Zszywacz elektryczny czy pneumatyczny – oto jest pytanie
Miło jest sobie czasami „postrzelać” do tapicerki mebli poddawanych renowacji, do pleców nowo zbudowanej szafy, a także do drenianych donic ogrodowych. Jednakże nie każdy zszywacz lub gwoździarka sprawdzi się w takim „strzelaniu” w warsztacie majsterkowicza. Czy zatem mamy wybrać wersję zasilaną sprężonym powietrzem czy elektrycznością? W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Na rynku jest dostępnych przynajmniej kilkadziesiąt modeli gwoździarek i zszywaczy. W zależności od wyposażenia naszego warsztatu możemy wybierać między narzędziami ręcznymi, bezprzewodowymi, przewodowymi bądź na sprężone powietrze. Każde z nich
Naszym zdaniem narzędziem, z którego warto skorzystać przy większych projektach, jest gwoździarka YATO YT-0921. Jest to zaawansowane technicznie urządzenie przeznaczone do bardziej wymagających zadań. Poradzi sobie ze sztyftami o długości 64 mm. YATO YT-0921 waży niespełna 2 kg, jej maksymalne ciśnienie pracy wynosi 8 barów, a minimalne – ok. 5 barów. Gwoździarkę wyposażono w kilka udogodnień, np. gumową okładzinę rękojeści, która chroni rękę operatora przed zimnem (metalowe
Warto wiedzieć, że w większości tańszych modeli takerów pneumatycznych mechanizm wbijania sztyftów jest ukryty pod metalową sztabką mocowaną śrubami. Jeśli dojdzie do zacięcia się sztyftu, jej demontaż wymaga użycia klucza imbusowego. Projektanci YATO wprowadzili spore ułatwienie i zastosowali tutaj osłonę mocowaną beznarzędziowo na zatrzask.
Siłę uderzenia w gwoździarce YATO możemy regulować dwojako: klasycznie, czyli zmniejszając ciśnienie na reduktorze kompresora, ale także pokrętłem umieszczonym tuż pod włącznikiem. To drugie rozwiązanie jest dużo wygodniejsze, szczególnie w przypadku zasilania narzędzia z instalacji, w której ustawiono maksymalne ciśnienie robocze kompresora.
Istotną rzeczą jest również kształt stopki gwoździarki. W niektórych modelach jest ona wykonana z kawałka wyprofilowanego pręta. Niestety, powoduje to ślizganie się narzędzia
Gwoździarkę podłącza się do kompresora za pośrednictwem węża z szybkozłączką w rozmiarze 1/4”. Rozwiązanie to jest bardzo proste i wygodne. Złączkę w narzędziu przesunięto pod kątem w stosunku do osi narzędzia, dzięki czemu wąż jest zawsze nieco z boku i nie przeszkadza podczas pracy.
Reasumując, pneumatyczną gwoździarką YATO YT-0921 nie tylko wykonamy trudne prace w domu, ale także zrobimy to szybko i sprawnie orazwygodnie..