Test wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 18 VE-EC Professional

Bosch GSR 14,4 VE-EC i Bosch GSR 18 VE-EC – wiertarko-wkrętarki  z  silnikami bezszczotkowymi, zaawansowaną elektroniką i mocnymi przekładniami.
Konstrukcja wiertarko-wkrętarek GSR 14,4/18 VE-EC Professional.

 

 

W maszynach Bosch zastosował rozbudowaną elektronikę optymalizującą ich działanie. Jedną z innowacji jest KickBack Control, znany m.in. ze szlifierek kątowych niemieckiego producenta. Przyczyną zastosowania tego systemu, jak domyślamy się, jest wysoki moment obrotowy o wartości 75 Nm, który podczas pracy generują nowe GSR-y. Jak wiadomo, w czasie wiercenia otworów o dużych średnicach, np. 50 mm, tak spora siła może „wyrwać” maszynę z rąk operatora, czemu zawsze towarzyszy bolesne skręcenie dłoni. W ekstremalnym przypadku może nawet dojść

do zranienia użytkownika. Zapobiega temu właśnie KickBack Control. Jego działanie polega na monitorowaniu obrotów maszyny i jeżeli czujnik wykryje nagłą zmianę przyspieszenia, co np. ma miejsce w momencie zakleszczenia wiertła, momentalnie zatrzymuje wiertarko-wkrętarkę. Sygnalizowane jest to miganiem na biało diody znajdującej się na obudowie gniazda akumulatora. KickBack Control podnosi więc znacznie bezpieczeństwo pracy i redukuje do zera prawdopodobieństwo urazów spowodowanych niekontrolowanym obrotem maszyny.

Bosch_GSR18VE-EC-6

Na KickBack Control nie kończą się innowacje zastosowane przez Boscha w nowych wiertarko-wkrętarkach. Znajdziemy w nich np. nowoczesne silniki bezszczotkowe EC. Są to zminiaturyzowane jednostki synchroniczne (3-fazowe) sterowane rozbudowanym funkcyjnie modułem elektronicznym. Umożliwia on płynne sterowanie obrotami, zabezpiecza przed przeciążeniem, w skrajnym wypadku wyłączając elektronarzędzie (EMP – Electronic Motor Protection) oraz odpowiada za komunikację z elektroniką akumulatorów. Gdy porównamy silnik bezszczotowy EC z komutatorowym DC, to okazuje się, że jest on bezobsługowy, gdyż nie musimy udawać się do serwisu na wymianę szczotek. Do tego ma o 100% wyższą żywotność oraz zużywa o 30% mniej prądu (m.in. przez brak iskrzenia), gdyż jego sprawność wynosi 80–90% (dla porównania sprawność silnika komutatorowego DC to ok. 50%). W efekcie wiertarko-wkrętarką z silnikiem bezszczotkowym możemy pracować o ok. 30% dłużej na jednym ładowaniu akumulatora.

Bosch_GSR18VE-EC-5

Jak przystało na maszyny z Bosch robustseries, nowe wiertarko-wkrętarki mają 2-biegowe przekładnie planetarne o wysokiej wytrzymałości oraz trwałości, zdolne przenosić duże momenty obrotowe. Pracują one w obudowie metalowej, która zapewnia mocne zamontowanie mechanizmów oraz efektywnie odprowadza na zewnątrz ciepło wytwarzane podczas wkręcania czy wiercenia. Nowe wiertarko-wkrętarki Boscha wyposażone są w 25-pozycyjne sprzęgło służące do ustawiania momentu obrotowego w celu dokładnego wkręcania. Oprócz niego mamy także hamulec elektryczny, który zatrzymuje wrzeciono natychmiast po wyłączeniu zasilania. Jest to pomocne podczas dokładnego wkręcania i wiercenia.

 

Warto też zwrócić uwagę na elastyczną tworzywową obudowę Durashield o podwyższonej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz na w pełni metalowy uchwyt wiertarski, którego zakres średnic mocowania wynosi 1,5–13 mm. To kolejne elementy podnoszące trwałość boschowskiej konstrukcji. Uchwyt wiertarski zintegrowany jest z automatyczną blokadą wrzeciona, co umożliwia montaż osprzętu jedną ręką i ułatwia obsługę maszyn.

Bosch_GSR18VE-EC-4

Nowe wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 14,4/18 VE-EC Professional mogą być zasilane litowo-jonowymi akumulatorami 14,4- i 18-woltowymi o pojemnościach 4,0 lub 5,0 Ah (tylko GSR 18 VE-EC Professional). Baterie te należą do systemu Bosch Flexible Power, co oznacza, że mogą zasilać inne boschowskie elektronarzędzia 14,4 lub 18 V. Przypomnijmy, że w tych akumulatorach zastosowano aktywne chłodzenie COOLPACK, które poprawia ich parametry prądowe (wydajność), a także wydłuża żywotność. Akumulatory chronione są elektronicznym systemem ECP (Electronic Cell Protection) przed nadmiernym przeciążeniem w czasie pracy, zbytnim rozładowaniem i przeładowaniem w trakcie napełniania energią.

 

Wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 14,4/18 VE-EC Professional to też wzór ergonomii – mają krótkie korpusy, niską masę i są doskonale wyważone. Wszystkie powierzchnie chwytne obudowy pokryte są miękkim, antypoślizgowym materiałem (tzw. soft

grip), który pochłania drgania. W maszynach mamy też diodę LED służącą do oświetlania miejsca pracy i sygnalizacji zadziałania systemów elektronicznych: ECP, EMP i KickBack Control. W celu umożliwienia bezproblemowej aplikacji dużych momentów obrotowych omawiane wiertarko-wkrętarki wyposażono w dodatkowy uchwyt, który można montować w dowolnej pozycji kątowej. Do jego montażu służy system zębatek. Uniemożliwia on obracanie się uchwytu podczas pracy. Warto tu zwrócić uwagę, że w przypadku wiertarko-wkrętarek tak mocowany dodatkowy uchwyt ułatwia pracę (mniej hałasu i wibracji), zmniejsza zużycie sprzętu i wydłuża jego żywotność.

Bosch_GSR18VE-EC-2

Gdy porównamy nowe wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 14,4/18 VE-EC Professional z ich poprzednikami, to okazują się one bardziej ergonomiczne i kompaktowe, a przy tym są mocniejsze i efektywniejsze. Można nimi wiercić otwory w drewnie o średnicy do 82 mm, a w stali do 13 mm. Umożliwiają to optymalnie dobrane i podwyższone w stosunku do poprzedników parametry pracy (I/II bieg w Bosch GSR 18 VE-EC Professional: 0–480/2100 obr./min, moment obrotowy – 75 Nm). Omawiane wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 14,4/18 VE-EC Professional przeznaczone są dla profesjonalistów lub ekip remontowych czy budowlanych, które wykonują trudne zadania wymagające od elektronarzędzi bezprzewodowych generowania dużych sił i wysokiej wytrzymałości na przeciążenia oraz brutalne traktowanie.

 

Redakcyjne testy modelu Bosch GSR 18 VE-EC Professional

Testy rozpoczęliśmy od zadania dość trudnego dla większości wiertarko-wkrętarek 18 V dostępnych na rynku, a mianowicie od wykonania w belce sosnowej otworu o średnicy 32 mm i długości 12 cm. Maszyny te najczęściej zdolne są do wiercenia tak dużym świdrem na I biegu, na którym generują większe momenty obrotowe. My postanowiliśmy użyć drugiego, szybszego biegu, co okazało się trafnym przewidywaniem, bo testowany Bosch nie dostał nawet zadyszki i przewiercił belkę błyskawicznie w 4,95 s. Następnie w uchwycie Boscha zamocowaliśmy koronowy wycinak 1-ostrzowy o średnicy 65 mm. Z bólem musimy przyznać, że większego osprzętu nie mamy, gdyż do tej pory nie był nam potrzebny do testów wiertarko-wkrętarek. Prawdę mówiąc, rzadko tego wycinaka używaliśmy, gdyż większość testowanych maszyn nie była zdolna do efektywnego wiercenia nim. W tej próbie wykorzystaliśmy pierwszy bieg, na którym Bosch generuje moment 75 Nm. Przelotowy otwór o długości 12 cm w belce sosnowej wywierciliśmy w czasie 20,06 s, bez żadnego zwolnienia. Zachęceni tym wynikiem postanowiliśmy zamontować w belce sosnowej śrubo-wkręt 11 x 300 mm, czyli postawiliśmy testowanej wiertarko-wkrętarce zadanie przeznaczone dla mocnych kluczy udarowych. Bosch zamocował śrubo-wkręt w 12,11 s i pokazał, że doskonale sprawdzi się w trudnych montażach ciesielskich. Podane tu wyniki można porównać z naszymi testami na www.portalnarzedzi.pl.

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarek akumulatorowych Bosch  GSR 14,4/18 VE-EC Professional

ModelGSR 14,4 VE-ECGSR 18 VE-EC
Napięcie zasilania (V)14,418
Pojemność baterii (Ah)44,0 / 5,0
Prędkość bez obciążenia   (1/min)0-420/1.9000-480/2100
Maks. moment obrotowy (twardy/miękki) [Nm]70/4075/47
Maks. średnica wkrętów (mm)1012
Maks. średnica wiercenia w drewnie/stali (mm)68/1382/13
Średnica mocowania w uchwycie wiertarskim (mm)1,5-13
style="text-align: center;">1,5-13

Bosch_GSR18VE-EC-3Bosch_GSR18VE-EC-2Bosch_GSR18VE-EC-1

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz
Dariusz
6 lat temu

Kolejny artykuł człowieka który nie do końca jednak ma pojęcie o czym pisze, zapraszam do katalogu 2015/2016 GSB 18 VE-2-LI 42/85 Nm oraz GSR 18 VE-2-LI 47/80 Nm nowe urządzenia ogólnie są słabsze od poprzedników…. stare DC chyba jednak miały trochę więcej “pary”

Dariusz
Dariusz
Reply to  pins
6 lat temu

NO cóż moja wcześniejsza odpowiedź na Pana komentarz pewnie się nie ukaże bo argumentów brak.

Dariusz
Dariusz
6 lat temu

Jeżeli chodzi o konkurencję to niestety bosch idzie w odwrotnym kierunku inne firmy w urzadzeniach 18 V EC mają momenty nawet 60/120 Nm i to chyba wszystkie znane marki wyprzedzają boscha DLACZEGO?

Dariusz
Dariusz
Reply to  pins
6 lat temu

Proszę Pana a w mojej ocenie to za mało gdy konkurencja przekracza już 120 Nm, które jest na moje potrzeby budowy budynków z bali prawie idealne. Do tego pisze Pan głupoty o wyrwaniu urządzenia skoro bosch stosuje system kontroli który ma to uniemożliwić a tak naprawdę jeżeli się zablokuje to i 70 Nm wyrwie z łapy że hoho, inni sie tego nie boją więc argument co najmniej dziwny. Własnie kupując maszynę dokładnie się nad tym zastanawiam i najpierw kupuję jedna sztukę a jak się sprawdzi następne 4 – 5 szt. dla pracowników. Posiadam GSB 18 VE-2-LI 42/85 Nm, GSR 18… Czytaj więcej »

Dariusz
Dariusz
Reply to  pins
6 lat temu

Kolejne teorie okazjonalnego użytkownika przed “ukręceniem znacznie wcześniej” chroni rękojeść o której pisze Pan na końcu swojego komentarza. Oczywiście ma Pan racje jeżeli chodzi o samo skręcanie klucze są rewelacyjne i takowe funkcjonują w mojej firmie, natomiast pracownicy często potrzebują funkcji wiercenia w drewnie a i często w metalowych grubych elementach zależy od zlecenia, wiertarko-wkrętarka jest bardziej uniwersalna w tym przypadku szczególnie jeżeli pracuje się na wysokościach łatwiej dźwigać jedno urządzenie. Niektórzy pracownicy dobierają się w zespoły to rozkłada ciężar przenoszonego sprzętu do tego są podnośniki, niestety większość korzysta z drabin a czasem i nie bo tak wydaje im się… Czytaj więcej »