Szlifierka do betonu Bosch GBR 14 CA
Nietrudno jest wymyślić narzędzie do szlifowania betonu. Trudniej natomiast zrobić to tak, by drobny pył powstający podczas pracy natychmiast nie zniszczył maszyny.
Niemieccy inżynierowie Boscha zastosowali w szlifierce GBR 14 CA opatentowany system ochrony podzespołów mechanicznych i elektronicznych przed zapyleniem. Umiejscowiony jest on między silnikiem a zewnętrznym kołnierzem. Składa się z labiryntowego pierścienia uszczelniającego i dwóch specjalnych pierścieni korytkowych, które zapobiegają przedostawaniu się pyłu betonowego do wnętrza urządzenia. Dodatkowym zabezpieczeniem jest komora olejowa pomiędzy pierścieniami korytkowymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie wydłużono trwałość napędu i ułożyskowania wału.
Szlifierka do betonu Bosch GBR 14 CA jest bardzo podobna do tradycyjnej szlifierki kątowej. Tą pierwszą odróżnia od tej drugiej odmienna osłona na tarczę szlifierską. Jest to właściwie duży kołpak ochronny z dwiema dodatkowymi szczelinami wentylacyjnymi, które zdecydowanie poprawiają krążenie powietrza pomiędzy szlifowaną powierzchnią, tarczą i osłoną. Szczeliny te na tyle usprawniają przepływ powietrza przez kołpak, że po podłączeniu odkurzacza przemysłowego skuteczność odsysania pyłu jest prawie 100-procentowa. Dodatkowo na obrzeżu kołpaka ochronnego zamocowano szczotki, które udrażniają przepływ powietrza, ale również ułatwiają szlifowanie (maleje nacisk urządzenia na materiał) oraz zapobiegają wydostawaniu się pyłu poza osłonę. Dzięki tym kilku rozwiązaniom można równomiernie prowadzić elektronarzędzie, pracować w czystszym otoczeniu oraz uzyskać lepszą jakość szlifu.
Szlifierka do betonu Bosch GBR 14 CA posiada silnik o mocy 1400 W, który poprzez przekładnię główną rozpędza tarczę szlifierską do prędkości 11.000 obr./min. Obroty mogą być regulowane płynnie za pomocą pokrętła umieszczonego w tylnej części obudowy. Funkcja ta jest bardzo przydatna, ponieważ niektóre rodzaje szlifowanych powierzchni wymagają niskich obrotów. Włącznik główny szlifierki został umiejscowiony z przodu po lewej stronie urządzenia, w dogodnym dla użytkownika położeniu. Maszyna posiada zabezpieczenie przed ponownym rozruchem, co oznacza, że w przypadku przerwy w pracy spowodowanej brakiem prądu użytkownik nie jest narażony na niespodziewane, samoczynne uruchomienie się narzędzia po ponownym przywróceniu zasilania. Narzędzie posiada także tzw. miękki start, ograniczający pobór prądu w początkowej fazie rozruchu szlifierki. Bardzo przydatny wskaźnik serwisowy na około 8 godzin przed zużyciem szczotek zasygnalizuje konieczność ich wymiany. Dodatkowo, system Constant-Electronic stabilizuje pracę narzędzia i dba o zachowanie stałych obrotów pod zmiennym obciążeniem. Gdyby jednak sprzęt został nadmiernie wysilony, to temperaturowy wyłącznik przeciążeniowy nie pozwoli na jego ponowne uruchomienie aż do momentu ostygnięcia podzespołów elektrycznych maszyny (głównie uzwojenia). Do bezpiecznej obsługi szlifierki przeznaczony jest kabłąkowy uchwyt pomocniczy.
Cóż by znaczyła szlifierka bez osprzętu? Opisywany Bosch GBR 14 CA współpracuje z przeróżnymi garnkowymi tarczami diamentowymi o średnicy 125 mm (średnica otworu mocującego 22,2 mm). Osprzęt jest mocowany do wrzeciona za pomocą standardowej śruby M14. Bosch dla szlifierki do betonu zaleca stosować głównie cztery diamentowe ściernice garnkowe – BPP, APP, SPP i UPP-T. Pierwsza przeznaczona jest do obróbki betonu, druga – do materiałów abrazyjnych (np. asfalt, świeży beton, pumeks, wapień), trzecia – do usuwania powłok ochronnych zbetonu (np. farby), a czwarta – tarcza uniwersalna do szlifowania delikatnych powierzchni np. granitu, materiałów budowlanych, kamienia syntetycznego, betonu oraz obróbki krawędzi bez wyszczerbień.. Diamentowe segmenty ściernic zostały trwale połączone ze stalowym nośnikiem za pomocą nowoczesnej techniki zgrzewania doczołowego. Zapobiega to wyrwaniu poszczególnych segmentów i tym samym zapewnia większe bezpieczeństwo pracy.
W redakcyjnym teście sprawdzaliśmy skuteczność maszyny. Chcieliśmy sie przekonać o jej możliwościach i efektywności systemu odsysania. W tym celu szlifierkę Bosch GBR 14 CA podłączyliśmy do odkurzacza Bosch GAS 50 M. Obrabialiśmy płyty z twardego betonu B50. Do zgrubnego usunięcia nierówności na materiale użyliśmy wspomnianej tarczy APP. Służy ona do bardzo wydajnego, ale mało dokładnego usuwania dużych nierówności. Szybko zdziera warstwy betonu i przygotowuje podłoże do obróbki precyzyjnej. W tym celu zastosowaliśmy tarczę UPP-T. Po kilku ruchach szlifierką przygotowana powierzchnia bloczka betonowego zdecydowanie zadowoliłaby parkieciarza, glazurnika czy innego fachowca, który do swojej pracy wymaga idealnie równego i gładkiego materiału.
Szlifierką pracuje się właściwie bezwysiłkowo. Podciśnienie wytwarzane przez odkurzacz samo przysysa tarcze do szlifowanej powierzchni. Nie trzeba więc maszyny dociskać, wystarczy jedynie ją przesuwać w odpowiednich kierunkach. System odsysania sprawdza się idealnie. Warsztat po zakończeniu szlifowania był w idealnej czystości. To zapewne zasługa silnego i wydajnego odkurzacza oraz przemyślanej konstrukcji systemu odsysania w szlifierce. W trakcie pracy zestawu szlifierka-odkurzacz trzeba pamiętać o jednej zasadzie, która zapewni nam bezpieczną pracę – po wyłączeniu szlifierki nie wolno jej odwracać do góry tarczą do chwili, aż się całkowicie zatrzyma. „Przyklejone” podciśnieniem do osprzętu kawałki betonu w momencie wybiegu kończącego wirowanie tarczy mogą się odczepić i uderzyć operatora w twarz.
Dane techniczne szlifierki do betonu Bosch GBR 14 CA
Moc nominalna | 1400 W |
Prędkość obrotowa na biegu jałowym | 11 000 obr./min |
Średnica tarczy szlifierskiej/otworu mocującego tarczę | 125 mm/22,2 mm |
Gwint wrzeciona | M14 |
Waga | 2,7 kg |