Zestaw narzędzi do zacisków szeregowych Wera 338/2

Obecnie do podłączania przewodów w szafach rozdzielczych lub sterowniczych stosuje się często zaciski sprężynowe. Do ich obsługi służy zestaw narzędzi Wera 338/2.

Jak wiadomo, do podłączania przewodów elektrycznych w szafach rozdzielczych lub sterowniczych wykorzystuje się dwa rodzaje połączeń: z zaciskami śrubowymi lub sprężynowymi. Do obsługi zacisków śrubowych potrzebne są wkrętaki izolowane, zaś do sprężynowych – wkrętaki z końcówkami płaskimi o niewielkich rozmiarach lub specjalne szpikulce płaskie zwane także dla ich odróżnienia od szpikulców okrągłych, stosowanych do przebijania miękkich materiałów (np. skóry), narzędziami do zacisków sprężynowych. Należy tu zauważyć, że szpikulce płaskie są lepiej dostosowane niż wkrętaki do zwalniania styków zacisków

sprężynowych, pomimo że oba narzędzia mają bardzo zbliżoną konstrukcję. Szpikulce składają się bowiem z rękojeści wkrętakowej i grota o przekroju okrągłym oraz niewielkiej średnicy, mającego odgiętą zaostrzoną na płasko końcówkę roboczą. Dlatego niektórzy producenci narzędzia te nazywają wkrętakami, co jest mylące dla niezorientowanych użytkowników.

Przyjrzyjmy się zatem omawianym szpikulcom z zestawu Wera 338/2. Niemiecki producent zastosował w nich 2-komponentową rękojeść Wera Kraftform i stalowy grot z odgiętą kątowo zaostrzoną końcówką roboczą. Jest on na odcinku od rękojeści do odgięcia pokryty zabezpieczającą koszulką z tworzywa sztucznego.
Przypomnijmy, rękojeść Wera Kraftform, znaną z wielu wersji wkrętaków Wera, cechuje zaawansowana ergonomia. Dzięki temu jest ona perfekcyjnie dostosowana do dłoni i bardzo wygodna w trzymaniu oraz operowaniu. Posiada 6-kątny kołnierz uniemożliwiający turlanie się narzędzia po podłodze w wyniku jego upadku. W ten sposób Wera wyeliminowała całkowicie problem długotrwałego szukania narzędzia w zakamarkach szaf sterowniczych lub pomieszczeń, w których znajdują się szafki rozdzielcze.
Z kolei stalowe groty omawianych szpikulców Wera, jak już wspomniano, mają końcówkę odchyloną kątowo o ok. 40°. Dzięki temu można pracować nimi w miejscach trudno dostępnych i użyć do obsługi szeregowych zacisków sprężynowych wykorzystywanych w szafach sterowniczych lub zasilających. Szpikulce można także stosować do otwierania zacisków naciągających przewody w listwach zaciskowych. Ponieważ są one wygięte, nie zasłaniają jak wkrętaki czy szpikulce proste widoku obsługiwanych zacisków. Można je także włożyć w styki w celu ich rozszerzenia i pozostawić w nich na czas potrzebny do montażu/demontażu przewodu. Dzięki temu omawiane narzędzia doskonale sprawdzają się w miejscach trudno dostępnych i w przypadku, gdy do trzymania przewodów konieczne jest użycie dwóch rąk.

Omawiane szpikulce Wera różnią się rozmiarem zaostrzonej końcówki grota. Dlatego pierwszy z nich, mający grot o wymiarach 0,4 x 2,5 x 81 mm, przeznaczony jest do obsługi zacisków dla przewodów o przekrojach 1,5 mm2, zaś drugi (0,6 x 3,5 x 81 mm) – od 2,5 do 4,0 mm2.
Reasumując, szpikulce z zestawu Wera 338/2 oferują nową jakość obsługi zacisków sprężynowych należących do różnych systemów połączeń przewodów dostępnych obecnie na rynku. Są one optymalnie dostosowane do swojego przeznaczenia, jak też komfortowe zarówno podczas montażu, jak i demontażu przewodów zasilających, sygnałowych oraz transmitujących dane. Co ważne, można z powodzeniem pracować nimi w miejscach trudno dostępnych.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments