ZESTAWY WERA BIT-CHECKS W NOWEJ ODSŁONIE

Wera Bit-Checks to znane od lat i cenione przez użytkowników na całym świecie poręczne i uniwersalne zestawy bitów oraz grotów wkrętakowych, przydatne w wielu pracach warsztatowych i serwisowych. Charakteryzuje je najwyższy poziom funkcjonalności i łatwość obsługi oraz możliwie największa liczba elementów. W br. Wera znacznie unowocześniła swoje zestawy Bit-Checks, zwiększając znacznie ich kompaktowość, mobilność, poręczność i użyteczność.

 

Firma Wera, renomowany niemiecki producent wysokiej jakości markowych akcesoriów i narzędzi ręcznych, tworząc zestawy bitów oraz grotów wkrętakowych zwane Bit-Checks, postawiła sobie za cel nadanie im takich cech, jak mobilność, zwartość i kompaktowość, prostota obsługi oraz uniwersalność. W przypadku Bit-Checks, mówiąc o mobilności, ma

się na myśli maksymalną łatwość przenoszenia oraz pełną dostępność narzędzi w każdym miejscu. Natomiast zwartość i kompaktowość oznaczają lekkość oraz kieszonkowe wymiary nośnika zestawu, zaś prostota obsługi – łatwe wyszukiwanie odpowiedniego narzędzia i jego użycie, natomiast uniwersalność – ręczne oraz mechaniczne (wiertarką lub wkrętarką) stosowanie tych produktów.

bit-check_30_wood_1bit-check_30_universal_1bit-check_30_tx_universal_1bit-check_30_stainless_1bit-check_30_metal_1bit-check_30_impaktor_1

 

Projektując nowe zestawy Bit-Checks, inżynierowie z firmy Wera postawili sobie za cel maksymalizację tych cech. Dlatego zmniejszyli wymiary i masę zestawów, co w efekcie zwiększyło ich lekkość i kompaktowość. W konsekwencji zwiększono też stopień mobilności Bit-Checks, ponieważ można je bezproblemowo schować w małej kieszeni koszuli lub spodni roboczych i mieć je zawsze przy sobie. Nośniki zestawów są 2-komponentowe, czyli wykonane z dwóch różnych tworzyw o specjalnie dobranych właściwościach. Twarde i wytrzymałe tworzywo zapewnia im wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, zaś miękkie elementy gwarantują pewne przytrzymywanie grotów i końcówek oraz łatwe ich wyjmowanie/wkładanie. Wera zadbała także o dogodną dla użytkowników pozycję zestawów na stanowisku roboczym. Można bowiem groty ustawić pionowo, co znacznie ułatwia ich wyjmowanie i wkładanie do nośników zestawów.

take_it_easy_bitsortimente

 

Posługiwanie się grotami w wysokim stopniu ułatwia też system kolorowego ich znakowania nazwany umownie „Take it easy”. Polega to na znakowaniu grotów banderolami w odpowiednim kolorze, przy czym dany kolor przyporządkowano tylko jednemu rodzajowi końcówki. I tak kolorem czerwonym oznaczono groty Phillips (PH), ciemnoszarym szarym – Pozidrive (PZ), zielonym – Torx, niebieskim – 6-kątne (imbusowe), żółtym – płaskie. Na banderolach nadrukowano też liczbowe oznaczenie rozmiaru końcówek. System „Take it easy”, niewątpliwie, ułatwia wybór odpowiedniego grota i przyspiesza pracę. Dzięki niemu w ułamku sekundy możemy odnaleźć potrzebną końcówkę wśród wielu podobnych narzędzi. Czyni on też intuicyjną obsługę zestawów Bit-Checks. System „Take it easy” zastosowano do grotów Impaktor, BiTorsion, nierdzewnych i z naniesioną powłoką diamentową (BDC).

bitcheck_vor_blau

Wera zadbała także o ujednolicenie wzornictwa Bit-Checks i dopasowanie go do nowej koncepcji prezentacji na rynku. Dostępnych jest 65 zestawów zawierających od 6 do 30 elementów: grotów, adapterów i uchwytów. Dzięki temu użytkownicy mogą wybrać najbardziej odpowiedni dla nich Bit-Check.

 

Nowej generacji Bit-Checks zawierają bity Impaktor, nierdzewne, BiTorsion (w tym diamentowe) oraz uniwersalne. Wśród zestawów są Bit-Checks specjalnie przeznaczone do drewna i metalu.

 

Przypomnijmy, końcówki Impaktor to narzędzia przeznaczone do stosowania we wkrętarkach udarowych.

Zostały zaprojektowane specjalnie do przenoszenia dużych sił podczas montażu maszynowego. Ich zestawy Bit-Checks zawierają 6, 10 lub 30 elementów, a wśród nich uchwyt Impaktor, który przenosi wysokie obciążenia dynamiczne. Wyeliminowano w nim niewielkich rozmiarów elementy, które są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Uchwyt Impaktor wyposażony jest w pierścień i magnes, które służą do przytrzymywania grotów. Ma dwie różne strefy skrętne. Przeznaczony jest głównie do zastosowań przemysłowych, np. na zrobotyzowanych stanowiskach montażowych.

bit-check_30_diamond_1bit-check_30_bitorsion_1bit-check_12_stainless_1bit-check_10_impaktor_2bit-check_7_tx_diamond_1bit-check_7_tx_bo_universal_1

Bity nierdzewne zaś, czyli wykonane ze stali szlachetnej, to narzędzia do wykonywania połączeń elementów ze stali nierdzewnej. Ich stosowanie zapobiega rdzewieniu takich elementów, co często jest spowodowane użyciem grotów wykonanych ze zwykłej stali. Groty nierdzewne są klasy przemysłowej i mają wysoką wytrzymałość. Podczas ich produkcji stosuje się specjalne hartowanie lodowo-próżniowe. W zestawach Bit-Checks zawierających końcówki nierdzewne mieści się 6, 10, 12 lub 30 elementów, w tym uchwyt Rapidaptor, który wykonano też ze stali szlachetnej. Ma on mechanizm szybkomocujący i przeznaczony jest do mocowania grotów oraz końcówek 1/4” produkowanych zgodnie z normą DIN ISO 1173 z chwytem C 6,3 (seria Wera 1) oraz chwytem E 6,3 (seria Wera 4).

bit-safe_61_bitorsion_1

Końcówki BiTorsion oraz BDC wchodzą w skład systemu BiTorsion. Drugim jego składnikiem są uchwyty Rapidaptor BiTorsion. Bity i uchwyty tego systemu mają „strefę skrętną”, która absorbuje energię kinetyczną obciążeń szczytowych działających na końcówkę grotu i zapobiega jego pękaniom. Bity BDC, czyli tzw. diamentowe, dodatkowo pokryte są powłoką diamentową. Drobne diamentowe cząsteczki tej powłoki „wcinają się” podczas montażu w gniazdo wkrętu i zwiększają tarcie na jego styku z bitem. Ograniczają w ten sposób ryzyko wyślizgiwania się końcówki z gniazda wkrętu. W nazwie tych narzędzi „B” oznacza BiTorsion, a „DC” to skrót od Diamond Coated, czyli pokryte diamentem. Zestawy Bit-Checks można podzielić na zawierające końcówki BiTorsion i BDC. Pierwsze z zawierają 7, 10 lub 12 i 30 elementów, w tym jeden z uchwytów BiTorsion Rapidaptor lub Rapidaptor, a drugie – 6 (bez uchwytu), 7, 10, 12 i 30 wraz z uchwytem BiTorsion Rapidaptor.

Bit_Check_Kompakt_3

Uniwersalne Bit-Checks zawierają bity Torsion ze strefą skrętną ograniczającą ryzyko ich pękania, TiN lub HF oraz uchwyty uniwersalny z korpusem ze stali nierdzewnej, uniwersalny z mechanizmem szybkomocującym lub Rapidaptor. W

uniwersalnych końcówkach imbusowych stosowany jest profil Hex-Plus mający większe powierzchnie styku z gniazdem wkrętu, co podczas montażu zapobiega zniszczeniu jego łba. Bity TiN pokryto azotkiem tytanu w celu zwiększenia ich wytrzymałości na długotrwałe obciążenia. Natomiast końcówki HF (Holding Function) mają udoskonalony geometrycznie profil Torx. Dzięki temu siła przytrzymująca, która jest wynikiem docisku końcówki narzędzia do profilu gniazda wkrętu, umożliwia pewne przytrzymanie wkrętów na grocie. Jak wiadomo, ma to duże znaczenie podczas montażu w ograniczonych przestrzeniach, gdzie nie jest dopuszczalny upadek wkrętu czy śruby z powodu ryzyka zniszczenia podzespołu maszyny czy urządzenia. Uniwersalne zestawy Bit-Checks zawierają 6, 7, 10 lub 30 elementów oraz jeden z wymienionych uchwytów (dokładne dane zawartości tych zestawów oraz wspomnianych wcześniej podaje katalog produktowy Wery na 2016 r.).

ANW_Bit_Check_30_Impaktor_Job_4932_V1

Zestawy Bit-Checks do drewna i stali zawierają wyselekcjonowane pod względem przeznaczenia omówione tu rodzaje bitów oraz uchwytów. Warto zwrócić uwagę na ważny fakt, że każdy rodzaj Bit-Checks ma odpowiadające mu zestawy Bit-Safe, w których jako nośnik zastosowano etui tekstylne chroniące powierzchnie narażone na zarysowania. Zawierają one większą liczbę elementów, bowiem 43 lub 61 (dokładne dane w katalogu produktowym Wery na 2016 r.).

03_Bit_Safe_61_BiTorsion

Naszym zdaniem Wera, opracowując nowe Bit-Checks, pokazała, że u podstaw jej działania leży ciągłe udoskonalanie produktów i tworzenie najwyższych światowych standardów dla narzędzi. W tym roku ustanowiła je dla zestawów końcówek przeznaczonych do wkręcania.

 

Autor:    pins

display_bit-check_1

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments