Zestaw narzędzi akumulatorowych Bosch dla instalatorów mebli

Prawidłowy montaż zabudowy kuchennej jest dla końcowego efektu równie ważny co jakość wykonania samych mebli. Dokładne i precyzyjne prace instalacyjne zapewnią porządne narzędzia.

 

 

 

Pion i poziom – najważniejsze pomiary
Każdy profesjonalny producent i instalator mebli rozpoczyna i kończy swoje prace pomiarem. W pierwszej fazie wykonuje on obmiar pomieszczeń za pomocą dalmierza laserowego, poziomicy elektronicznej czy kątomierza, po to by wyprodukowane meble idealnie pasowały do kształtów kuchni czy pokoju. Na etapie montażu zabudowy najbardziej przydatnym instrumentem pomiarowym będzie laser liniowy, często zwany laserem krzyżowym czy

poziomicą laserową. Najprostszym takim instrumentem w ofercie firmy Bosch jest model GLL 2*. Sprzęt ten generuje dwie czerwone linie – poziomą i pionową – które mogą być wyświetlane każda oddzielnie lub obie naraz (tworzą na ścianie krzyż o kątach prostych). Linie laserowe zapewniają bardzo wysoką, jak na tę klasę instrumentów, dokładność poziomowania – 0,3 mm/m. Wiązki lasera są widoczne w odległości do 10 m od stanowiska pomiarowego. Bosch GLL 2 jest instrumentem samopoziomującym – magnetyczny kompensator sam ustawia linie w pionie i poziomie (w zakresie 4˚), utrzymując je w takim ustawieniu przez cały czas pracy. Poziomica jest bardzo łatwa w obsłudze – panel sterowania to dwa przyciski (włącznik zasilania i przełącznik do wybierania trybu pracy). Laser może być ustawiany zarówno na płaskiej powierzchni (na podłodze czy parapecie), jak również mocowany na statywach z gwintem 1/4”. Może to być np. trójnożny statyw fotograficzny Bosch BS 150 czy rozporowy Bosch BT 350. Laser sprzedawany jest z bardzo ciekawym uchwytem uniwersalnym, w którym są magnesy pozwalające przyczepiać sprzęt do metalowych elementów konstrukcyjnych.
Laser krzyżowy Bosch GLL 2 Professional przyda się przede wszystkim do poziomowania i pionowania instalowanych elementów zabudowy meblowej. Jest idealnym narzędziem do określania linii wiercenia otworów na zaczepy dla wiszących szafek, szczególnie na długich ścianach, gdzie użycie poziomicy libellowej byłoby trudne i obarczone dużym ryzykiem popełnienia błędu.

Szybkie wkręcanie i wiercenie
Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka jest najczęściej używanym elektronarzędziem podczas typowego dnia pracy instalatora zabudowy kuchennej. Służy ona nie tylko do skręcania gotowych elementów, mocowania zawiasów czy dokręcania wkrętów w uchwytach wiszących szafek, ale również wiercenia otworów, np. pod tzw. rączki na drzwiach i w szufladach. Ponieważ tzw. montaże meblowe nie wymagają od tego typu maszyny dużych zapasów mocy, można instalatorowi zaproponować sprzęt mały, lekki i poręczny. Może to być np. model Bosch GSR 14,4 V-LI*, który ma najkrótszy korpus (185 mm) wśród dostępnych na rynku wkrętarek tej klasy. To gwarancja wygody operowania urządzeniem w ciasnych miejscach.
Bosch GSR 14,4 V-LI to klasyczna wkrętarka z tradycyjnym uchwytem wiertarskim (o rozwarciu szczęk 13 mm) z funkcją Auto-Lock. 4-polowy silnik (dużo skuteczniejszy i wydajniejszy od zwykłych jednostek napędowych) współpracuje z niewielką, ale bardzo trwałą przekładnią dwubiegową. Dzięki takiej konstrukcji użytkownik może na niższym biegu (do 500 obr./min) korzystać z dużego momentu obrotowego (60 Nm) i wiercić otwory o największych średnicach (32 mm w drewnie, 13 mm w stali) bądź osadzać wkręty. Na wyższym przełożeniu wkrętarka dysponuje mniejszym momentem obrotowym (25 Nm), ale za to odwdzięcza się dużą efektywnością pracy dzięki wysokiej prędkości obrotowej 1600 obr./min. Wszystkie parametry pracy silnika zmienia się płynnie za pomocą włącznika spustowego, a dodatkowo moment dokręcania można regulować pierścieniem z 18 pozycjami (plus blokada sprzęgła do wykonywania wiercenia). Precyzję wkręcania osiągnięto dzięki zastosowaniu hamulca, który zatrzymuje wirujące wrzeciono natychmiast po przerwaniu pracy.

Gotowy na wszelkie niespodzianki
Każdy instalator mebli musi być przygotowany na to, że już „na montażu” będzie musiał poprawić fabryczne wymiary zabudowy czy wyciąć w jakimś elemencie dodatkowy nieprzewidziany otwór (np. pod

zlewozmywakiem w „plecach” szafki otwór dla rury odpływowej). Takich sytuacji jest mnóstwo i dobrze mieć pod ręką sprzęt, który pozwoli nam szybko uporać się z nietypowymi cięciami. Można do takich zadań użyć akumulatorowej wyrzynarki Bosch GST 14,4 V-LI Professional*.
Maszyna ta ma kilka właściwości, które wydają się idealne dla montażystów zabudowy meblowej. Jest więc przede wszystkim jedną z najlżejszych  na rynku wyrzynarek akumulatorowych. Jej masa z akumulatorem (2,3 kg) pomaga wykonywać długotrwałe cięcia nad głową. Jednostka napędowa zapewnia wyrzynarce do 2500 skoków brzeszczotu na minutę. Dzięki regulacji tego parametru płynnie za pomocą włącznika operator może wykorzystywać nią do cięcia różnych, nawet najdelikatniejszych materiałów. Hamulec silnika zatrzymuje natychmiast brzeszczot, a więc urządzenie jest bezpieczne w pracy. W konstrukcji wyrzynarki zastosowano także mechanizm regulacji poziomu podcinania, a więc GST 14,4 V-LI Professional można używać do szybkich cięć zgrubnych. W konstrukcji silnika znajdziemy także system Electronic Motor Protection (EMP), który automatycznie odcina zasilanie w chwili nadmiernego obciążenia jednostki napędowej. Zapobiega w ten sposób przegrzaniu silnika i wydłuża żywotność całego podzespołu.
Stopę roboczą wyrzynarki Bosch wykonano z aluminium. Dodatkowo jej spód (część ślizgowa) została pokryta plastikowymi osłonami. Chronią one cięty materiał przed porysowaniem (np. lakierowane fronty). Podstawa ma mechanizm cięcia skośnego, który pozwala przechylać wyrzynarkę w zakresie 0-45˚. Jeśli już jesteśmy przy elementach ułatwiających pracę, to warto wspomnieć o bardzo silnym nadmuchu, który jest cały czas włączony i usuwa sprzed wyrzynarki powstające w czasie cięcia wióry. Linia cięcia jest dobrze widoczna również dzięki diodzie oświetlającej miejsce pracy.

Źródło energii
Z trzech przedstawionych elektronarzędzi dla monterów zabudowy meblowej tylko laser krzyżowy jest zasilany zwykłymi bateriami AAA (paluszki). Wkrętarka i wyrzynarka korzystają z takiego samego źródła zasilania, czyli nowoczesnych akumulatorów litowo-jonowych o napięciu 14,4 V i pojemności 3,0 Ah. Baterie zostały wyposażone w system ECP (Electronic Cell Protection) – kompleksową ochronę ogniw przed nadmiernym przeciążeniem w czasie pracy, zbytnim rozładowaniem i przeładowaniem w czasie napełniania baterii energią. Czas  pracy akumulatorów Li-Ion Premium jest o wiele dłuższy od czasu pracy innych baterii, a same ogniwa żywotniejsze od zwykłych rozwiązań. Szybkie ładowarki napełniają baterie energią w zaledwie 30 minut.
Na koniec warto wspomnieć, że wkrętarka i wyrzynarka dla instalatora dostarczane są w systemowej walizce L-Boxx 238. To rozwiązanie ułatwiające transport i przechowywanie wielu elektronarzędzi połączonych w tzw. słupki. Natomiast laser GLL 2 posiada miękki pokrowiec transportowy.

 

 

 

 

 

* Dane techniczne Bosch GLL 2-80 Professional dostępne są na: www.bosch-professional.com/pl/pl/ocs/narzedzia/150139/23300/lasery-liniowe/gll-2-80-p/;
GSR 14,4 V-LI Professional na: www.bosch-professional.com/pl/pl/ocs/narzedzia/101327/24687/wiertarko-wkretarki-akumulatorowe/gsr-14-4-v-li/;
GST 14,4 V-LI Professional na:www.bosch-professional.com/pl/pl/ocs/narzedzia/101313/24647/wyrzynarki-akumulatorowe/gst-14-4-v-li/.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments