Brzeszczoty do pił szablastych Milwaukee Sawzall AX

Brzeszczoty Milwaukee Sawzall AX to następny ważny etap w konstruowaniu coraz doskanalszych brzeszczotów do pił szablastych przeznaczonych do cięcia drewna z gwoździami. Ich możliwości robocze sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie (format pliku: mp4).

 

 

Zanim przedstawimy wyniki naszego testu, bliżej przyjrzymy się cechom technicznym brzeszczotów do pił szablastych Milwaukee Sawzall AX. Są to narzędzia bimetaliczne, a więc ich korpus wykonano ze stali narzędziowej (HCS), a ostrze (wieniec zębów) ze stali szybkotnącej (HSS). Z punktu widzenia konstrukcyjnego są one przykładem klasycznej budowy tego typu narzędzi przeznaczonych do cięcia drewna z elementami stalowymi, np. gwoździami. Jednakże brzeszczoty te kryją w sobie pewne tajemnice materiałowe, o których nie wspominają ani podręczniki, ani obszerne artykuły omawiające tego typu narzędzia. Ich wieniec zębów wykonano ze stali HSS z dodatkiem 8-proc. kobaltu. Efektem tego jest większa twardość zębów przy zachowaniu niezbędnej elastyczności zapobiegającej ich wykruszaniu się podczas cięcia elementów metalowych.

W testowanym narzędziu zastosowano zęby o nowych kształtach z małym dodatnim kątem natarcia mające ogranicznik ich zagłębiania się. Ogranicznik ten spełnia trzy ważne funkcje: (1) zapobiega jednocześnie zakleszczeniu się narzędzia w obrabianym materiale i (2) wyłamywaniu się zębów, jak też (3) umożliwia efektywniejsze przecinanie małych elmentów stalowych tkwiących w drewnie. Zęby omawianego brzeszczotu są sprecjalnie ostrzone, aby operator mógł uzyskać możliwie jak najwyższą wydajność cięcia. Warto tu wspomnieć, że brzeszczot Milwaukee Sawzall AX ma specjalny ząb przedni (FANGTIP™) umożliwiający szybkie zagłębianie się tego narzędzia w materiał. Efektem zabiegów konstrukcyjnych inżynierów z Milwaukee jest brzeszczot zarówno tnący szybciej, jak i odznaczający się wyższą trwałością od podobnych produktów dostępnych na rynku.

Podczas testów przecinaliśmy grubą kantówkę sosnową z trzema gwoździami stalowymi o średnicy 4,4 mm. Do napędu użyliśmy akumulatorowej piły szablastej AEG BUS 18 LI zasilanej z baterii 18 V/1,5 Ah i dysponującej maksymalną częstotliwością suwów 3300 min-1. Zadanie to wykonaliśmy w 11 s, a więc bardzo szybko. Co najwiażniejsze, nie czuliśmy zupełnie, że tniemy drewno z gwoździami. Brzeszczot nie zatrzymywał się na poszczególnych gwoździach – ciął tak jakby miał wyłącznie do czynienia z jednolitym drewnem.

Drugi przeprowadzony przez nas test dopełnił pozytywnego obrazu nowych brzeszczotów Milwaukee. Podczas niego przecinaliśmy sandwich materiałowy złożony z (1) płyty meblowej o długości 27 cm i grubości 2 cm, (2) deski barlineckiej jotoba o długości 22 cm i grubości 1,5 cm oraz (3) blachy stalowej o długości 5,5 cm i grubości 2 mm. Tak skomponowany materiał przecięliśmy swobodnie, nie spiesząc się, w czasie 21 s.

Reasumując, test potwierdził deklaracje producenta co do jakości i wydajności brzeszczotu Milwaukee Sawzall AX. Naszym zdaniem, brzeszczot ten należy do ścisłej czołówki tego typu narzędzi klasy profesjonalnej, przeznaczonych do cięcia drewna z gwoździami.

pins

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar