Szlifierki oscylacyjne Bosch GSS 140-1 A, 160-1 A i 160 Multi Professional

Szlifierki oscylacyjne Bosch GSS 140-1 A, GSS 160-1 A i GSS 160 Multi Professional to w rzeczywistości odmiany tego samego urządzenia, różniące się rozmiarami i kształtem stóp szlifujących. Przeznaczone są do wykańczającego szlifowania powierzchni drewnianych i lakierowanych.

 

Zanim przejdziemy do omawiania nowych szlifierek Bosch, wyjaśnimy zawiłości oznaczeń modeli i ideę, jaka przyświecała Boschowi w stworzeniu testowanych maszyn. Dla wszystkich trzech szlifierek częścią wspólną jest korpus z jednostką napędową. W modelu Bosch GSS 140-1 A zastosowano standardowo stopę szlifującą o prostokątnych wymiarach bardzo zbliżonych do kwadratu. Ściernice można na niej zamocować zarówno na rzep (113 x 101 mm), jak i za pomocą

specjalnych zacisków sprężynowych. Z kolei w modelu GSS 160-1 A znajdziemy większą stopę prostokątną, która obsługuje tylko ściernice na rzep (80 x 133 mm). Zaś na samej górze piramidy technologicznej mamy model GSS 160 Multi, który w wyposażeniu standardowym ma dwie wspomniane wcześniej stopy prostokątne i dodatkowo stopę trójkątną (tzw. delta, wymiar ściernic 100 x 150 mm). Można je wymieniać nie tylko w modelu Multi, ale także w modelach GSS 140-1 A i GSS 160-1 A. Kupując więc na początku jedną z tych maszyn i dokupując brakujące stopy, otrzymamy finalnie wersję Multi. Dzięki takiemu podejściu do konstrukcji kompaktowej szlifierki oscylacyjnej Bosch dał klientom wybór – na początek można kupić tańszą maszynę z jedną stopą rozmiarem lepiej nadającą się do wykonywanych zadań, a później rozbudować urządzenie o kolejne dwie płyty do wersji Multi i zmieniać je w razie potrzeby. W testowanych szlifierkach do zamiany stóp trzeba użyć wkrętaka, którym montuje/demontuje się cztery śruby.

 

Bosch GSS 140-1 A, 160-1 A i 160 Multi Professional należą do grupy małych szlifierek oscylacyjnych. Konstrukcyjnie rzecz ujmując, są to szlifierki pionowe, o czym decyduje ustawienie silnika i wrzeciona głównego. Napędzane są niewielkim 1-fazowym silnikiem komutatorowym o mocy 180 W, który przez przekładnię generuje oscylacje o wartości 24.000 min-1. Duża częstotliwość oscylacji i niewielka mimośrodowość 1,6 mm sprawiają, że nowe szlifierki Bosch przeznaczone są do dokładnej, finalnej obróbki szlifierskiej elementów drewnianych i lakierowanych, gdzie ważna jest precyzja i perfekcyjne wykończenie powierzchni.

 

Wszystkie trzy stopy szlifierek mają otwory, które w rzeczywistości są zakończeniami kanałów do odsysania pyłu powstającego w trakcie szlifowania. Nieczystości trafiają bądź do przezroczystego pojemnika z mikrofiltrem (wyposażenie standardowe), bądź mogą być odsysane przez zewnętrzny odkurzacz przemysłowy. Ergonomia nowych szlifierek Bosch reprezentuje najwyższy poziom w tej klasie narzędzi – mamy więc świetnie pasujący do dłoni uchwyt główny, w którym zintegrowano włącznik spustowy, i pokrycie wszystkich elementów chwytnych okładziną soft grip, a także niewielką masę (1,2 kg). Ułatwia to operowanie urządzeniem oraz zmniejsza wibracje przenoszone na ręce operatora. Szlifierki mają włącznik zabezpieczony przed pyłem, co niewątpliwie przyczynia się do zwiększenia ich trwałości.

Bosch_GSS160-1A-6 Bosch_GSS160-1A-5 Bosch_GSS160-1A-4Bosch_GSS160-1A-3 Bosch_GSS160-1A-2 Bosch_GSS160-1A-1

W redakcyjnych testach sprawdzaliśmy szlifierkę Bosch GSS 160-1 A Professional. Próby rozpoczęliśmy od wymiany stóp szlifierskich, chcąc przekonać się, czy będziemy mieli problemy z ich montażem/demontażem. Okazało się, że wszystko przebiega sprawnie i bezproblemowo, wystarczy odkręcić cztery śruby, zdjąć stopę, założyć nową i wkręcić je ponownie. Ktoś mógłby zapytać, dlaczego Bosch

nie zastosował tzw. mechanizmu szybkomocującego. Naszym zdaniem, po pierwsze, zwiększyłby on cenę tych urządzeń, a po drugie, zastosowane rozwiązanie jest najprostsze z możliwych, co oznacza jego 100-procentową niezawodność.

 

Następnie sprawdziliśmy, jaką jakość powierzchni deski sosnowej możemy uzyskać za  pomocą GSS 160-1 A Professional. Szlifowaliśmy papierami o granulacji P100, 150 i P180. Uzyskany rezultat jakościowy oceniamy na szóstkę. Nasze wrażenia z testów są następujące: szlifierkę prowadzi się łatwo, nie musimy jej mocno dociskać, gdyż stopa oscyluje z dużą częstotliwością. Podczas pracy nie odczuwa się nadmiernych wibracji. Zaś wymienne stopy różnych rozmiarów i kształtów umożliwiają dostosowanie urządzenia do powierzchni obrabianych elementów oraz preferencji użytkownika. Np. trójkątna (tzw. delta) sprawdza się doskonale podczas szlifowania naroży, stopa 1/4 – w obróbce bocznej wzdłuż ścian, zaś stopa 1/6 – w czasie obróbki prowadzonej czołem urządzenia. W trakcie prób zwróciliśmy też uwagę na czystość pracy. Testowana szlifierka, naszym zdaniem, ma bardzo skuteczny system odpylania do pojemnika, gdyż w czasie jej pracy pylenie jest minimalne i występuje głównie wtedy, gdy wychodzimy stopą poza obrabiany element. Jak wiadomo, nie można pylenia do końca wyeliminować. Skuteczniejszym rozwiązaniem jest podłączenie maszyny do odkurzacza przemysłowego, co praktycznie w 100% eliminuje pylenie. Należy się jednak wtedy liczyć, że wąż odsysający utrudni operowanie maszyną. Zatem rodzaj wybranego odsysania można dostosować do specyfiki wykonywanych operacji szlifierskich. Warto tu zwrócić uwagę na bardzo ważny fakt, że strumień powietrza generowany przez odkurzacz chłodzi bardzo intensywnie podzespoły mechaniczne szlifierki i pozytywnie wpływa na jej żywotność. Dlatego jego użycie jest szczególnie polecane podczas wykonywania długotrwałych prac szlifierskich.

 

Dane techniczne szlifierek oscylacyjnych Bosch GSS 140-1 A/160-1 A/160 Multi Professional

ModelGSS 140-1 AGSS 160-1 AGSS 160 Multi
Moc180 W
Prędkość oscylacyjna24.000 min-1
Mimośrodowość1,6 mm
Wymiary papierów do stóp szlifujących113 x 101 mm (rzep), 115 x 140 mm (zaciski), 133 x 88 mm (rzep), delta 100 x 150 mm (rzep)
Waga1,2kg

Autor: pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments