Akcesoria YATO do pił łańcuchowych

Akcesoria YATO do pił łańcuchowych to prowadnice, łańcuchy zakute oraz łańcuchy na bębnach do samodzielnego zakucia, a także zakuwarki czy rozkuwarki. Wysoka jakość produktów  sprawia, że przeznaczone są zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego.

 

Prowadnice łańcuchów wykonano ze stali manganowej Mn65, która znacznie zwiększa ich odporność na ścieranie i przegrzewanie, wydłużając tym samym żywotność. Końcówka gwiazdkowa mocowana jest za pomocą czterech nitów, co zapewnia najwyższą precyzję montażu i zwiększa wytrzymałość prowadnicy. Poza tym końcówka gwiazdkowa ma łożysko wałeczkowe, które gwarantuje precyzyjne prowadzenie łańcucha, minimalizując opór podczas pracy. Prowadnice YATO wyposażono w specjalny system smarowania z zasobnikiem oleju, z którego łańcuch

zbiera olej i rozprowadza równomiernie po całej długości prowadnicy. Dzięki temu zmniejszają się opory pracy i zwiększa się chłodzenie, co znacznie wydłuża żywotność całego układu tnącego. Prowadnice YATO oferowane są w czterech różnych długościach (14, 15, 16 i 18 cali) i przeznaczone do współpracy z łańcuchami o różnej licznie ogniw (od 50 do 72), podziałce i szerokości. Prowadnice mogą być stosowane zarówno w piłach spalinowych YATO, jak i w maszynach innych producentów (m.in. Husqvarny, Stihla, Makity, Oleo-Maca itp.).

 

Drugą pokaźną grupą akcesoriów do pił do drewna są oczywiście same łańcuchy. Wykonane również ze stali manganowej Mn65 charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością i wydłużoną żywotnością. W ofercie YATO znajdziemy zarówno gotowe „zamknięte” łańcuchy o określonej długości, liczbie ogniw (od 56 do 76), podziałce i szerokości, jak i łańcuchy na bębnach, które można liczbą ogniw dopasowywać do rozmiarów prowadnicy w konkretnym modelu piły (do wyboru są dwie podziałki i dwie szerokości). Na bębnach może być 1632 lub 1846 ogniw.

image001-01

Łańcuchy tnące YATO oferowane są z dwoma rodzajami zębów. Zęby typu „półdłuto” o dużej szybkości cięcia przeznaczone do drewna czystego i średnio zabrudzonego, zaś typu „dłuto” charakteryzują się najwyższą wydajnością cięcia (do drewna czystego). W konstrukcji ogniw i zębów znajdziemy jeszcze trzy ciekawe rozwiązania: system tłumienia wibracji, która zmniejsza drgania o 25% i poprawia komfort użytkowania, specjalnie zaprojektowane ogniwa z systemem Kickback, który ogranicza występowanie niebezpiecznego zjawiska odrzucania piły w momencie jej zakleszczenia, a także system smarowania, który równomiernie rozprowadza olej po ogniwach i zapewnia im dużą trwałość.

 

U żadnego zawodowego pilarza nie może w zestawie narzędzi zabraknąć zakuwarki i rozkuwarki. Te dwa proste narzędzia pozwalają samodzielnie nitować łańcuchy. Muszą je posiadać szczególnie ci, którzy kupują łańcuchy na bębnach. Rozkuwarka YATO YT-84971 została wyposażona w wymienne końcówki i przeznaczona jest do rozkuwania łańcuchów o rozmiarach ¼”, 0.325”, 3/8”, 0.404”, 90-91. Z kolei zakuwarka YATO YT-84970 obsłuży łańcuchy o rozmiarach ¼” – 0,404” i szerokości 1.1–2.1 mm.

 

Autor:  Marek Pudło

 

 

yt-84943_opak yt-84960 yt-84970

 

 

ZOBACZ TAKŻE

7
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Michałpins Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Michał
Michał

Jestem drwalem z 15-sto letnim doświadczeniem. Lubię testować nowości, zatem zarówno prowadnice jak i łańcuchy Yato importowane przez NAC’a nie pozostawiłem obojętnie. Największym problemem jest stal z jakiej są wykonane, owszem Mn65 jest odporna na ścieranie, ale niestety posiada niską granicę sprężystości, plastyczności i niską twardość. Oznacza to, że jakiekolwiek uderzenia (choćby nieplanowany KICKBACK) powodują wyszczerbianie prowadnicy, a łańcuchy rozciągają się szybciej i krócej trzymają ostrość. W warunkach leśnych, przy użytku profesjonalnym prowadnica wystarcza na miesiąc pracy (dla porównania Rollomatic Stihla wytrzymuje ok 6 miesięcy). Łańcuchy wyciągają się tak szybko, że często nadają się jeszcze do naostrzenia, lecz w pilarkach… Czytaj więcej »

pins

Wydaje nam się, że to co Pan pisze, nie jest wypowiedzią drwala, gdyż za dużo tu takich określeń, jak: “granica sprężystości, plastyczności i niska twardość, KICKBACK”. Wskazuje to na pewno, że drwalem Pan nie jest, a może przedstawicielem np. Stihla. Tak więc Pana wypowiedź opatrzyliśmy tym komentarzem.
Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl

Michał
Michał

Otóż jest Pan w błędzie. Czy wg Pana drwal to już osoba bez szkoły. Jestem absolwentem, Technikum leśnego w Tucholi i zapewniam, że znam się na swojej pracy. Prowadzę firmę i jestem niezrzeszonym testerem narzędzi leśnych. I proszę mi wierzyć, testowałem zarówno owe prowadnice jak i łańcuchy. Łożyska gwiazd rozpadają przy przeprowadzaniu zarówno rzazu sztyletowego jak i dosercowego. Łańcuchy nie trzymają ostrości, dłuta topią się podczas ostrzenia na ostrzarce elektrycznej. Niestety typowa, tania chińszczyzna.

pins

Mamy wielki szacunek do zawodu drwala, jak zresztą dla każdej innej profesji.Jeśli Pana uraziliśmy, to przepraszamy. Jednakże w Pana wypadku należałoby się przedstawić, że jest Pan właścicielem firmy zajmującej się wycinką drzew w lesie. To zmienia sytuację. Nie wiemy, co to znaczy “niezrzeszony tester”. 20 lat zajmujemy się narzędziami i pierwszy raz tę nazwę słyszymy. Prosimy więc o wyjaśnienie tego pojęcia. Zważywszy to, że testy, nawet najprostsze, trochę kosztują, nasuwa się pytanie o finansowanie “niezrzeszonych testerów”. Chcieliśmy też wyjaśnić następującą kwestię, a mianowicie, że akcesoria YATO do pilarek łańcuchowych nie są przeznaczone do prac profesjonalnych o wysokiej intensywności, więc używanie… Czytaj więcej »

Michał
Michał

Niezrzeszony oznacza niewspółpracujący z żadna firmą, bądź dostawcą. Wszystkie akcesoria jak i narzędzia kupuję za własne pieniądze, dlatego śmiało mogę opisać czy są warte zachodu, czy też nie. Akurat nie wszystkie prowadnice Yato, które testowałem, były użytkowane w lesie. Trafiła tam tylko jedna, dwie pozostałe czas swój spędziły na placu przy manipulacji kłody dla klienta (zajmuję się także sprzedażą opału), ale i tutaj wypadły kiepsko. Nie ma różnicy czy będą pracować 8, czy 4 godziny w ciągu dnia. Nie to jest istotne, bo pilarek jak i akcesoriów do nich dostępnych nie katalogujemy w motogodzinach, a w ilości drewna które pozyskały.… Czytaj więcej »

pins

Ok. Brakuje nam jeszcze jednego ważnego parametru, a mianowicie, proszę napisać o cenach wspomnianych produktów i YATO. pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl

Michał
Michał

No i w tym momencie przechodzimy do kwestii czy warto wydać 15 złotych więcej i kupić prowadnicę która wytrzyma dwa razy dłużej (Oregon 14″ – 40zł), czy zapłacić mniej (Yato 14″ – 25zł) i cieszyć się jeśli wytrzyma dwa łańcuchy. Wybór należy do zainteresowanego, natomiast moim jak i Waszym (czyt. recenzenta) jest przedstawić obiektywne spostrzeżenia. Oprócz tego, że gwiazda prowadnicy mocowana jest na 4 nity, a jej łożysko składa się z 21 wałeczków (rozebrałem i policzyłem), a także dostępność na uniwersalny montaż (8,2 mm) nie dodaje jej zalet. Te właściwości mają wszystkie “hobbystyczne” prowadnice (oprócz dostarczanych w zestawach z maszyną,… Czytaj więcej »