLITHIUM. Oprócz świetnej charakterystyki prądowej, mają one wysoką trwałość (wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania bez straty pojemności), zwiększoną efektywność energetyczną, możliwość działania w niskich temperaturach (do -18ºC) i są do tego wygodne w pracy dzięki możliwości doładowywania ich w dowolnym momencie. Warto też dodać, że są to akumulatory systemowe, czyli można je swobodnie wymieniać między wszystkimi elektronarzędziami Milwaukee z rodziny 18-woltowych (M18). Jak wiadomo, jedną z niewielu wad ogniw Li-Ion jest ich ograniczona wytrzymałość na duże przeciążenia. Milwaukee poradziło sobie i z tym problemem, wprowadzając do konstrukcji układu zasilania elektronikę. Chroni ona akumulator przez zbytnim obciążeniem i nadmiernym rozładowaniem, a także za pomocą wyświetlacza diodowego informuje o stanie naładowania baterii. Podczas ładowania ogniwa znajdują się także pod czujnym nadzorem elektroniki, która chroni je wtedy przed przeładowaniem.

Jak wiadomo, wysokiej jakości źródło zasilania to tylko połowa sukcesu akumulatorowego klucza udarowego. Dlatego w Milwaukee HD 18 HIW zastosowano wydajny i niezawodny mechanizm napędowy. Stanowi go silnik sprzężony z jednobiegową przekładnią (maksymalne obroty 1900/min) i kowadełkowym mechanizmem udarowym (2200 udarów/min). Tak skonfigurowany napęd generuje maksymalny moment obrotowy o wartości aż 610 Nm i może realizować połączenia gwintowe do M20. Ze względu na dużą moc w testowanym kluczu zastosowano kwadratowy zabierak 1/2”, na który zakłada się nasadki udarowe.Obsługa klucza udarowego Milwaukee HD 18 HIW jest banalnie prosta. Cała filozofia posługiwania się prezentowanym elektronarzędziem sprowadza się do wciskania włącznika. Można też skorzystać z przycisku znajdującego się na obudowie akumulatora, aby sprawdzić stan jego naładowania.

 

Dane techniczne akumulatorowego klucza udarowego HD 18 HIW

Obroty na biegu jałowym

1900/min

Częstotliwość udarów

2200 min-1

Maksymalny moment obrotowy

610 Nm

Zakres obsługiwanych połączeń gwintowych

M20

Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/3,0 lub 4,0 Ah

Waga z akumulatorem 3,0 Ah

3,0 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments