Akcesoria YATO do pił łańcuchowych

Akcesoria YATO do pił łańcuchowych to prowadnice, łańcuchy zakute oraz łańcuchy na bębnach do samodzielnego zakucia, a także zakuwarki czy rozkuwarki. Wysoka jakość produktów  sprawia, że przeznaczone są zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego.

 

Prowadnice łańcuchów wykonano ze stali manganowej Mn65, która znacznie zwiększa ich odporność na ścieranie i przegrzewanie, wydłużając tym samym żywotność. Końcówka gwiazdkowa mocowana jest za pomocą czterech nitów, co zapewnia najwyższą precyzję montażu i zwiększa wytrzymałość prowadnicy. Poza tym końcówka gwiazdkowa ma łożysko wałeczkowe, które gwarantuje precyzyjne prowadzenie łańcucha, minimalizując opór podczas pracy. Prowadnice YATO wyposażono w specjalny system smarowania z zasobnikiem oleju, z którego łańcuch

zbiera olej i rozprowadza równomiernie po całej długości prowadnicy. Dzięki temu zmniejszają się opory pracy i zwiększa się chłodzenie, co znacznie wydłuża żywotność całego układu tnącego. Prowadnice YATO oferowane są w czterech różnych długościach (14, 15, 16 i 18 cali) i przeznaczone do współpracy z łańcuchami o różnej licznie ogniw (od 50 do 72), podziałce i szerokości. Prowadnice mogą być stosowane zarówno w piłach spalinowych YATO, jak i w maszynach innych producentów (m.in. Husqvarny, Stihla, Makity, Oleo-Maca itp.).

 

Drugą pokaźną grupą akcesoriów do pił do drewna są oczywiście same łańcuchy. Wykonane również ze stali manganowej Mn65 charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością i wydłużoną żywotnością. W ofercie YATO znajdziemy zarówno gotowe „zamknięte” łańcuchy o określonej długości, liczbie ogniw (od 56 do 76), podziałce i szerokości, jak i łańcuchy na bębnach, które można liczbą ogniw dopasowywać do rozmiarów prowadnicy w konkretnym modelu piły (do wyboru są dwie podziałki i dwie szerokości). Na bębnach może być 1632 lub 1846 ogniw.

image001-01

Łańcuchy tnące YATO oferowane są z dwoma rodzajami zębów. Zęby typu „półdłuto” o dużej szybkości cięcia przeznaczone do drewna czystego i średnio zabrudzonego, zaś typu „dłuto” charakteryzują się najwyższą wydajnością cięcia (do drewna czystego). W konstrukcji ogniw i zębów znajdziemy jeszcze trzy ciekawe rozwiązania: system tłumienia wibracji, która zmniejsza drgania o 25% i poprawia komfort użytkowania, specjalnie zaprojektowane ogniwa z systemem Kickback, który ogranicza występowanie niebezpiecznego zjawiska odrzucania piły w momencie jej zakleszczenia, a także system smarowania, który równomiernie rozprowadza olej po ogniwach i zapewnia im dużą trwałość.

 

U żadnego zawodowego pilarza nie może w zestawie narzędzi zabraknąć zakuwarki i rozkuwarki. Te dwa proste narzędzia pozwalają samodzielnie nitować łańcuchy. Muszą je posiadać szczególnie ci, którzy kupują łańcuchy na bębnach. Rozkuwarka YATO YT-84971 została wyposażona w wymienne końcówki i przeznaczona jest do rozkuwania łańcuchów o rozmiarach ¼”, 0.325”, 3/8”, 0.404”, 90-91. Z kolei zakuwarka YATO YT-84970 obsłuży łańcuchy o rozmiarach ¼” – 0,404” i szerokości 1.1–2.1 mm.

 

Autor:  Marek Pudło

 

 

yt-84943_opak yt-84960 yt-84970

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
6 lat temu

Jestem drwalem z 15-sto letnim doświadczeniem. Lubię testować nowości, zatem zarówno prowadnice jak i łańcuchy Yato importowane przez NAC’a nie pozostawiłem obojętnie. Największym problemem jest stal z jakiej są wykonane, owszem Mn65 jest odporna na ścieranie, ale niestety posiada niską granicę sprężystości, plastyczności i niską twardość. Oznacza to, że jakiekolwiek uderzenia (choćby nieplanowany KICKBACK) powodują wyszczerbianie prowadnicy, a łańcuchy rozciągają się szybciej i krócej trzymają ostrość. W warunkach leśnych, przy użytku profesjonalnym prowadnica wystarcza na miesiąc pracy (dla porównania Rollomatic Stihla wytrzymuje ok 6 miesięcy). Łańcuchy wyciągają się tak szybko, że często nadają się jeszcze do naostrzenia, lecz w pilarkach… Czytaj więcej »

Michał
Michał
Reply to  pins
6 lat temu

Otóż jest Pan w błędzie. Czy wg Pana drwal to już osoba bez szkoły. Jestem absolwentem, Technikum leśnego w Tucholi i zapewniam, że znam się na swojej pracy. Prowadzę firmę i jestem niezrzeszonym testerem narzędzi leśnych. I proszę mi wierzyć, testowałem zarówno owe prowadnice jak i łańcuchy. Łożyska gwiazd rozpadają przy przeprowadzaniu zarówno rzazu sztyletowego jak i dosercowego. Łańcuchy nie trzymają ostrości, dłuta topią się podczas ostrzenia na ostrzarce elektrycznej. Niestety typowa, tania chińszczyzna.

Michał
Michał
Reply to  pins
6 lat temu

Niezrzeszony oznacza niewspółpracujący z żadna firmą, bądź dostawcą. Wszystkie akcesoria jak i narzędzia kupuję za własne pieniądze, dlatego śmiało mogę opisać czy są warte zachodu, czy też nie. Akurat nie wszystkie prowadnice Yato, które testowałem, były użytkowane w lesie. Trafiła tam tylko jedna, dwie pozostałe czas swój spędziły na placu przy manipulacji kłody dla klienta (zajmuję się także sprzedażą opału), ale i tutaj wypadły kiepsko. Nie ma różnicy czy będą pracować 8, czy 4 godziny w ciągu dnia. Nie to jest istotne, bo pilarek jak i akcesoriów do nich dostępnych nie katalogujemy w motogodzinach, a w ilości drewna które pozyskały.… Czytaj więcej »

Michał
Michał
Reply to  pins
6 lat temu

No i w tym momencie przechodzimy do kwestii czy warto wydać 15 złotych więcej i kupić prowadnicę która wytrzyma dwa razy dłużej (Oregon 14″ – 40zł), czy zapłacić mniej (Yato 14″ – 25zł) i cieszyć się jeśli wytrzyma dwa łańcuchy. Wybór należy do zainteresowanego, natomiast moim jak i Waszym (czyt. recenzenta) jest przedstawić obiektywne spostrzeżenia. Oprócz tego, że gwiazda prowadnicy mocowana jest na 4 nity, a jej łożysko składa się z 21 wałeczków (rozebrałem i policzyłem), a także dostępność na uniwersalny montaż (8,2 mm) nie dodaje jej zalet. Te właściwości mają wszystkie “hobbystyczne” prowadnice (oprócz dostarczanych w zestawach z maszyną,… Czytaj więcej »