SZLIFOWANIE MATERIAŁÓW DREWNIANYCH (CZĘŚĆ I): AKUMULATOROWA SZLIFIERKA MIMOŚRODOWA FESTOOL ETSC 125 LI

Szlifowanie jest podstawową operacją technologiczną podczas przetwarzania drewna. Jego celem jest ulepszenie jakości powierzchni tego materiału. Dlatego w kolejnych artykułach naszego cyklu zajmiemy się technologią szlifowania drewna oferowaną przez Festool. Rozpoczniemy go od omówienia akumulatorowej szlifierki mimośrodowej Festool ETSC 125 Li.

Fot. 1. Akumulatorowa szlifierka mimośrodowa Festool ETSC 125 Li w kompletacji 3,1 I-Set

Szlifierka mimośrodowa Festool ETSC 125 Li (fot. 1.) to urządzenie bezprzewodowe zasilane z kompaktowych akumulatorów litowo-jonowych 18 V Bluetooth® Ergo 3,1

Ah lub 18 V Ergo 3,1 Ah. Zastosowano w nim najnowsze rozwiązanie napędu, a więc silnik bezszczotkowy EC-TEC, który pod względem mocy niczym nie różni się od jednostek komutatorowych zasilanych prądem 1-fazowym 230 V/50 Hz, stosowanych w przewodowych szlifierkach mimośrodowych odpowiadających funkcjonalnie Festool ETSC 125 Li. Jego niewielkie gabaryty umożliwiły inżynierom z Festool skonstruowanie szlifierki mimośrodowej o kompaktowych wymiarach, bardzo lekkiej bo ważącej 1,4 kg i doskonale wyważonej. Pod względem ergonomii oferującej najwyższy poziom na rynku (fot. 2.). Co więcej, aby nie obniżać jej poziomu, dla szlifierki ETSC 125 Li i bliźniaczych urządzeń RTSC 400 (szlifierka oscylacyjna) oraz DTSC 400 Li (Delta) Festool opracował ergonomiczne akumulatory 18 V Bluetooth® Ergo 3,1 Ah i 18 V Ergo 3,1 Ah (fot. 3.).

Fot. 2. Akumulatorowa szlifierka mimośrodowa Festool ETSC 125 Li to ergonomiczne i lekkie urządzenie

Przyjrzyjmy się więc najpierw konstrukcji szlifierki Festool ETSC 125 Li. Pod tym względem jest ona akumulatorową wersją 250-watowej szlifierki Festool ETS 125. Jest więc klasycznie skonstruowaną pionową szlifierką mimośrodową z obrotami niewymuszonymi mechanicznie. Oznacza to, że obroty okrągłego talerza są wywoływane jego oscylacjami, a nie przez bezpośredni napęd. W urządzeniu, oprócz wspomnianego silnika bezszczotkowego EC-TEC generującego obroty 6000-10.000 min-1, zastosowano przekładnię mimośrodową o amplitudzie 2 mm (tzw. mimośrodowość). Pracą urządzenia steruje zaawansowana elektronika. Jej funkcje to łagodny rozruch bez szarpnięć, zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem temperatury silnika, zapewnienie stabilnych obrotów jednostki napędowej w celu uzyskania stałej prędkości szlifowania i 6-stopniowa regulacja obrotów we wspomnianym zakresie 6000-10000 min-1. Do jej ustawiania służy pokrętło pokazane na fot. 4. Dzięki regulacji obrotów możemy optymalnie dobrać prędkość szlifowania do rodzaju materiału i operacji obróbczej, np. gdy szlifujemy drewno lub fornir przed lakierowaniem, wtedy używamy ustawienia 6., zaś jeśli wykonujemy szlifowanie pośrednie lakieru na powierzchniach bejcowanych, to w takim wypadku pokrętło regulacyjne ustawiamy na 2.

Fot. 3. Ergonomiczny akumulator 18 V Ergo 3,1 Ah

Elementem wykonawczym w akumulatorowej szlifierce mimośrodowej Festool ETSC 125 Li jest okrągły talerz szlifierski o średnicy 125 mm. Użytkownik urządzenia ma do dyspozycji 2 rodzaje talerzy: miękki o przeznaczeniu uniwersalnym (do szlifowania zgrubnego i dokładnego, do równych i wypukłych powierzchni) oraz bardzo miękki, który stosuje się do szlifowania dokładnego form, wypukłości, wyokrągleń itp. Nadmieniamy, że talerz bardzo miękki nie jest przeznaczony do obróbki krawędzi. Na obu rodzajach talerzy krążki ścierne, w tym też siatkowe, mocuje się za pomocą rzepów (system StickFix, fot. 5.), a więc w sposób bardzo wygodny i łatwy. W talerzu znajdują się otwory do odsysania pyłu bezpośrednio ze strefy obróbki. Są one elementem układu odsysania, w który wyposażona jest szlifierka Festool ETSC 125 Li. Jej użytkownik ma do wyboru 2 konfiguracje tego układu, a mianowicie może do urządzenia podłączyć pojemnik na pył z bardzo trwałej tkaniny poliestrowej (longlife, fot. 6.) lub wąż odkurzacza przemysłowego o średnicy 27 mm (fot. 7.).

Króciec i mufa węża są odpowiednio wyprofilowane. Ich połączenie tworzy zamek bagnetowy, który umożliwia szybkie i niezawodne mocowanie mufy na króćcu. Nie dochodzi więc do ich rozłączania podczas pracy, co – jak wiadomo – skutkuje pyleniem i przerwami w obróbce obniżającymi produktywność.

Fot. 4. W akumulatorowej szlifierce mimośrodowej Festool ETSC 125 Li szybkość pracy ustawia się wygodnym w obsłudze pokrętłem

Co ważne, Festool, aby usprawnić współpracę szlifierki ETSC 125 Li i swoich odkurzaczy wyposażonych w technologię Bluetooth®, wyposażył ją w akumulatory z funkcją Bluetooth® (18 V Bluetooth® Ergo 3,1 Ah, fot. 8.). Dzięki temu, włączając szlifierkę, uruchamiamy jednocześnie odkurzacz; zaś wyłączając, zatrzymujemy jego pracę z pewnym opóźnieniem (ok. 5 s), które potrzebne jest do usunięcia pyłu z elektronarzędzia i węża odsysającego. Zatem współpraca szlifierki ETSC 125 Li z odkurzaczami Festool z funkcją Bluetooth® niczym nie różni od analogicznej współpracy elektronarzędzi zasilanych sieciowo podłączonych przewodem do odkurzaczy przemysłowych lub warsztatowymi wyposażonych w automatykę uruchamiania/wyłączania.

Fot. 5. Mocowanie na rzep krążków ściernych

Istotną z punktu widzenia użytkownika profesjonalnego cechą akumulatorowej szlifierki mimośrodowej Festool ETSC 125 Li jest podwójne rozwiązanie jej zasilania. Jak już wspominaliśmy, producent opracował do niej ergonomiczne akumulatory Li-Ion o napięciu 18 V i pojemności 3,1 Ah (fot. 3.). Wyposażone są one w elektronikę chroniącą ogniwa przed zniszczeniem na skutek przegrzania lub nadmiernego rozładowania. Do ich ładowania służy szybka ładowarka TCL 6. Ponieważ czas ładowania akumulatorów jest krótszy od efektywnego czasu ich pracy w cyklu pełnego rozładowania, do nieprzerwanego szlifowania wystarczą dwie baterie. Jednakże, aby umożliwić pracę bez żadnych ograniczeń czasowych, Festool do szlifierki ETSC 125 Li opracował adapter sieciowy plug it, który umożliwia szlifowanie urządzeniem podłączonym do sieci elektrycznej. Adapter ma kształt akumulatorów 18 V Bluetooth® Ergo 3,1 Ah/18 V Ergo 3,1 Ah i jest tak samo jak one ergonomiczny oraz mocowany w szlifierce (fot. 9., 10. i 11.). Ważnym elementem analizowanego urządzenia jest osłona PROTECTOR (fot. 12. i 13.). Jej zadanie to ochrona krawędzi podczas szlifowania naroży, drzwi, okien, ram itp. Mocuje się ją bardzo prosto, nakładając na szlifierkę, tak jak pokazuje fot. 12.

Fot. 6. Akumulatorowa szlifierka mimośrodowa Festool ETSC 125 Li wyposażona w pojemnik na pył

Jak łatwo się domyśleć, polem zastosowań akumulatorowej szlifierki mimośrodowej Festool ETSC 125 Li jest szlifowanie zgrubne, międzyoperacyjne i wykańczające niewielkich elementów drewnianych, fornirowanych czy lakierowanych. Urządzenie doskonale sprawdza się w szlifowaniu zgrubnym miękkiego (fot. 14.) i twardego (fot. 15.) drewna czy usuwaniu farb, bejcy czy lakierów (fot. 16). Podczas szlifowania wykańczającego uzyskamy nim perfekcyjne powierzchnie o wysokiej gładkości drewna miękkiego (fot. 17) i twardego (fot. 18.). Do swoich szlifierek mimośrodowych, w tym do modelu ETSC 125 Li, Festool

oferuje szeroką gamę materiałów ściernych granat o granulacji P40-P1500, przeznaczonych do szlifowania materiałów drewnianych i lakierowanych. Dla uzupełnienia informujemy, że ETSC 125 Li doskonale nadaje się szlifowania tworzyw sztucznych.
Omawiane urządzenie, tak jak wszystkie elektronarzędzia Festool, oferuje najwyższą jakość na rynku pod względem zaawansowania technologicznego, ergonomii, efektywności pracy oraz żywotności. Razem z akumulatorami zasilającymi i ładowarką objęte jest 3-letnim pakietem gwarancyjnym all-inclusive. W następnym odcinku naszego cyklu opowiemy o kolejnych urządzeniach Festool przeznaczonych do szlifowania materiałów drewnianych.

Fot. 7. W szlifierce mimośrodowej Festool ETSC 125 Li wąż odkurzacza podłącza się do króćca o średnicy 27 mm

Fot. 8. Szlifierka mimośrodowa Festool ETSC 125 Li z zamocowanym akumulatorem 18 V Bluetooth® Ergo 3,1 Ah sparowanym z odkurzaczem Festool CTM 48 E

Fot. 9. i 10. Mocowanie adaptera zasilającego plug it

Fot. 11. Szlifierka mimośrodowa Festool ETSC 125 Li z prawidłowo zamontowanym adapterem plug it

Fot. 12. Montaż osłony PROTECTOR

Fot. 13. Osłona PROTECTOR chroni krawędzie przed uszkodzeniem

Fot. 14. Szlifowanie zgrubne miękkiego drewna

Fot. 15. Szlifowanie zgrubne twardego drewna

Fot. 16. Usuwanie lakobejcy z elementu modrzewiowego

Fot. 17. Szlifowanie wykańczające miękkiego drewna

Fot. 18. Szlifowanie wykańczające twardego drewna

 

pins (współpraca Kamil Parada, Festool)

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments