Zestaw małych narzędzi modelarskich LeanCraft ASANO

Niedawno w portfolio przyrządów pomiarowych produkowanych przez firmę Leancraft pojawił się zestaw ASANO. Przeznaczony jest do prac modelarskich i precyzyjnych.

Zestaw LeanCraft ASANO zawiera zmniejszone wersje znanych już przyrządów MITO, SENO i KONKO. W jego skład wchodzi przykładnica traserska MITO-MINI, kątownik KONKO-MINI i kątownik-ekierka SENO-MINI. Pierwszy z nich – przykładnica traserska MITO-MINI – ma kształt „T” i wykonana jest z tworzywa sztucznego. Na jej bokach naniesiono 3 podziałki milimetrowe. Znajdująca się na dłuższym ramieniu ma długość 10 cm, zaś kolejne dwie podziałki, wykonane na dwóch wewnętrznych bokach krótszego z ramion, są 2-centymetrowe. W środku dłuższego ramienia znajduje się 21 niewielkich

otworów traserskich rozmieszczonych liniowo co pół centymetra. Przykładnica LeanCraft MITO-MINI służy do łatwego i szybkiego wykonania trasowania pod kątem 90°, można wyznaczyć ją środek listwy, kantówki itp., jak też zmierzyć wymiary niewielkich przedmiotów, sprawdzić ułożenie elementów pod kątem 90° itd.

Drugi z przyrządów – kątownik LeanCraft KONKO-MINI – tak jak pierwszy wykonany został z tworzywa sztucznego. Jego krótsze ramię zwane stopką pogrubiono, aby ułatwić dokładne przyłożenie przyrządu do przedmiotów. Na bokach dłuższego ramienia kątownika wykonano 2 podziałki milimetrowe. Zewnętrzna ma długość 10 cm, zaś wewnętrzna – 8 cm. Umożliwiają one odmierzanie i wyznaczanie punktów zarówno od zewnętrznej, jak i wewnętrznej krawędzi ramienia. Kątownikiem LeanCraft KONKO-MINI można też sprawdzać prostopadłość niewielkich detali, a także pracować w miejscach o trudnionym dostępie itd.

Trzeci z przyrządów wschodzących w skład zestawu LeanCraft ASANO to kątownik-ekierka SENO-MINI. Wyprodukowano go też z tworzywa sztucznego. Ma kształt trójkąta równoramiennego o kącie wierzchołkowym 90°. Naniesiono na nim 2 podziałki milimetrowe. Pierwsza z nich znajdująca się na jednym z ramion posiada długość 12 cm, zaś druga, wykonana na boku podstawy, jest 16-centymetrowa (2 x 8 cm). Jej środek oznaczony cyfrą „0” jest jednocześnie środkiem podstawy. Dzięki temu kątownikiem-ekierką SENO-MINI można w łatwy sposób wyznaczyć kąt 45°.


Przyrządem tym wykonamy także trasowanie wzdłuż np. boku listwy. Służy do tego 19 niewielkich otworów rozmieszczonych w linii co 5 mm na drugim z ramion. Przeprowadzenie tej operacji, czyli dokładne przyłożenie przyrządu np. do listwy, ułatwia pogrubienie pierwszego z ramion. W środku kątownika-ekierki SENO-MINI wykonano dwa kątomierze o zakresie 180° (0°-90°-0°) z podziałką co 5°. Jeden z nich ma kształt półkolistego otworu, a drugi – dokładnie pasującego do niego półkola. Jak łatwo zauważyć, powstało ono w wyniku wycięcia otworu na pierwszy z kątomierzy. Środek prostego boku obu kątomierzy oznaczono cyfrą „0”. Przy tym na prostym boku kątownika w kształcie półkola naniesiono podziałkę milimetrową 2 x 3 cm (sumaryczna długość – 6 cm). Jak łatwo zauważyć, kątownik-ekierka SENO-MINI znajdzie zastosowanie nie tylko w pracach modelarskich, ale także w stolarskich, np. zmierzymy nim długość, wyznaczymy kąty, wytrasujemy linię, skontrolujemy dokonane pomiary itp. Z jego funkcjonalności mogą skorzystać także uczniowie w szkołach.

Zestaw LeanCraft ASANO dostarczany jest w ekologicznym tekturowym pudełku z wkładem z pianki mającym profilowane otwory na przyrządy wchodzące w jego skład. Dzięki temu cały zestaw można umieścić w szufladzie szafki lub stołu warsztatowego i przechowywać w sposób uporządkowany.
Naszym zdaniem, zestaw LeanCraft ASANO sprawdzi się w rękach nie tylko modelarzy, ale także fachowców i majsterkowiczów wykonujących prace wymagające dużej dokładności. Można go wykorzystać w pracach lutniczych, montażowych, podczas wykonywania niewielkich elementów z drewna itd.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments