TEST MŁOTA UDAROWEGO GRAPHITE PRO 59GP800

Młot SDS-max Graphite Pro 59GP800 testowaliśmy w redakcyjnym warsztacie. To urządzenie klasy 5 kg.

 

Na rynku elektronarzędzi dostępnych jest niewiele modeli młotów elektropneumatycznych klasy 5 kg z uchwytem SDS-max, które przeznaczone są wyłącznie do kucia. Przeważnie sprzęt taki ma także funkcję wiercenia i jest bez wątpienia wszechstronniejszy. Jednakże przewaga urządzeń wyłącznie udarowych, których doskonałym przykładem jest testowany Graphite Pro 59GP800, tkwi w prostszej konstrukcji, co w efekcie daje większą bezawaryjność, w mniejszej masie i przeważnie wyższej energii udarowej. Młot wyłącznie kujący, pozbawiony ciężkiej i dużej przekładni, można wyposażyć w mocniejszy silnik i skuteczniejszy mechanizm udaru pneumatycznego oraz zmieścić się przy tym

w wagowej klasie 5 kg. Przeciętny młot kombi (kująco-wiercący) klasy 5 kg dysponuje mocą nominalną ok. 800-850 W, a jego układ udarowy generuje uderzenia z energią ok. 8 J. Natomiast TEST MŁOTA UDAROWEGO GRAPHITE PRO 59GP800z

GraphitePro_59GP800-2

Graphite Pro ma klasyczną konstrukcję „L”, co oznacza, że jego silnik umieszczony jest prostopadle do osi mechanizmu udarowego. Taka konstrukcja umożliwiła dobre wyważenie testowanej maszyny. Graphite Pro 59GP800 jest więc przeznaczony dla użytkowników, którzy bardzo dużo kują, skuwają czy bruzdują, a przy tym ważna jest dla nich niemęcząca praca. Konstruktorzy zadbali też o trwałość młota, wyposażając go w mocną aluminiową obudowę mechanizmu udarowego i przekładni.

 

W testowanym Graphite Pro zastosowano wygodny w obsłudze narzędziowy uchwyt SDS-max. Do zamontowania osprzętu w jego gnieździe trzeba odsunąć pierścień blokujący. Uchwyt pozwala mocować dłuta w 12 pozycjach kątowych, w tym celu należy przesunąć służącą do tego tuleję do przodu elektronarzędzia. Dzięki możliwości zmiany pozycji kątowej dłuta, operator może dobrać najwygodniejszą dla siebie pozycję w pracy. Pełną kontrolę nad maszyną zapewniają dwie ergonomicznie wyprofilowane rękojeści. W uchwycie głównym (tylnym) w kształcie litery „D” zintegrowano spustowy włącznik zasilania, który ma blokadę do pracy ciągłej i dzięki sporym rozmiarom oraz ergonomicznemu wyprofilowaniu może być bezproblemowo obsługiwany w rękawicach. Bardzo ciekawie prezentuje się też rękojeść dodatkowa. Umieszczono ją na szyjce młota, przed uchwytem SDS-max. Ma ona również kształt „D”. Jej położenie reguluje się w dwóch płaszczyznach: obracając o 360° wokół osi maszyny i pochylając do przodu/do tyłu. Taka wszechstronna regulacja pozwala optymalnie dopasować ustawienie rękojeści dodatkowej do wymagań operatorów.

 

W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy wydajność kucia młota Graphite Pro 59GP800. Aby operacja testowa była mierzalna, w belkę sosnową Graphitem Pro wbijaliśmy przy użyciu bijaka do uziomów gwóźdź 8 x 250 mm. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 14,08 s. W drugiej próbie skruszyliśmy nim efektywnie materiał betonowy. Jednakże jej wynik trudno wyrazić adekwatnie w liczbach, bo praca takim narzędziem zależy też w dużej mierze od umiejętności i doświadczenia operatora. Podane tu wyniki można porównać z naszym testami na www.portalnarzedzi.pl. Testy redakcyjne pokazały, że młot SDS-max Graphite Pro 59GP800 poradzi sobie ze skuwaniem tynków, płytek ceramicznych czy wylewek betonowych, wykuwaniem rowków i bruzd, itp. Warto tu poinformować, że Graphite Pro 59GP800 objęty jest 3-letnią gwarancją, którą można przedłużyć o kolejne 2 lata, w tym również przy zakupie na fakturę.

 

 

Dane techniczne młota SDS-max Graphite Pro 59GP800

Moc nominalna1050 W
Liczba udarów przy nominalnej prędkości obrotowej2100 min-1
Energia pojedynczego udaru: wiercenie / kucie10 J
System zamiany pozycji dłuta (12 ustawień)+
Ciężar5,4 kg

GraphitePro_59GP800-3

 

autor: pins (portalnarzedzi.pl)

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments