Świdry Hitachi

Świdry to niezwykle popularne narzędzia wśród stolarzy. Można je spotkać w każdym warsztacie zajmującymn się obróbką drewna. Dlatego bliżej przyjrzeliśmy się ich wykonaniom oferowanym przez Hitachi (format filmu: mp4).

 

Świdry Hitachi to klasyczne konstrukcje typu Lewisa. Oznacza to, że ich uchwyty są sześciokątne. Taki ich kształt umożliwia aplikację dużych momentów obrotowych i eliminację zjawiska obracania się wiertła w uchwycie wiertarskim. Jak wiadomo, dochodzi do niego często w przypadku użycia wierteł z uchwytami walcowymi. Świdry mają gwintowany stożek centrujący, czego efektem jest nie tylko centryczne ich prowadzenie, ale także samowkręcanie się narzędzia w materiał. Wielkość jednozwojnego gwintu stożka jest odpowiednio dobrana do średnicy świdra, aby jego ostrza skrawały z optymalną wielkością wióra, i wynosi przeważnie 1-1,3 mm. Stąd w przypadku narzędzi Hitachi, poza pierwszą fazą wiercenia, nie musimy nimi wywierać nacisku, gdyż same „wchodzą” w materiał. Do ich prawidłowej pracy potrzebne są jedynie obroty wiertarki. Możemy zatem powiedzieć, że nagwintowany stożek świdra Hitachi wytwarza siłę o wektorze pokrywającym się z osią narzędzia, która niejako samoczynnie „wciąga” go w proces skrawania, a następnie i nadaje prawidłowy posuw.

Prezentowane świdry mają dwa rodzaje ostrzy skrawających: krawędź główną tnącą i boczną. Boczne ostrza wystają nieco poza ostrze główne i służą do wycinania krawędzi otworu, zakreślają więc jego średnicę. Ponieważ wystają one poza ostrze główne, nacinają materiał na głębokość większą od grubości wióra. Taka praca umożliwia uzyskanie świdrem otworów o wysokiej jakości, czyli o czystych krawędziach. Ostrze główne służy więc jedynie do wybierania materiału z wnętrza otworu, dlatego jest równoległe w stosunku do powierzchni obrabianego elementu drewnianego lub pochylone do niego pod niewielkim kątem (w zależności od wykonania narzędzia). Kąt natarcia ostrza głównego wynosi ok. 10°.

Świdry Hitachi mają duże rowki wiórowe oraz wyznaczające je spirale jednozwojne. Spirale są szerokie, czyli typu Lewisa, co oznacza, że prezentowanymi narzędziami można obrabiać elementy zarówno z twardych, jak miękkich gatunków drewna. Powierzchnia spirali jest szlifowana i ostro zakończona, aby zmniejszyć tarcie podczas wiercenia i nie uszkadzać krawędzi otworów. Takie wykonanie umożliwia prostoliniowe wiercenie i uzyskiwanie otworów o wysokiej jakości. Jak już wspominaliśmy, świdry mają szerokie rowki wiórowe, które umożliwiają efektywne odprowadzanie dużej ilości wiórów, które powstają podczas wiercenia w drewnie. Dzięki temu nie odchodzi do zapychania się ich wiórami oraz nagłego wzrostu oporów wiercenia i możliwe są szybkie postępy w pracy. Świdry Hitachi przeznaczone są do wiercenia głębokich (maksymalnie do 385 mm) otworów w drewnie o stosunkowo dużej dokładności i średnicy od 6 do 32 mm.

 

 

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments