Wideotest adaptera SANKYO do odsysania pyłu w szlifierkach kątowych 115 i 125 mm

Fachowcy używający odkurzaczy przemysłowych podczas wiercenia, cięcia czy szlifowania pozytywnie oceniani są przez zleceniodawców. Jednym z wyznaczników profesjonalizmu jest bowiem dbałość o czystość miejsca pracy (format filmu: mp4).

 

Jedną z najbrudniejszych czynności wykonywanych szlifierkami jest cięcie tarczami diamentowymi. Przy obróbce betonu, pustaków ceramicznych, cegły klinkierowej, silikatów czy innych materiałów kamiennych powstaje bardzo dużo pyłu. I o ile nie jest to duży problem przy pracach na zewnątrz, o tyle każda próba cięcia takich materiałów w zamkniętych pomieszczeniach kończy się ich całkowitym zapyleniem. Praktycznie żadna typowa szlifierka kątowa, w której można stosować tarcze diamentowe, nie posiada systemu do odsysania pyłu. Jedynie w narzędziach specjalistycznych (np. w bruzdownicach) producenci stosują szczelne osłony z króćcami do podłączenia zewnętrznego odkurzacza przemysłowego. Co więc trzeba zrobić, by zwykłą szlifierkę kątową przekształcić w narzędzie, które nie generuje chmury pyłu?

Bardzo sprytne rozwiązanie tego problemu zaproponowała należąca do koncernu Hitachi firma SANKYO, producent markowych i profesjonalnych tarcz diamentowych do szlifierek kątowych. W jej ofercie znajdziemy specjalny adapter, który pełni jednocześnie funkcję osłony na tarczę i systemu odsysania pyłu. Adapter ten przeznaczony jest do małych szlifierek kątowych na tarcze 115 i 125 mm. Mocuje się go do kołnierza wrzeciona w miejsce standardowej osłony metalowej. W wyposażeniu standardowym tego adaptera znajdziemy trzy uniwersalne (wymienne) opaski zaciskowe o różnej średnicy i szerokości. Pozwalają one stosować osłonę SANKYO we wszystkich szlifierkach Hitachi i w niektórych modelach urządzeń Bosch i Makita. Głównym warunkiem możliwości zastosowania adaptera jest obecność w konstrukcji elektronarzędzia podwyższonego kołnierza wrzeciona.

Po zamontowaniu adaptera w szlifierce staje się ona w rzeczywistości 1-tarczową bruzdownicą. Dlaczego? Osłona SANKYO posiada bowiem mechanizm regulacji zagłębienia tarczy. Dwie skale na obudowie, odpowiednio dla tarcz o średnicy 115 i 125 mm, pozwalają dość dokładnie ustawić głębokość cięcia, a zatem wykonywać dokładną obróbkę materiału. Nie wspomnieliśmy jeszcze, że adapter wykonany jest w całości z przezroczystego plastiku. Choć może nie jest to super wytrzymały materiał, to jednak pozwala w 100% kontrolować pracę szlifierki. Widzimy bowiem miejsce rozpoczęcia cięcia, na bieżąco możemy obserwować pracę ostrza, a w utrzymaniu kierunku prowadzenia maszyny pomaga specjalny wskaźnik w przedniej części adaptera. Najważniejsze jest jednak to, że w górnej części osłony znajduje się króciec do przyłączania odkurzacza.

W redakcyjnym teście skuteczności adaptera SANKYO wykorzystaliśmy zestaw tnąco-odsysający składający się ze szlifierki kątowej Hitachi G13V o mocy nominalnej 1110 watów i odkurzacza przemysłowego Kränzle VENTOS 20 E/L. Obróbce poddaliśmy bardzo twardą płytę granitową i wykonaliśmy w niej bruzdę o długości 45 cm. Może to niektórych zaskoczyć, ale podczas tego zadania na powierzchnię kamienia i do otoczenia nie przedostała się praktycznie żadna drobina kurzu widoczna gołym okiem. Dobrze przylegająca do płyty stopa adaptera, jego szczelność i siła odsysania odkurzacza sprawiły, że zwykłą szlifierkę dość tanio przekształciliśmy w maszynę przeznaczoną do pracy w miejscach wymagających zachowania najwyższych standardów czystości.

Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne adaptera SANKYO do odsysania pyłu w szlifierkach kątowych 115 i 125 mm

Obsługiwane szlifierki

Hitachi (wszystkie modele), wybrane modele Bosch i Makita

Średnica tarcz tnących

115 lub 125 mm

Materiał

przezroczysty plastik

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments